Mb v class nova  trieda v programatic learn 1140x190 sk
Thumb cupra formentor 01 Thumb cupra formentor 03 Thumb cupra formentor 02 Thumb cupra formentor 05 Thumb cupra formentor 04 Thumb cupra formentor 08 Mb v class nova  trieda v programatic learn 1024x597 sk Thumb cupra formentor 06 Thumb cupra formentor 07 Thumb cupra formentor int 03 Thumb cupra formentor int 01 Thumb cupra formentor int 02 Thumb cupra formentor int 04 Mb v class nova  trieda v programatic learn 1024x597 sk Thumb cupra formentor int 05 Thumb cupra formentor int 06 Thumb cupra formentor int 07

Cupra Formentor prešla faceliftom. Nie je len o vzhľade

Formentor je v triede kompaktných crossoverov zjavom a okrem skvelých jazdných vlastností boduje atletickým a atraktívnym vzhľadom. Vynovený model zachováva proporcie a detaily dizajnu, ktoré prispeli k veľkému úspechu crossoveru. Dizajnéri mu nadelili agresívnejšiu vizáž, aby sa ešte viac odlíšil od modelov Seat. Pod kapotou je prepracovaná technika, nové pohony a výkonnejšie naladenie pre verzie Veloz (VZ).

Facelift prináša nové výrazové prostriedky dizajnu značky CUPRA s prednou časťou karosérie v profile žraločieho nosa, LED svetlometmi s trojuholníkovou svetelnou grafikou a veľkým, výrazným otvorom na vstup chladiaceho vzduchu v nárazníku. Predná časť karosérie pôsobí energicky a odhodlane, logo CUPRA je teraz umiestnené na kapote. Charakteristický vzhľad dotvárajú voliteľné svetlomety LED matrix s trojuholníkovými segmentmi, usporiadanými do trojuholníka.

Bočný profil karosérie zvýrazňujú atletické proporcie a klenuté blatníky prekrývajúce kolesá. Na výber je 8 rozličných diskov z ľahkej zliatiny formátu 18 a 19 palcov. Na zadnej časti karosérie sú trojuholníkové zadné skupinové svetlá prepojené svietiacim pásom, v ktorého strede je integrované svietiace logo CUPRA. Rovnako ako predné svetlomety aj zadné svetlá sú tvorené na každej strane trojicami trojuholníkových LED segmentov v trojrozmernom vyhotovení. Zákazníci majú na výber osem farieb karosérie vrátane nových a exkluzívnych odtieňov Century Bronze Matt a Enceladus Grey Matt. Paletu farieb ďalej tvoria odtiene Fiord Blue, Midnight Black, Glacial White, Magnetic Tech, Graphene Grey a Magnetic Tech Matt.

Prístrojová doska má povrch s parametrickým 3D vzorom, ktorý je vizuálne zaujímavý a podľa značky aj príjemný na dotyk. Stredová konzola je navrhnutá s väčšou presnosťou venovanou najmenším detailom, čo spolu s novými materiálmi zvyšuje celkovú kvalitu kokpitu. Osobitý štýl dodávajú interiéru medené akcenty  na rozličných miestach kabíny, vrátane mriežok ventilácie.

Štandardné športové sedadlá majú textilný poťah, škrupinové športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy môžu mať poťah buď z mikrovlákna, vyrobeného zo 73 % z recyklovaného materiálu a opatreného progresívnou laserovou perforáciou, alebo z kože spracovanej šetrne voči životnému prostrediu. Špičkové športové sedadlá CUPBucket kombinujú technický textil na stredných častiach poťahu s recyklovaným mikrovláknom. Tieto sedadlá s nižšou montážnou polohou v karosérii a ergonomickejšou, športovou polohou vodiča za volantom sú k dispozícii pre špičkovú verziu CUPRA Formentor VZ. Pri sedadlách CUPBucket majú dekoračné prvky interiéru ako satelitné tlačidlá na volante, obloženie stredovej konzoly a mriežky ventilácie vyhotovenie v tmavom chróme.

Systém infotainmentu má nové menu. Na základnej obrazovke je lišta App Bar, widgety a osobitná lišta Clima Bar. Tá obsahuje ikony ovládania klimatizácie, ktoré sú neustále zobrazené. Vďaka tomu sú všetky funkcie vozidla dosiahnuté jedným klikom, čím sa stiera rozdiel medzi fyzickou a digitálnou interakciou. Formentor môže byť na želanie vybavený novým ozvučovacím systémom Sennheiser Mobility. Má multikanálový zosilňovač s celkovým výkonom 390 W napájajúci sústavu 12 reproduktorov. 

Pre nový model CUPRA Formentor je na výber celkovo 8 rozličných spaľovacích motorov, z ktorých 3 sú elektrifikované. Motory využívajú štyri rozličné systémy pohonu: benzínový motor (TSI), mild hybrid (eTSI), turbodiesel (TDI) a plug-in hybrid novej generácie (eHybrid). Výkonové spektrum siaha od 110 kW (150 k) do 245 kW (333 k).

Základnou pohonnou jednotkou pre nový model CUPRA Formentor je benzínový štvorvalec 1.5 TSI novej generácie, ktorý dosahuje výkon 110 kW (150 k) a poháňa predné kolesá prostredníctvom 6-stupňovej manuálnej prevodovky. Výkonnejšiu alternatívu predstavuje motor 2.0 TSI s výkonom 150 kW (204 k), ktorý sa štandardne kombinuje so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG a systémom pohonu všetkých kolies 4Drive.

Vrchol modelového radu CUPRA Formentor predstavujú verzie VZ. Písmená VZ sú skratkou španielskeho slova Veloz – rýchly. Pre verzie CUPRA Formentor VZ sú na výber dva benzínové motory 2.0 TSI. Slabší má výkon 195 kW (265 k) a poháňa predné kolesá prostredníctvom 7-stupňovej dvojspojkovej prevodovky DSG. Silnejší dosahuje výkon 245 kW (333 k) a montuje sa výlučne so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG a novým systémom pohonu všetkých kolies 4Drive s technológiou torque splitter.

Systém pohonu všetkých kolies pre špičkový motor obsahuje v skrini rozvodovky zadnej nápravy namiesto klasického diferenciálu dve nezávislé elektrohydraulicky ovládané multilamelové spojky – jednu pre každú polos. Vďaka tomu systém môže nezávisle rozdeľovať krútiaci moment na jednotlivé zadné kolesá. Tým sa pri jazde v zákrute zvyšuje agilita a zlepšuje ovládateľnosť modelu CUPRA Formentor VZ.

Konštrukcia systému pohonu všetkých kolies CUPRA Formentor VZ umožnila konštruktérom doplniť režim driftovania (Drift Mode), ktorý sa môže používať pri jazde na pretekovom okruhu. Pri tomto režime je elektronický stabilizačný systém ESC prepnutý do športového režimu a systém pohonu všetkých kolies prenáša celý krútiaci moment motora na zadné kolesá, čím umožňuje jazdu s pretáčavou charakteristikou v zákrutách.

S vysoko výkonným pohonom modelu CUPRA Formentor VZ korešponduje aj štandardná, výkonná brzdová sústava, vyžadujúca minimálne 18-palcové kolesá. Na želanie môže byť vozidlo vybavené ešte výkonnejšími brzdami Akebono s kotúčmi rozmeru 375 mm x 36 mm vpredu a šesťpiestovými brzdičmi.

Pre model CUPRA Formentor je teraz k dispozícii aj pohon mild hybrid (eTSI). Tento pohonný agregát zabezpečuje crossover SUV ešte vyššiu efektivitu. Systém mild hybrid sa kombinuje s benzínovým motorom 1.5 TSI novej generácie s výkonom 110 kW (150 k) a výlučne so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Vďaka elektrifikácii s využitím 48-voltového systému mild hybrid je pohon nielen efektívnejší, ale aj celkovo komfortnejší.

Systém využíva 48-voltový štartovací generátor, ktorý je pripojený k spaľovaciemu motoru drážkovaným remeňom a kompaktnú lítiovo-iónovú batériu s napätím 48 V. Štartovací generátor svojim krútiacim momentom podporuje spaľovací motor pri akcelerácii, zabezpečuje intenzívnu rekuperáciu energie pri spomaľovaní a brzdení a umožňuje rýchle a plynulé opätovné naštartovanie motora vypnutého systémom stop-štart pri zastavení alebo aj počas jazdy pri dobiehaní. Vyššie prevádzkové napätie 48 V umožňuje efektívnejšiu a komfortnejšiu funkciu systému mild hybrid oproti predchádzajúcej verzii systému pracujúcej s napätím 12 V.

Súčasťou ponuky pohonných jednotiek modernizovaného modelového radu CUPRA Formentor je naďalej aj štvorvalcový turbodiesel, ktorý je dôležitý pre určité trhy a skupiny zákazníkov. Motor 2.0 TDI s výkonom 110 kW (150 k), spĺňajúci najprísnejšie aktuálne emisné normy, sa štandardne montuje so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG a poháňa predné kolesá.

Pre nový Formentor sú na výber dve verzie novej generácie pohonu eHybrid s výkonom 150 kW (204 k) a 200 kW (272 k). Obidve využívajú nový benzínový štvorvalec 1.5 TSI evo2, elektromotor s výkonom  85 kW (115 k) integrovaný do skrine špeciálnej 6-stupňovej dvojspojkovej prevodovky eDSG a novú lítiovo-iónovú akumulátorovú batériu s väčšou kapacitou 19,7 kWh netto. Nový agregát eHybrid umožňuje dojazd s výlučne elektrickým pohonom vyše 100 km (WLTP). Batéria sa teraz dá aj zrýchlene nabíjať jednosmerným prúdom (DC) s výkonom 50 kW na verejných nabíjačkách a z domového wallboxu výkonom 11 kW (u predchodcu 3,6 kW).

Verzia CUPRA Formentor VZ e-HYBRID s výkonom 200 kW (272 k) môže byť na želanie vybavená brzdami Brembo. Tieto brzdy majú väčšie, perforované a ventilované kotúče rozmeru 370 x 32mm na prednej náprave a štvorpiestové brzdiče, vďaka čomu sú výkonnejšie a odolnejšie voči veľkému namáhaniu.

Adaptívne tlmiče pruženia DCC v priebehu milisekúnd prispôsobujú svoju charakteristiku individuálne pre jednotlivé kolesá momentálnym jazdným podmienkam. Celkové dynamické vyladenie modelu CUPRA Formentor môže vodič prispôsobovať pomocou jazdných profilov Comfort, Performance, CUPRA, Offroad (pri verziách s pohonom všetkých kolies), Drift (pri verzii VZ s najvýkonnejším motorom) a Individual.

Systém pohonu všetkých kolies 4Drive tvorí elektrohydraulicky ovládaná multilamelová spojka v prednej časti skrine diferenciálu zadnej nápravy, pripojená ku kĺbovému hriadeľu od prevodovky. Táto koncepcia zlepšuje rozloženie hmotnosti na nápravy a skracuje reakčnú dobu systému. Koncepčne je to systém, ktorý využíva majorita áut koncernu VW s pohonom všetkých kolies, napr. aj Volkswagen Tiguan. 

Riadiaca jednotka systému 4Drive v reálnom čase vyhodnocuje parametre ako rýchlosť jazdy, natočenie volantu, moment otáčania vozidla okolo zvislej osi, ako aj nastavený jazdný režim a na základe nich adaptívne reguluje rozdeľovanie krútiaceho momentu na kolesá. Regulácia rozdeľovanie krútiaceho momentu nie je obmedzená iba na nápravy ale aj na jednotlivé kolesá s využitím elektronického stabilizačného systému EDS. Prostredníctvom pribrzdenia prešmykujúceho kolesa na náprave sa väčší pomer krútiaceho momentu prenesie na opačné koleso s lepšou adhéziou.

Špecifickým prvkom vybavenia verzie CUPRA Formentor VZ je zvukový aktuátor. Je to aktívny systém, ktorý zosilňuje prirodzený zvuk motora podľa nastaveného jazdného profilu. Pri režime Individual sa dá nastaviť zvuk „Pure“ kedy je zvukový aktuátor vypnutý ale súčasne sú naplno otvorené klapky vo výfukovej sústave, čím vozidlo získava agresívny, no na 100 % autentický zvuk.