Proceed 09 2021 1140x190

Dacia chystá nástupcu Lodgy. Pôjde o crossover a vlajkovú loď značky

Podľa najnovších správ má rumunská značka ukázať nástupcu veľkopriestorového Lodgy už tento rok. V rámci doby sa však zmení. MPV kabát nedostane, pôjde o veľký crossover so 7-miestnou konfiguráciou interiéru. 

Dacia Lodgy dostane nástupcu, keďže jej životný cyklus sa blíži ku koncu. Pravdepodobne zmení meno aj triedne zaradenie, no priestorovou ponukou bude dôstojným nasledovníkom dostupného MPV. Keďže tento segment už nie je taký populárny ako v minulosti, nová veľkopriestorová Dacia sa zvezie na módnej vlne áut typu crossover. Meno nového modelu zatiaľ známe nie je, no v minulosti média špekulovali o názve Grand Duster. Avšak s tradičným Dusterom má mať novinka spoločného málo. Keďže ju postavia na predĺženej modifikácii platformy CMF-B (na ktorej stojí nový Logan aj Sandero), technický základ bude do veľkej miery odlišný a čo je dôležité, táto platforma nepodporuje zástavbu pohonu všetkých kolies. Veľký "Grand Duster" tak bude iba predokolkou, preto sa prikláňame skôr ku karosérii typu crossover, nie k plnohodnotnému SUV. Pozitívom je nasadenie moderných asistenčných a bezpečnostných systémov, vyššia bezpečnosť a lepšia výbava. 

Odporúčame:

Nové Sandero v úplnom "základe": Lak na plastových dieloch chýba, LED svetlá nie

Okrem toho, že novinka zastúpi Lodgy, má ísť o najväčšiu a najdrahšiu Daciu v histórii. Podľa dobre informovaného francúzskeho magazínu L'Argus príde ako prvá Dacia s aliančným hybridným pohonom, keďže emisná doba je neúprosná a elektrifikácii sa v blízkej dobe nevyhne žiadna značka. Hybridný pohon e-Tech Dacia prevezme od Renaultu, má ísť o full-hybrid z Clia s výkonom 103 kW (140 k), 1.6 l atmosférickým benzínovým motorom, elektromotorom, malou batériou a špecifickou sekvenčnou automatickou prevodovkou bez spojky. Podľa francúzskeho magazínu však hybridný pohon príde s určitou formou zjednodušenia. Okrem elektrifikovanej motorizácie má byť v ponuke aj rýdzo benzínová motorizácia. Diesel už pod kapotou novinky nečakajte.

Kedy nová 7-miestna Dacia dorazí? Ukázať by sa mala v priebehu roka 2021. S prvými predajmi však počítame až začiatkom roka 2022.