Kia 1140x190
Thumb 01 nov  modely daf xdc a xfc pre staveb  sektor Thumb 03 nov  modely daf xdc a xfc pre staveb  sektor Thumb 02 nov  modely daf xdc a xfc pre staveb  sektor

DAF uvádza jednu novinku za druhou

Po septembrovej premiére radu XD, ktorý je určený pre distribučnú dopravu a špeciálne aplikácie, predstavil DAF koncom októbra ďalšie nové modely – stavebné vozidlá XDC a XFC.

Na najväčšej svetovej výstave stavebného priemyslu Bauma, ktorá sa konala v Mníchove od 24. do 30. októbra, prezentoval DAF odbornej verejnosti svoje nové modely XDC a XFC. Obidva produktové rady ponúkajú dvoj-, troj- a štvornápravové vozidlá vyvinuté pre najtvrdšie práce v náročných podmienkach – ako základ pre sklápače, domiešavače, hákové zdvíhacie zariadenia a iné špeciálne nadstavby. Majú robustnú konštrukciu s masívnym 3-dielnym oceľovým nárazníkom a ochrannú dosku na ochranu chladiča ako štandard, podvozky charakterizuje nájazdový uhol 25º a svetlá výška od 330 do 390 mm (podľa verzie). Jazdné vlastnosti a ovládateľnosť profitujú z novej konštrukcie prednej časti podvozka, odpruženia kabíny a vylepšenej zadnej nápravy.

Podobne ako ich súrodencov aj modely XDC a XFC poháňajú nové motory PACCAR MX-11 a MX-13 s výkonom až do 390 kW/530 k. Štandardne sú spriahnuté s automatizovanou prevodovkou TraXon, ktorá disponuje špeciálnym off- roadovým režimom. Zmeny prevodových stupňov prebiehajú mimoriadne rýchlo a pri vysokých otáčkach motora, čím sa udržiava hybnosť vozidla aj v náročnom teréne. Okrem toho nové stavebné vozidlá DAF ponúkajú automatický výber prevodového stupňa pri rozjazde. Nové funkcie ASR Off a Rock Free uľahčujú pohyb na šmykľavom povrchu.

Vodič má prvotriedny výhľad cez veľkoplošné čelné sklo a veľké bočné okná s mimoriadne nízkou spodnou líniou. Okno v spodnej časti dverí na strane spolujazdca a sklopné sedadlo spolujazdca (voliteľné prvky) umožňujú šoférovi vidieť chodcov a cyklistov v tomto kritickom priestore vedľa vozidla. Takisto aj nová prístrojová doska „Vision Dashboard“ prispieva k výbornému priamemu výhľadu spoza volantu. K dispozícii je tiež kamerový systém DAF Digital Vision, ktorý nahrádza hlavné a širokouhlé zrkadlá. Systém DAF Corner View zasa sprostredkúva výhľad na priestor okolo A-stĺpika na strane spolujazdca s uhlom záberu až 285º. Na vysokej úrovni bezpečnosti sa podieľa vonkajšie osvetlenie s technológiou LED, ktoré je súčasťou štandardnej výbavy všetkých verzií XDC a XFC.

Špičkové pohodlie na pracovisku vodiča sa začína výborným prístupom do kabíny vďaka ergonomicky umiestneným schodíkom. Volant má mimoriadne široký rozsah nastavenia vzdialenosti aj výšky a možno ho ľahko posunúť do vzpriamenej parkovacej polohy. Rozsah nastavenia sedadiel je tiež bezprecedentný. Ako voliteľné príslušenstvo z výroby je na výber tretie sedadlo alebo chladnička.

DAF spolupracuje s poprednými výrobcami nadstavieb, aby zabezpečil kvalitu, efektívnosť a čo najrýchlejšie dodanie vozidiel. Proces objednávania urýchľujú optimálne, vopred dané kombinácie truckov a nadstavieb. To umožňuje, aby boli prvé kompletné vozidlá pripravené na odovzdanie už v prvom štvrťroku 2023.