Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb d als i  elektricky  truck volvo Thumb d als i  elektricky  truck volvo3 Thumb d als i  elektricky  truck volvo2

Ďalší elektrický truck Volvo

Tri týždne po odhalení modelu FL Electric, prvého kompletne elektrického trucku od göteborského výrobcu, rozširuje spoločnosť Volvo Trucks svoju produktovú paletu ďalším nákladným vozidlom s takýmto alternatívnym pohonom. 

Volvo FE Electric s celkovou hmotnosťou do 27 ton je koncipované pre ťažkú mestskú distribúciu tovarov a zvážanie komunálneho odpadu. Otvára to dvere novým formám spolupráce s mestami, ktorých cieľom je zlepšiť kvalitu ovzdušia, znížiť hluk z dopravy a zredukovať zaťaženie ciest počas dopravných špičiek, keďže komerčnú prevádzku možno vykonávať potichu a bez výfukových emisií v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách. 

Prvé Volvo FE Electric na zvoz komunálneho odpadu má nadstavbu vyvinutú v spolupráci s najväčším európskym výrobcom v tomto sektore, so spoločnosťou Faun. Do prevádzky ho uvedú v nemeckom veľkomeste Hamburg začiatkom roka 2019. „Hamburg, ktorý bol v roku 2011 vyhlásený za hlavné zelené mesto v EÚ, má za sebou dlhú a úspešnú cestu so širokospektrálnym záberom na podporu zeleného a udržateľného rozvoja urbanizácie. Platí to aj v oblasti dopravy, v rámci ktorej sa už v sieti mestskej hromadnej dopravy využívajú elektrické autobusy spoločnosti Volvo. Vďaka ambíciám a skúsenostiam z tohto odvážneho počinu je pre nás mesto Hamburg veľmi zaujímavým partnerom,“ hovorí Jonas Odermalm, viceprezident spoločnosti Volvo Trucks zodpovedný za produktový rad Volvo FL a Volvo FE. 

Profesor Dr. Rüdiger Siechau, generálny riaditeľ spoločnosti Stadtreinigung Hamburg, vidí v elektrických nákladných vozidlách veľký potenciál pre mesto a výhody pre životné prostredie: „V súčasnosti každé z našich 300 bežných vozidiel na zvoz odpadu produkuje ročne približne 31.300 kg oxidu uhličitého. Elektricky poháňané vozidlo s batériou, ktorá vydrží počas celej osem- až desaťhodinovej zmeny, je technologický prelom. Ďalšou výhodou je fakt, že spoločnosť Stadtreinigung Hamburg vyrába elektrinu, ktorú je možné použiť na nabitie batérií.“

Nové vozidlo Volvo FE Electric sa na európskom trhu začne predávať v roku 2019 a bude mať niekoľko variantov pre rôzne odvetvia dopravy. Napríklad kabína s nízkym vstupom uľahčuje nastupovanie a vystupovanie a poskytuje vodičovi výborný výhľad na okolitú premávku. Kapacita batérie sa dá optimalizovať tak, aby vyhovovala individuálnym požiadavkám konkrétnej prevádzky. 

Technické parametre vozidla Volvo FE Electric
■ Kompletne elektricky poháňané nákladné vozidlo s celkovou hmotnosťou 27 ton. 
■ Pohonná sústava: dvojitý elektromotor s maximálnym výkonom 370 kW, resp. trvalým výkonom 260 kW s dvojstupňovou prevodovkou Volvo (na snímke). Maximálny krútiaci moment elektromotorov 850 Nm, najväčší krútiaci moment zadnej nápravy 2800 Nm.
■ Lítium-iónové batérie s kapacitou 200 až 300 kWh, dojazd do 200 km.
■ K dispozícii sú dva odlišné systémy nabíjania (na snímke): CCS2 – maximálny výkon nabíjania 150 kW (jednosmerný prúd) a nabíjanie s nízkym napätím – maximálny výkon nabíjania 22 kW (striedavý prúd). Nabitie prázdnych batérií na plnú kapacitu 300 kWh s využitím CCS2 150 kW trvá približne 1,5 hodiny, resp. s nízkym napätím zhruba 10 hodín.