Vw limited 1140x190  1

Ďalšia generácia autokarov Setra

V rámci septembrového veľtrhu IAA Transportation 2022 mali premiéru zájazdové autobusy Setra TopClass a ComfortClass novej generácie. Prvý z nich zosobňuje všestranný autokar pre diaľkovú prepravu, druhý spája maximálny komfort pasažierov pri cestovaní na dlhé vzdialenosti, individuálny luxus a špičkovú technickú úroveň.

Inovovanú vizáž modelovTopClass a ComfortClass zvýrazňuje kombinácia čierneho predného panelu a strieborných prvkov, preštylizované sú LED reflektory, nové je aj zadné osvetlenie. Predná maska nenápadne ukrýva radarovú technológiu pre asistenčné systémy a pôvodný jasne viditeľný výrez pre túto techniku je teraz sotva rozpoznateľný. Celkove však ide o evolúciu, nie revolúciu. Pretože hoci platí, že dizajn má v rodine Setra vždy vysokú prioritu, opatrné zmeny vzhľadu prinášajú aj praktické výhody.

Vo vnútri pôsobí nová generácia modelov TopClass a ComfortClass ešte priestrannejšie a kultivovanejšie, čím zdôrazňuje svoju prémiovú pozíciu. Je to zásluhou vizuálne a technicky prepracovanému interiéru: Podlaha so vzhľadom dreva, vysokokvalitné sedadlá Setra Voyages, resp. VoyageAmbassador s efektnou kombináciou tkanín na sedadle a operadle, závesy z kvalitného textilu. Skutočne útulný priestor doplnený mrazničkou, kuchynkou, umyvárňou a toaletou. Zábavná elektronika je tiež na úrovni. O prístup na internet sa postará Coach MediaRouter, relaxovanie zabezpečí nový multimediálny systém Coach InfotainmentSeries s veľkými 21,5-palcovými (voliteľne sklopnými) LCD monitormi s vysokým rozlíšením (1920 x 1080 pixelov) a so špičkovou HD kvalitou zobrazenia. Kto chce mať prístup k vlastnému programu, prinesené externé zariadenia si môže pripojiť do zásuviek USB medzi sedadlami. Ich kryty sú modro podsvietené, aby ich cestujúci ľahko našlipri akýchkoľvek svetelných podmienkach.

Pracovisko vodiča v novej generácii modelu ComfortClass je vylepšené štartovaním bez kľúča a novou elektronickou parkovacou brzdou, súčasťou výbavy je multimediálny systém Coach InfotainmentSeries. Vodiča podporuje celý rad bezpečnostných a asistenčných systémov. K dispozícii sú nové, ešte výkonnejšie reflektory s technológiou LED, asistent diaľkových svetiel, vylepšené osvetlenie pri cúvaní a 360-stupňový kamerový systém, ktorý zaručí dokonalý prehľad o celom okolí vozidla a príslušný obraz z vtáčej perspektívy sa prenáša na 10-palcový monitor na stĺpiku A.

Zoznam bezpečnostných systémov obsahujev prvom rade ABA 5, ktorý rozpoznáva pomaly sa pohybujúce i stojace objekty a pri hroziacej kolízii začne automaticky naplno brzdiť až do zastavenia. Ale okrem toho(ako prvý asistent núdzového brzdenia na svete pre zájazdové autobusy) je schopný spustiť automatické maximálne brzdenie s úplným zastavením pri zistení chodcov v jazdnej dráhe až do rýchlosti vozidla 50 km/h. V zostave elektronických bezpečnostných prvkov nechýba asistent odbočovania, samozrejmosťou je systém TPM monitorujúci tlak v pneumatikách.

Zdokonalený Active Drive Assist 2 predstavuje rozhodujúci krok na ceste k automatizovanej jazde so zájazdovými autobusmi. Ponúka poloautomatický režim (Level 2), ktorý zahŕňa napríklad zrýchľovanie, brzdenie, dodržiavanie odstupu, riadenie, udržiavanie autokaru v jazdnom pruhu a dokonca aj núdzové zastavenie.

Efektívnu prevádzku a úspory paliva ešte väčšmi podporuje najnovšia generácia systému predvídavej stratégie jazdy (PPC). Vylepšený tempomat PPC napríklad na základe uložených máp automaticky zníži rýchlosť pri vjazde do zastavaných oblastí ako aj pred ostrými zákrutami na cestách nižšej kategórie alebo pred kruhovými objazdmi a značkami Stop resp. Daj prednosť v jazde (potrebné zastavenie autobusu vykoná potom vodič).

Kompaktný radový šesťvalcový motor OM 470, resp. OM 471 je v ponuke vo výkonových modifikáciách 290 kW (394 k) až 350 kW (476 k). V kombinácii s plnoautomatizovanou prevodovkou GO 250-8 PowerShift a so zadnou nápravou RO 440 zabezpečuje suverénny a hospodárny pohon s nízkymi emisiami. Modely Setra TopClass 500 a ComfortClass 500 so súčiniteľom odporu vzduchu cx = 0,33 majú najlepšiu aerodynamiku vo svojom segmente. K tomu pribudlo automatické zmenšovanie svetlej výšky pri diaľničných rýchlostiach.

Ponuka značky Setra pokrýva všetky potreby týkajúce sa autokarov na mieru. Obsahuje šesť všestranných modelov HD ComfortClass a tri luxusné modely zájazdových autobusov HDH TopClass s dĺžkami od 10,5 do 14,2 m a tiež dvojpodlažný S 531 DT. Okrem toho je k dispozícii široká škála prvkov mimoriadnej výbavy, napríklad zadné dvere namiesto stredového vstupu pri modeloch HD s príslušným usporiadaním priestoru pre cestujúcich, sklenená strecha TopSky Panorama alebo mimoriadne pestrá ponuka textilného a koženého čalúnenia.