Kia 1140x190

Demontážny závod na použité dielce

Renault Trucks robí ďalšie kroky k prechodu svojich priemyselných prevádzok na obehové hospodárstvo. Cieľom je zredukovať vplyv nákladných vozidiel na životné prostredie a využívanie prírodných zdrojov.

Na počiatočnú iniciatívu, keď v továrni pre jazdené vozidlá v Bourg-en-Bresse a vo fabrike v Limoges spustili repasovanie použitých truckov, nadväzuje otvorenie závodu na použité dielce Renault Trucks. Nachádza sa v domovskom sídle značky v Lyon-Vénissieux, kde budú nákladné vozidlá s končiacou životnosťou rozoberať a komponenty z nich sa znova použijú.

Počas uplynulých piatich rokov Renault Trucks významne investoval do obehového hospodárstva uplatnením prístupu s tromi piliermi, ktorý spočíva v regenerácii, prepracovaní a recyklovaní ojazdených nákladných vozidiel. Renault Trucks súčasne realizuje rad projektov, ktorých cieľom je predĺžiťich životnosť (nové vozidlá Renault Trucks a ich komponenty sú navrhnuté tak, aby vydržali vyše 1,5 milióna kilometrov). Napríklad ojazdené trucky repasuje podľa prísnych priemyselných postupov vo fabrike na jazdné nákladné vozidlá, kde ich modernizujú pomocou najnovších technológií navrhnutých v regeneračnom centre v Lyone a kde pripravujúna predaj aj špeciálnu sériu jazdených vozidiel.

V súlade so svojím plánom francúzsky výrobca teraz otvára továreň na použité dielce, ktorá sa venuje výhradne recyklovaniu nákladných vozidiel na konci životnosti a opätovnému využitiu takto získaných dielcov i surovín. Iniciatíva vznikla na základe spoločnej štúdie Renault Trucks, spoločnosti Indra Automobile Recycling a francúzskej agentúry pre životné prostredie a hospodárenie s energiou ADEME.

Špecializovaný závod je postavený na rozlohe 3000 m2 v rámci fabriky v Lyone-Vénissieux v blízkosti logistického centra. Jeho úlohou je spracovávať vozidlá Renault Trucks s vysokým počtom najazdených kilometrov. Pracovníci továrne na použité dielce demontujú komponenty, ktoré boli predtým označené ako vhodné pre opätovné použitie (motor, prevodovka, kabína, palivová nádrž, nárazníky, deflektory atď.) a ostatné časti presunú na recyklovanie. Napríklad rámy podvozkov budú rozrezané, odoslané do neďalekej zlievarne a použité pri výrobe nového vozidla.

Komponenty určené na opätovné použitie budú následne skontrolované, vyčistené a označené pre potreby evidencie. Potom ich odošlú do neďalekého skladu náhradných dielcov Renault Trucks. Použité náhradné dielce uvádzané na trh pod označením „Used Parts by Renault Trucks“ budú rovnako ako nové dielce k dispozícii na online portáli výrobcu. Na použité dielce sa vzťahuje záruka výrobcu a ich cena bude v porovnaní s novými v priemere o 50 až 60 % nižšia.

Čo sa týka použitých dielcov pre staré modelové rady, Renault Trucks naďalej spolupracuje so spoločnosťou Indra Automobile Recycling a svojej sieti ponúkne sortiment získaných demontážou, ktorú robí táto špecializovaná recyklačná spoločnosť. Touto novou ponukou pokračuje Renault Trucks vo svojom úsilí o uhlíkovú neutralitu. Rieši tiež nedostatok komponentov a surovín, ktorý má dopad na celé odvetvie dopravného priemyslu.