Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb alfa romeo giulia quadrifoglio 97 Thumb alfa romeo giulia quadrifoglio 281 Thumb content alfa romeo tonale ti 71 000002480e430acd Thumb content alfa romeo tonale ti 661 Thumb alfa sefdizajner

Dizajn Alfy Romeo zachová tradičné hodnoty aj v "elektrickej" dobe

Alejandro Mesonero-Romanos prisľúbil, že budúce modely Alfy Romeo zachovajú tradičné hodnoty značky a ich emociálny dizajn sa nebude meniť len preto, že pôjde o elektrické autá. 

"Elektrifikácia mení spôsob pohonu vozidla no charakter, štýl a hodnoty zostávajú. Vyzerať nasilu "elektricky" z môjho pohľadu nedáva zmysel. Nebudeme veci robiť nasilu inak len preto, že je auto elektrické,“ povedal Mesonero-Romanos, šéf dizajnu Alfy Romeo. Narážal tak na niektoré konkurenčné značky a modely, ktoré priniesli výrazne odlišný dizajn áut, často s príliš futuristickým štýlom. 

Odporúčame:

Alfa Romeo Tonale je v predaji už aj s turbodieselom 1.6 MJet. Poznáme ceny

Pokračoval, že táto stratégia dávala zmysel BMW, pretože nemecká prémiová značka bola s modelom i3 jedným zo svetových pionierov elektromobility. Keďže čisto elektrické autá sa stávajú čoraz "bežnejšie" a každá značka skôr či neskôr prejde na čisto elektrický pohon, bolo by zbytočné prichádzať s dizajnom áut, ktorý kričí „ahoj, som elektrický, pozri sa na mňa“, dodal Alejandro Mesonero-Romanos.

Samozrejme, oproti čisto spaľovacím autám dôjde k určitým zmenám. Elektrické autá, postavené na dedikovanej elektrickej platforme, majú kratšie previsy a dlhší rázvor osí kolies, keďže nepotrebujú tak objemný motorový priestor. Krátke previsy a dlhší rázvor zase nahráva lepšej priestorovej ponuke pre pasažierov. Tieto faktory ovplyvnia proporcie auta, ale šéf dizajnu Alfy hovorí, že budúce modely napriek tomu musia mať svalnatý vzhľad, ktorý  vyžaruje „wow efekt“. Podobne, ako súčasné a minulé spaľovacie modely talianskej značky...

Prečítajte si tiež:

"Nepredávame iPad s autom, predávame Alfu Romeo". Budúce Alfy budú mať minimum displejov

Alejandro Mesonero-Romanos dizajnérom Alfy povedal, aby neboli "posadnutí" faktom, že ide o elektromobil. Jedným z cieľov je vytvoriť odvážny vzhľad, ktorý za žiadnych okolností nenechá ľudí ľahostajnými, aj keď sa im nemusí vyslovene na prvý pohľad páčiť. Vzhľad jednoducho musí vyvolať emócie. A hlavne, auto musí vyzerať ako Alfa Romeo bez toho, aby sa snažilo okato vyjadriť elektrické korene. 

Legendárna talianska značka predstaví svoj prvý elektromobil v roku 2024. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o malý mestský crossover, hierarchicky umiestnený pod súčasným kompaktným modelom Tonale. Technický základ umožní okrem nasadenia čisto elektrického pohonu aj nasadenie spaľovacích motorov, resp. hybridov. Avšak prvý čisto elektrický model, postavený na samostatnej elektrickej platforme príde o čosi neskôr, v roku 2025. Potvrdená bola už aj nová generácie Giulie. Tá už príde výlučne s elektrickým pohonom. Od roku 2027 sa Alfa Romeo stane značkou výhradne "elektrickou" značkou, a to na kľúčových trhoch Európy, Severnej Ameriky a Číny. 

Zdroj: Topgear