Vw limited 1140x190  1
Thumb 14 Thumb content 83a Thumb content 3p Thumb 14b Thumb content 2018 ford focus drive st line  18 Thumb content img 3851  2 Thumb content jipace19mynewyork270318003 Thumb content peugeot 508 spredu Thumb content rea 263643 021

Európske auto roka 2019 pozná svojich finalistov

Medzinárodná porota zložená zo 60 novinárov z 23 európskych krajín vybrala 7 najlepších automobilov tohto roka, ktoré sa v záverečnom hlasovaní budú uchádzať o najprestížnejší titul. Medzi nimi nechýba elektromobil, plug- in hybrid, športové kupé ani na Slovensku vyrábaná Kia Ceed. 

Finálnu sedmičku jury vybrala na základe týždňového záverečného testovania, ktoré sa už pravidelne koná na severe Dánska. Sedmička finalistov je opäť veľmi pestrá, pričom tento rok jej dominujú hlavne kompaktné modely, čo potvrdzuje, že uplynulý rok bol bohatý na silné autá tohto segmentu. Počnúc novou generáciou Kie Ceed, ktorá už dnes hrá vyrovnanú partiu s lídrami triedy po všetkých stránkach a pridáva aj niečo na viac - emočný faktor v podobe štýlového kombi ProCeed. "Strieľajúci kombík" má veľmi reálnu šancu pritiahnuť k značke úplne novú klientelu. Nový Mercedes triedy A, ktorý veľmi chytí za srdce jazdným prejavom, ale najmä zmyslom pre detail či výborným benzínovým motorom. No a o nič menšie šance nemá ani nový Focus. Nová generácia je opäť technologicky vyspelejšia, vo vnútri priestrannejšia a jazdnými vlastnosťami sa vracia k odkazu legendárnej prvej generácie. 

Nástup novej éry elektrifikovaných automobilov symbolizujú  Jaguar i-Pace a Citroen C5 Aircross. Jguar bol jedným z prvých vyrovnaných súperov Tesle v dojazde aj dynamike. Na Slovensku sme ho žiaľ dodnes ešte netestovali. Už v minulosti však vedeli elektrifikované automobily v ankete prekvapiť, keď v roku 2011 získal titul Nissan Leaf a o rok po ňom aj Opel Ampera. Citroen C5 Aricross sa zaje javí ako veľmi dobre rozumne navrhnuté rodinné SUV alebo crossover. Po technickej stránke vychádza z modelu Peugeot 3008, ale je dlhší, s dlhším rázvorom, čo mu zabezpečuje veľkorysejší priestor pre cestujúcich j batožinu. Navyše v druhom rade sedadiel využíva tri rovnako veľké sedačky, čiže dalo by sa povedať, že skôr supľuje MPV v SUV balení. Medzi finalistami si objektívne zaslúži byť aj nový Peugeot 508, ktorý ukázal odvahu v dizajne, pridal v kvalite a prevedení interiéru, zlepšil sa v technológiách a po šoférskej stránke ide v sľapajach aktuálnych modelov. Navyše uznanie si PSA zaslúži aj za to, že ako koncern najlepšie a najmenej bolestne zvládol už v predstihu prechod na nové emisné normy. No a čerešničkou na torte je nová Alpinka. Športové autá nezvyknú mať v anketách tohto druhu veľké šance, ale nechajme sa prekvapiť. 

Výsledky záverečného hlasovania poroty sa dozvieme už tradične pred oficiálnym otvorením ženevského autosalónu 4. marca 2019. 

Finalisti: 

Alpine A110 

Citroen C5 Aircross

Ford Focus 

Jaguar i-Pace 

Kia Ceed

Mercedes-Benz A 

Peugeot 508