Kia 1140x190
Thumb kia ev6 gt nurbirgring 2 Thumb kia ev6 gt nurburgring 3

Extrémny test Kia EV6 GT: konečne to správne elektrické auto na Nürburgringu? (VIDEO)

430 kW (585 k), krútiaci moment 740 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,5 s, maximálna rýchlosť 260 km/h: ďalší elektromobil, ktorý rýchlo zradilo prehrievanie batérií?

Zo 42 áut, ktoré redakcia Largus.fr podrobuje extrémnym testom na Nürburgringu, boli tri poháňané elektromotorom. Žiadny elektromobil však nezažiaril. Ťažké BMW i4 M50 sa v zákrutách ukázalo ako trochu riskantné, zároveň hendikepované použitými nevhodnými pneumatikami. Tesla Model 3 Performance jazdila agresívnejšie, ale stratila polovicu výkonu za menej ako jedno kolo a brzdy boli prehriate po 3 zákrutách. Čo sa týka Porsche Taycan Turbo S, je to auto, ktoré najviac zaujalo svojím výkonom...ale len na jedno kolo. Porsche zlyhalo pri ochladzovaní prehriatych batérií.

Video:


Relatívne fiasko, ktoré rozhodlo zastaviť extrémne testy elektrických áut na okruhu Nurburgring. Potom Largus.fr vyskúšali Kia EV6 GT a zmenili názor. Test v pretekoch do vrchu na trati, ktorá mala dĺžku iba 4 km, odhalil vysokovýkonné, efektívne, vyvážené, ľahké auto alebo tiež ideálne vlastnosti na zvládnutie náročnej severnej slučky Nürburgringu. Či sa veľký výkon EV6 GT potvrdí aj na 20 km najnáročnejšom okruhu sveta, sa ukázalo v teste.

Ako každý vysokovýkonný elektrický model, aj Kia EV6 GT má dva elektromotory, z ktorých každý poháňa jednu nápravu. Predný elektromotor pochádza priamo z EV6 4WD a má výkon 218 k, zadný elektromotor má výkon 367 k a maximálne otáčky až 21 000 ot./min!!! Výkon tak vrcholí hodnotou 585 k, čím sa EV6 GT dostáva na úroveň Audi RS e-tron GT (598 k) a Porsche Taycan Turbo (625 k) - na úroveň luxusných sedanov, ktoré sú o niečo výkonnejšie, o niečo ťažšie a oveľa drahšie (dvojnásobok ceny EV6!).

Kia EV6 GT svojou rýchlosťou prekvapila aj mnohé legendárne športové autá na severnej slučke: BMW radu 1 M, BMW M4 a preplňované Porsche 991 Carrera S.

Najúžastnejšie na EV6 GT je, že výkon v priebehu testu neklesol ani po 3 km plnej záťaže pred známou zákrutou Carrousel. Testovací jazdec pocítil jemné zníženie výkonu, keď úroveň nabitia klesla pod 30 % (EV6 GT v tejto fáze stále prekračovala rýchlosť 200 km/h!). Posledným dobrým prekvapením bola spotreba, keď sa na palubnom počítači zobrazilo 92 kWh/100 km, BMW i4 M50 a Porsche Taycan Turbo S týmto tempom prekročili 130 kWh/100 km. Dosť na to, aby Kia odjazdila tri kolá na jedno nabitie po Nürburgringu, čo je aktuálne medzi elektrickými modelmi rekord.

V porovnaní so štandardnou EV6 je EV6 GT jemne znížená. Pasívne odpruženie je však nahradené adaptívnym, pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S sú obuté na obrovských 21-palcových ráfikoch, pričom na zadnej náprave je nainštalovaný elektronicky riadený samosvorný diferenciál. Ten je schopný vektorovať krútiaci moment od 0 do 100 % na každom zo zadných kolies, čo umožňuje EV6 GT ponúkať režim Drift. V režime Sport je odpruženie tuhšie až o 30 % v porovnaní so štandardnou EV6, potom o ďalších 30 % v režime Sport+, ktorý sa použil pri jazde na okruhu.

Rovnako ako na Col de Turini, aj tu nájdeme kvality EV6 GT: výbornú prednú nápravu, presné a priame riadenie, minimálne pohyby karosérie v zákrutách alebo na nerovnostiach. Hmotnosť sa však vodičovi pripomenie v zákrutách, keď sa EV6 dostane na svoje hranice, najmä keď zadná náprava, ktorej pneumatiky sa rýchlo zahrejú, ľahko driftuje a potom potrebuje určitý čas, kým dosiahne správny smer. Naopak, opätovné zrýchlenie z úzkych zákrut má tendenciu ťahať auto von zo zákruty, čo nepripomína v takejto situácii mierne pretáčavý postoj Porsche, Tesly a Fordu Mustang Mach-E GT. Neočakávaný trend, vzhľadom na vyšší výkon na zadnej náprave a prítomnosť riadeného samosvorného diferenciálu mal auto skôr pretáčať, než tlačiť von zo zákruty.

Aby brzdy v EV6 GT efektívne zastavili 2,2 tony, nie sú prekvapivo od talianskeho dodávateľa Brembo, ale japonské Akebono. Zadné kotúče majú zväčšený priemer na 360 mm a predné 380 mm, ako na Porsche 991 GT3 RS! Pevné štvorpiestikové strmene sú zodpovedné za stláčanie predných doštičiek na EV6 GT.

Pred aktiváciou veľkých brzdových čeľustí EV6 GT si musíte najskôr zvyknúť na rekuperačné brzdenie, ktoré môže byť silné. V režime maximálnej rekuperácie nastaviteľnej páčkami na volante dosahuje výkon brzdenia až 150 kW!

EV6 na tejto trati nejavila žiadne známky prehrievania. V tomto bode je Tesla Model 3 Performance z veľkej časti prekonaná, zatiaľ čo Porsche Taycan muselo byť vybavené drahou karbón-keramickou brzdnou sústavou, aby efektívne brzdilo. Ďalší bod pre EV6 GT. Na Porsche Taycan ale po 2 kole vyletela teplota batérií nahor, preto elektronika obmedzila rýchlosť na max 80 km/h v úseku dlhom až 4 km. Takže ak bude Porsche rýchlejšie v prvom kole, v druhom kole ho Kia predbehne.

Kia EV6 GT sa predáva dvakrát lacnejšie ako Porsche Taycan Turbo S a Tesla Model S Plaid. Prečo Kia EV6 GT zažiarila? Pozoruhodný tepelný manažment batérie, ktorý umožňuje jazdiť tri kolá severnej slučky bez citeľnej straty výkonu. Žiadne iné elektrické auto nedosiahlo taký výkon, ani zachovanie účinnosti svojho brzdenia bez použitia drahých karbón-keramických bŕzd.

Zdroj: KIA Club (official), L'Argus