Vw limited 1140x190  1
Thumb 31f Thumb 21f Thumb 23f Thumb 22f Thumb 24f Thumb 25f Thumb 26f Thumb 27f Thumb 28f Thumb 29f Thumb 30f

Ferrari P80/C vzniklo zákazníkovi na mieru, existuje jediný exemplár

Ferrari postavilo auto presne podľa požiadaviek konkrétneho záujemcu. Má pretekársku dušu.

Vlastniť niektorý zo sériových automobilov Ferrari je čosi výnimočné. Existujú však klienti, ktorí sa s "veľkosériovou" produkciou neuspokoja. Spravidla ide o majetných zberateľov a amatérskych pretekárov, hľadajúcich čosi výnimočné. V Maranelle sú pripravení splniť všetky ich automobilové sny.

Dôkazom je nové Ferrari P80/C. Má vizáž inšpirovanú autami zo šesťdesiatych rokov minulého storočia a súčasnú pretekársku techniku. Taliani aktuálne zverejnili prvé oficiálne fotografie a niekoľko technických podrobností. Totožnosť šťastného majitelia samozrejme taja.

Divízia Ferrari Styling Center pod vedením Flavia Manzoniho sa projektom P80/C zaoberala asi štyri roky. Na začiatku bola požiadavka postaviť pretekárske auto podobné niekdajším modelom 330 P3 / P4 a Dino 206 S. Ide predovšetkým o okruhové špeciály, ktoré svojho času ovplyvnili aj sériovú produkciu Ferrari. 

Ako základ pre stavbu poslúžilo pretekárske Ferrari 488 GT3. Má o päť centimetrov dlhší rázvor než sériové 488 GTB, čo dizajnérom dalo väčšiu voľnosť pri ladení proporcií. Kabínu posunuli maximálne dopredu. Autu tým dodali klínovitejší profil a zároveň výraznejšiu podobnosť s historickými predlohami.

Dizajnérom pomohol fakt, že majiteľ neplánuje so svojím Ferrari P80/C jazdiť v bežnej premávke. Auto nemusí mať homologáciu a spĺňať normy súvisiace napríklad s osvetlením. Používať ho plánuje iba na uzavretých okruhoch, kde stačia jednoduché diódy, umiestnené po stranách predného čela a pod masívnym zadným spojlerom. Výrazné aerodynamické doplnky dopriali autu prítlak dokonca o päť percent vyšší než dosahuje pretekársky "darca orgánov" Ferrari 488 GT3. Karoséria kompletne pozostáva z uhlíkových vlákien a v kabíne dominuje bezpečnostný rám.

Zákazník dostal vlastne dve autá v jednom. Verzia určená pre výstavy má odmontovaný zadný spojler a namiesto pretekárskych 18-palcových kolies, stojí na efektnejších 21kách.

Na pohon slúži dvomi turbami dopovaný benzínový osemvalec s objemom 3,9 litra, spriahnutý so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Výkonové parametre výrobca nezverejnil.