Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb fiatgrandepanda  2 Thumb fiatgrandepanda  1 Thumb fiatgrandepanda

Fiat Grande Panda prichádza

FIAT zverejnil prvé obrázky nového modelu Grande Panda. Je prvým zástupcom nového globálneho modelového radu, skonštruovaného na multienergetickej platforme, ktorým FIAT zahájil svoju transformáciu z výrobcu s lokálnou produkciou na výrobcu automobilov pre celosvetový trh na spoločnej globálnej platforme.

Grande Panda je prvým novým produktom radu, ktorý sa bude každoročne rozširovať uvedením ďalšieho nového modelu až do roku 2027. Projekt FIAT-u je založený na výrobe automobilov na báze rovnakej globálnej a multienergetickej platforme STLA Smart, vhodnej pre každý región sveta a umožňujúcej značke vytvárať mnoho rozličných vozidiel podľa požiadaviek zákazníkov.

Fiat Grande Panda, navrhnutý v Taliansku vo vlastnom dizajnovom štúdiu Centro Stile v Turíne, má na pomery segmentu B kompaktnú dĺžku iba 3,99 m – čo je menej ako priemer v segmente 4,06 m. Dizajn sa vyznačuje čistými líniami a podľa značky aj vynikajúcim využitím priestoru. Nová Panda odvezie 5 osôb.

Odporúčame:

Najlacnejší elektromobil na trhu: Cukrík, zmrzlinka alebo extrém na sebavyjadrenie (VIDEOTEST)

Predná maska je vytvorená ako lesklá čierna plocha. Svetlomety vytvorené z matných kociek, pripomínajú okná na fasáde historického závodu Lingotto v Turíne. Denné svetlá, ktoré sa v prípade potreby zmenia na smerové svetlá, majú unikátnu grafiku – osvetľujú niektoré kocky, ktoré sa zjavujú ako horizontálne pixely usporiadané ako šachovnicového vzoru. 

Pri pohľade zboku silueta karosérie evokuje robustnosť prvého modelu Panda z 80. rokov dvadsiateho storočia. Charakteristickú siluetu vytvára sklonené predné okno spolu s grafikou bočných okien, pozdĺžnymi lištami strešného nosiča a tvarom zadného stĺpika karosérie, v prednej časti prekrytého čiernym lesklým obkladom nadväzujúceho na pás bočných okien. Na tomto obklade je trojrozmerne vytvorený nápis FIAT, ktorý sa z iného uhla pohľadu mení na štyri šikmé čiary. Na znak pocty klasickému modelu Panda 4x4 je ako originálny dizajnový prvok v spodnej časti dverí trojrozmerne vylisovaný nápis PANDA, ktorý vizuálne oživuje bok novej Pandy.

 Ako inovatívny dizajnový prvok je na dverách batožinového priestoru namiesto loga značky vylisovaný nápis FIAT a pod ním v čiernej lište trojrozmerne vystupujúci nápis Panda. Výsledkom kombinácie témy geometrie prvej generácie z 80. rokov dvadsiateho storočia a futuristického dizajnu sú 17-palcové disky z ľahkej zliatiny s dizajnom štylizovaným do profilu X s kombinovanou povrchovou úpravou čiernym lakom a leštenými povrchovými plochami.