Kia 1140x190
Thumb 2022 ford fiesta st Thumb 2022 ford fiesta  1 Thumb 2022 ford fiesta st  1 Thumb 2022 ford fiesta Thumb gama ford fiesta 2022 Thumb interior ford fiesta 2022 Thumb ford elektromobily

Ford Fiesta onedlho skončí. Zastúpi ju elektrická Puma? (VIDEO)

Ford prestane vyrábať Fiestu v nemeckom Kolíne nad Rýnom v júni 2023. O rok skôr, ako pôvodne plánoval... Nástupca je už pripravený. Spolu s koncom výroby Fiesty sa začne výroba nového plne elektrického crossoveru značky.

Spolu s ohlásením konca Fiesty si Ford pre svoju malú ikonu pripravil aj video na rozlúčku so zaujímavými dobovými zábermi:


Fiesta sa predáva už 47 rokov a vzniklo spolu až 9 generácií "malého rodinného auta", ako Ford svoju ikonu nazýva. Výroba momentálne prebieha v Kolíne nad Rýnom a Ford tvrdí, že päťdverová verzia hatchbacku bude schádzať z montážnych liniek do leta budúceho roka. Všetky objednávky zákazníkov sú platné a výrobca taktiež ponechá knihy objednávok otvorené, pokým sa nenaplní zostávajúci objem výroby. V roku 2023 skončí aj výkonná verzia Fiesta ST.

Fiesta, ktorá bola uvedená na trh v Európe v roku 1976, bola jedným z najobľúbenejších modelov automobilky. Predaje postupne klesali, pretože kupujúci presedlali z hatchbackov na crossovery. Najpredávanejším osobným autom Fordu je teraz v Európe crossover Puma. A práve tá príde vo svojej elektrickej verzii (pozrite si koniec videa v úvode článku). Automobilka tiež uviedla, že výroba vanov Ford S-Max a Ford Galaxy v španielskej Valencii sa skončí v apríli 2023.

Automobilka zainvestuje do výroby elektrických áut v továrni v Kolíne nad Rýnom, vrátane nového závodu na montáž batérií, ktorého prevádzka je naplánovaná na rok 2024. Druhý elektromobil, o ktorom Ford hovorí, že bude „športovým crossoverom“, sa bude vyrábať v Kolíne nad Rýnom od roku 2024. Očakáva sa, že vozidlo bude založené na platforme MEB koncernu Volkswagen.