Vw 10 2020 1140x190
Thumb 310189 cr v sport line Thumb 310190 cr v sport line Thumb 310192 cr v sport line Thumb 310191 cr v sport line Thumb 310193 cr v sport line Thumb 310194 cr v sport line

Honda CR-V Sport Line: Športovejší vzhľad pre hybridné SUV. Poznáme ceny

Po vzore menšieho Civicu prichádza so športovým optickým korením aj SUV Honda CR-V Sport Line. Technický základ a hybridný pohon ostáva bezo zmien, výbava Sport Line sa dotýka vzhľadových zmien.

Zatiaľ čo štandardný cenník modelu CR-V obsahuje tiež turbobenzínový motor 1.5 VTEC Turbo, tlačová správa Hondy pri výbave Sport Line komunikuje len hybridný pohon 2.0 i-MMD (e:HEV), a to v spolupráci s pohonom predných alebo všetkých kolies. Prvé kusy Honda CR-V Sport Line budú dostupné v dealerstvách Honda od polovice októbra za 37 090 EUR (2WD verzia) a neskôr aj AWD verzia za 39 090 EUR. 

Prečítajte si tiež:

TEST Honda CR-V Hybrid 2.0 i-MMD 4x4: Komfortný a úsporný koráb

Nová výbava Sport Line je k dispozícii v dvoch povrchových úpravách, čierna perlová Crystal alebo biela perlová Platinum. Obsahuje tiež tmavé akcenty na  obložení svetlometov a bočných zrkadlách a tmavá povrchová úprava je tiež na 18-palcových zliatinových diskoch kolies.

Interiér modelov Sport Line využíva ďalšiu škálu vizuálnych vylepšení. Dominantou verzie Sport Line je tmavé drevo alebo klavírový lak na niektorých povrchoch a ovládačoch, vrátane tlačidiel jazdných módov PRND. Špecifické sú tiež sedadlá s koženým poťahom. Modely Sport Line sa ďalej vyznačujú tmavým chrómovým povrchom okolo hmlových svetiel a na mriežke so sprievodnými akcentmi na nárazníku, dverách a zadných dverách. Vo verzii Sport Line je súčasťou štandardnej výbavy tónované sklo.


Honda CR-V Sport Line s hybridným pohonom

Základom hybridného pohonu i-MMD je v tomto prípade atmosférický zážihový motor s objemom 2.0 l s nepriamym vstrekovaním paliva, pracujúci v Atkinsonovom cykle. Vyvinie výkon 107 kW (145 k) pri 6200 ot/min a krútiaci moment 175 Nm pri 4000 ot/min. Tieto čísla však nie sú podstatné. O pohon sa v majorite prípadov stará silný elektromotor s výkonom 135 kW (184 k) a krútiacim momentom 315 Nm. Kolesá roztáča cez stály prevod. Spaľovací motor roztáča ďalší, menší elektromotor, ktorý slúži ako generátor a vyrába elektrickú energiu pre primárny elektromotor. Benzínový motor však v jednom z režimov dokáže poháňať kolesá Hondy CR-V aj priamo... Honda udáva priemernú spotrebu v režime WLTP na úrovni 6,6 - 6,7 pre pohon 2WD a 7,1 - 7,2 pre AWD.

Hybridný pohon i-MMD pracuje v troch režimoch. Riadiaca jednotka ich strieda podľa aktuálnych podmienok a podľa stupňa nabitia batérie. V elektrickom režime si silný elektromotor berie energiu priamo z batérie hybridu. V tomto režime vie prejsť maximálne tri kilometre, okrem automatiky ho môžete vyvolať aj tlačidlom na stredovom tuneli. Do výlučne elektrického režimu sa pohon prepína často, v závislosti od stupňa nabitia batérie. Tento režim nie je obmedzený rýchlosťou jazdy, funguje aj pri vyšších ako diaľničných rýchlostiach.

Ďalší režim je hybridný, v ktorom roztáča predné kolesá opäť len elektromotor. Spaľovací motor roztáča generátor, ktorý vyrába elektrickú energiu pre elektromotor a dokáže zároveň dobíjať batériu. Vo väčšine prípadov pracuje v ideálnom otáčkovom spektre 1800 – 2800 ot/min. Prechod medzi režimami je nepoznateľný a pri nízkych otáčkach si benzínový motor ticho ševelí. V prípade výraznej akcelerácie zvýši otáčky a to si už všimnete.

V treťom režime sa do hry zapája priamo spaľovací motor, ktorý roztáča kolesá cez uzamykaciu spojku a jeden ťažký stály prevod. Najčastejšie ide o plynulú jazdu v rýchlostiach nad 80 km/h, napr. na diaľnici. Pri výraznejšej potrebe akcelerácie alebo pri diaľničných stúpaniach sa pohon prepne do hybridného režimu.

Pohon 4x4 nie je riešený samostatným elektromotorom, ktorý sa stará o pohon zadnej nápravy. Zadná náprava sa do hry zapája cez lamelovú spojku, nájdete tu tak aj klasický kardanový hriadeľ.