Vw limited 1140x190  1
Thumb e power wrapped static 5 Thumb e power wrapped dynamic 4 Thumb e power and qashqai e power packshot 2 Thumb e power and qashqai e power packshot 1 Thumb e power wrapped dynamic 5 Thumb e power wrapped dynamic 6 Thumb e power wrapped dynamic 7 Thumb e power wrapped dynamic 8 Thumb e power wrapped dynamic 9 Thumb e power wrapped static 1 Thumb e power wrapped static 5 Thumb qashqai e power ceramic grey detail 4 Thumb e power wrapped static 2 Thumb qashqai e power ceramic grey dynamic 1 Thumb qashqai e power ceramic grey dynamic 2 Thumb qashqai e power ceramic grey dynamic 7 Thumb qashqai e power ceramic grey dynamic 8 Thumb qashqai e power ceramic grey dynamic 11 Thumb qashqai e power ceramic grey static 1 Thumb qashqai e power ceramic grey static 4 Thumb qashqai e power ceramic grey static 2

Hybridný pohon Nissan e-POWER: 1.5 l motor s variabilným kompresným pomerom a silný elektromotor

Hybridný pohon Nissan e-POWER dorazí do Qashqaia na jeseň r. 2022. Nissan tvrdí, že inovatívny hybrid opäť zamieša karty v segmente crossoverov, ktorý Qashqai svojou prvou generáciou založil.

Nový Qashqai bude prvým modelom v Európe, ktorý vybavia systémom pohonu Nissan e-POWER. Ten je exkluzivitou Nissanu, v ostatných aliančných značkách (Renault, Mitsubishi) ho nenájdete. 

Prieskum Nissanu ukázal, že európski majitelia crossoverov strávia viac ako 70 %času jazdou v mestskom a prímestskom prostredí.  Prieskum tiež ukazuje, že spotrebitelia sa cítia povinní urobiť kompromis v oblasti radosti z jazdy, aby boli pri výbere vozidla ekologicky
zmýšľajúci.

e-POWER podľa značky ponúka optimálnu spotrebu paliva s pôžitkom z jazdy ako v elektromobile, vďaka kombinácii pokročilej technológie batérie a elektromotora a spaľovacieho motora s variabilným kompresným pomerom. Technológia e-POWER je ideálna pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť alebo nechcú venovať čas na dobíjanie pomocou kábla, no čelia každodennej mestskej alebo prímestskej jazde, a sú
pripravení urobiť prvý krok pri prechode na plnohodnotné elektrické vozidlo v budúcnosti.

Systém e-POWER sa skladá z vysokovýkonnej batérie, ktorú dopĺňa 1,5-litrový trojvalcový benzínový motor s variabilným kompresným pomerom, prepĺňaný turbodúchadlom, generátor energie, menič a 140 kW elektromotor podobnej veľkosti a výkonu ako sa nachádza v elektrických vozidlách Nissan. Benzínový motor generuje elektrinu, ktorá môže byť vedená cez menič do akumulátora, elektromotora alebo oboch, podľa aktuálnej potreby.

Toto hnacie ústrojenstvo odlišuje to, že elektromotor je jediným zdrojom energie pre kolesá, takže jeho odozva je okamžitá a lineárna. Predstavuje alternatívu k tradičným hybridom (napr. Toyota). Výsledkom je pocit z jazdy ako s rýdzim elektrickým autom, ale s tým rozdielom, že ho nebudete nabíjať, ale tankovať. Musíme sa však pri hodnotení inovácií trochu pozastaviť. Honda totiž už dlhšiu dobu ponúka svoje riešenie hybridného pohonu, ktoré je podobné Nissanu e-POWER. V majorite jazdných situácií v nej spaľovací motor "len" vyrába elektrinu pre elektromotor. V jednom jazdnom režime však hybridy Hondy vedia cez spaľovací motor priamo poháňať aj kolesá, pri plynulej jazde vyššou rýchlosťou cez stály prevod.

e-POWER bol prvýkrát predstavený v Japonsku v roku 2017 pre kompaktný rodinný model Note a už v roku 2018 sa stal najpredávanejším vozidlom v Japonsku. Na splnenie požiadaviek európskeho trhu bola technológia e-POWER pre nový Qashqai výrazne vylepšená. Model Note používa trojvalcový benzínový motor s objemom 1,2 l 59 kW (80 k), s výkonom elektromotoru 95 kW (127 k). Pre Európu bol systém zmodernizovaný na trojvalcový 1,5-litrový preplňovaný benzínový motor s variabilným kompresným pomerom 117 kW (159 k) a výkon elektromotora bol zvýšený na 140 kW (190 k). Výhodou systému e-POWER je, že motor beží v optimálnom rozsahu a najlepšom kompresnom pomere pre konkrétnu situáciu, čo vedie k nižšej spotrebe paliva a nižším emisiám CO2 v porovnaní s tradičným spaľovacím motorom, ako aj kultivovanej jazde vďaka zníženej hlučnosti motora. 

Ako funguje motor s variabilným kompresným pomerom?

Systém variabilného kompresného pomeru motora, ktorý prvýkrát použila prémiová značka Infiniti, je jedinečnou vlastnosťou motora a umožňuje mu upravovať kompresný pomer, čím poskytuje optimálny výkon aj hospodárnosť v závislosti od zaťaženia motora. Pred prvým uvedením na trh v roku 2018 pre modely Infiniti bol zaradený medzi 10 najlepších motorov v USA (podľa magazínu Ward's AutoWorld).

Zmena kompresného pomeru sa pohybuje medzi 8:1 a 14:1. Dosahuje sa to pohybom aktuátora, ktorý mení dĺžku zdvihu piestu podľa potreby výkonu. Počas fázy jazdy s nízkou spotrebou energie – ako je konštantná rýchlosť s dobrým stavom nabitia batérie – bude kompresný pomer vyšší, čo optimalizuje spotrebu a emisie. Pri vysokých požiadavkách na energiu, na nabíjanie batérie alebo napájanie priamo do motora, sa aktivuje nižší kompresný pomer, čím sa maximalizuje výkon motora. Prechod medzi rôznymi kompresnými pomermi je plynulý a od vodiča nie je potrebný žiadny vstup.