Kia 1140x190
Thumb 01 iveco a nikola otvorili fabriku v ulme nikola tre bev Thumb 03 iveco a nikola otvorili fabriku v ulme Thumb 02 iveco a nikola otvorili fabriku v ulme nikola tre fcev Thumb 04 iveco a nikola otvorili fabriku v ulme

IVECO a Nikola čoskoro spustia výrobu e-truckov

Globálny výrobca úžitkových vozidiel IVECO a americká skupina Nikola Corporation zameraná na bezemisné ťažké trucky onedlho spustia v Nemecku spoločnú produkciu e-truckov. Prvé vozidlá Nikola Tre, ktoré tam vzniknú, by mali zákazníci v USA dostať v roku 2022.

Partnerstvo spoločností IVECO a Nikola Corporation pokračuje novou kapitolou príbehu trvalo udržateľnej nákladnej dopravy: V nemeckom meste Ulm oficiálne otvorili výrobné kapacity, ktoré budú do konca tohto roka pripravené produkovať ťažké elektrické trucky Nikola Tre. Tento míľnik dosiahli partneri rekordnou rýchlosťou a presne podľa harmonogramu. Prvé vozidlá Nikola Tre, ktoré tu vyrobia, by mali zákazníci v USA dostať v roku 2022. Na budúci rok odštartuje aj pilotný projekt v Európe –v prístave Hamburg postupne spustiaskúšobnúprevádzku až 25 ťažkých elektrických truckov vrátane vysokovýkonnej nabíjacej infraštruktúry. Tieto vozidlá budú vo vyhotovení pre severoamerický trh a dostanú špeciálne povolenie na logistické operácie vo vnútri areálu najväčšieho nemeckého prístavu.

V rámci inaugurácie fabriky bola okrem produkčných modelov s pohonom na batérie vystavená aj ďalšia evolúciu tejto modulárnej platformy – prototyp Nikola Tre s palivovými článkami (na snímke). Tento model by mali v Ulme začať vyrábať na konci roku 2023.

Výrobný závod v Ulme má rozlohu 50 000 m2, z toho 25 000 m2 je krytých a bude miestom finálnej montáže elektrických truckov. Fabrika a prvá fáza jej využívania sú výsledkom spoločnej investície spoločností IVECO a Nikola, do celého procesu bude podľa plánu zapojených 160 subdodávateľov. Aktuálne má výrobná linka kapacitu približne 1000 vozidiel ročne v každej zmene a počas nadchádzajúcich rokov by sa produkcia mala postupne zvyšovať. Výrobný závod bude dodržiavať princípy programu World Class Manufacturing s cieľom neprodukovať žiaden odpad, fungovať bez úrazov alebo zlyhania a nevyrábať na sklad. To potvrdzujú aj jeho kľúčové charakteristiky, ku ktorým patrí plne digitálne riadenie výrobnej haly navrhnuté tak, aby pracovalo bez papierových dokumentov a so 100% možnosťou vysledovania.

Model Nikola Tre bol navrhnutý a naprojektovaný ako bezpečné, spoľahlivé, vysoko výkonné a bezemisné riešenie, ktoré bude motorom zmeny v tomto sektore dopravy. Vozidlo je postavené na platforme IVECO S-WAY s „elektrickou“ nápravou, ktorá vznikla v spolupráci s FPT Industrial a využíva vyspelé technológie batériového elektrického pohonu a palivových článkov od značky Nikola spolu s kľúčovými komponentmi od firmy Bosch. Uvedenie vozidla na batérie v prvej fáze realizácie projektu umožní modulárnej platforme „dozrieť“ predtým, než sa začne implementovať technológia palivových článkov na predĺženie dojazdu.