Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb iveco bus l me rekordy 1 Thumb iveco bus l me rekordy 1 Thumb iveco bus l me rekordy 2 Thumb iveco bus l me rekordy 3

IVECO BUS láme rekordy

Hneď začiatkom tohto roku spoločnosť IVECO BUS získala doteraz najväčší kontrakt na elektrické autobusy v Taliansku – ATAC S.p.A., dopravný podnik hlavného mesta, si objednal 411 vozidiel s batériovým elektrickým pohonom.

Zákazka pre Rím za 300 miliónov eur je súčasťou stratégie ponúkať udržateľnejšiu, efektívnejšiu a dostupnejšiu mobilitu. Tender zahŕňa nielen e-busy s dĺžkou 12 a 18 metrov, ale aj 10-ročný plán kompletnej údržby elektrickej flotily značky IVECO.

Prvé dodávky sa očakávajú do konca tohto roku a všetky zostávajúce autobusy majú byť odovzdané do polovice roku 2026. Táto dôležitá investícia dokazuje, že pri poskytovaní životaschopných riešení sa Rím spolieha na IVECO BUS ako na jedného z dôveryhodných dodávateľov ATAC.

Rímsky dopravný podnik ATAC si objednal 411 mestských autobusov s batériovým elektrickým pohonom.

Domenico Nucera, prezident autobusovej obchodnej jednotky v Iveco Group, vyhlásil: „Sme mimoriadne hrdí, že môžeme byť kľúčovým spolupracovníkom pri prechode Ríma k ekologickejšej a efektívnejšej mobilite. Naša čoraz silnejšia ponuka v oblasti elektrickej prepravy osôb je uznávaná na celom talianskom trhu i medzinárodne. Expandovanie do „Večného mesta“ je príhodným spôsobom, ako začať rok 2024.“

Prvý kontrakt v Senegale

Vlani v máji IVECO BUS a dopravný podnik DAKAR Dem Dikk podpísali kontrakt na dodanie 370 autobusov z modelového radu CROSSWAY, pričom súčasťou dohody je i poskytovanie podporných služieb. Prvé nové vozidlá si zákazník oficiálne prevzal 27. decembra 2023, dodávky budú pokračovať vo februári 2024. Celkove ide o flotilu 293 mestských autobusov CROSSWAY Low Entry a 77 vozidiel CROSSWAY na linky pre predmestia a metropolitnú oblasť Dakaru.

Je to prvý veľký úspech IVECO BUS v Senegale, ktorým značka posilnila svoju prítomnosť v Afrike. Dakarský dopravný podnik Dem Dikk okrem iného zabezpečí novými autobusmi prepravu zamestnancov konzorcia VINCI-ANDRITS zo štyroch senegalských regiónov do Kédougou, kde budujú vodnú elektráreň Sambangalou. Autobusy Crossway vyrobené v Českej republike tiež prispejú k spusteniu nových liniek do ďalších krajín (Gambia, Mali, Mauretánia a Maroko).

Fabrika IVECO BUS vo Vysokom Mýte vyexpeduje flotilu 370 autobusov do Senegalu.

CROSSWAY a CROSSWAY LE vo vyhotovení pre Dakar Dem Dikk sú vybavené motorom IVECO Cursor 8 Euro 3 s výkonom 310 koní. Ponúkajú 55 sedadiel, resp. verzia Low Entry má 34 miest na sedenia a 72 na státie. Vozidlá majú kataforéznu povrchovú úpravu skeletu, trojdielny predný nárazník, rampu pre telesne postihnutých a sedadlo vodiča odpružené vzduchom.

Líder na trhu v ČR aj na Slovensku

V uplynulom roku si spoločnosť IVECO Czech Republic udržala vysokú úroveň produkcie, keď vo svojej fabrike vo Vysokom Mýte vyrobila vyše 4700 autobusov. Viac než 90 % z tohto objemu bolo určených na export do 25 krajín, predovšetkým v Európe, ale tiež v Ázii a Afrike.

Zaujímavý je i pohľad do nášho regiónu, kde vlani značka IVECO BUS potvrdila svoju pozíciu jednotky na českom i slovenskom trhu. V roku 2023 dosiahla v ČR trhový podiel 36 % (vrátane minibusov na podvozku IVECO s karosériou Rošero). Mimoriadne úspešný rok mala firma na Slovensku, keď dodala zákazníkom viac ako 500 vozidiel, predovšetkým z radu CROSSWAY, ale aj mestských autobusov URBANWAY a STREETWAY. Značka IVECO BUS získala za rok 2023 na našom trhu podiel takmer 73 % a opäť dominuje u mnohých slovenských dopravných operátorov.

Vlani slovenskí zákazníci nakúpili vyše 500 autobusov značky IVECO BUS predovšetkým z modelového radu CROSSWAY.