Kia 1140x190
Thumb jlr testy Thumb jlr testy  3 Thumb jlr testy  2    k pia Thumb jlr testy  1    k pia Thumb jlr testy  4

Jaguar Land Rover tiež testoval

Nitrianska pobočka britskej automobilky ukazuje ako môže fungovať pravidelné testovanie v najohrozenejších regiónoch.

V rámci posilnenia protipandemických opatrení platných v nitrianskom okrese sa Jaguar Land Rover zapojil do hromadného testovania svojich zamestnancov a dodávateľov antigénovými testami. Keďže vývoj pandemickej situácie pozorne sledovali, testy si zabezpečili ešte pred vianočnými sviatkami. Prvé kolo testovania uskutočnili už 28. decembra a ďalšie pred uplynulým víkendom. Kapacitne boli pripravení zvládnuť 5.500 odberov. V závode zriadili 5 odberných miest rozdelených do jednotlivých prevádzok. Testovalo sa v čase od 7,00 do 22,00 hod a zabezpečené bolo tak, aby sa ho mohli zúčastniť pracovníci každej prevádzky.

Testy vykonávali pracovníci zdravotnej služby Falck. Automobilka pritom poskytovala možnosť individuálneho testovania už aj v minulých mesiacoch. V závode už od jari minulého roka platia prísne opatrenia na prevenciu proti šíreniu pandémie. V rámci nich chodia do zamestnania iba pracovníci potrební vo výrobe. Ostatní pracujú z domu. Súčasťou opatrení v JLR sú izolované vstupy, termokamery, oddeľovanie zamestnancov v jedálňach a aktívnejšia vnútropodniková komunikácia.

Firma je v úzkom kontakte s asistentom predsedu vlády SR, primátorom Nitry a orgánmi na ochranu zdravia aj s ozbrojenými zložkami. Vníma to ako prínos pre nitriansky okres, že vláda podporila koordinovaný prístup a umožnila automobilke ako najväčšiemu zamestnávateľovi v Nitre testovať zamestnancov už od štvrtka.

Vo fabrike sa podarilo otestovať 4.368 zamestnancov automobilky aj dodávateľských firiem vykonávajúcich prácu v areáli závodu. Medzi zamestnancami JLR odhalili 38 pozitívnych prípadov predstavujúcich 1,6%. Spomedzi zamestnancov dodávateľských spoločností bolo 40 pozitívnych. Celková priemerná pozitivita všetkých testovaných je 1,79%. Z týchto výsledkov vyplýva, že v závode JLR a jej dodavateľských firmách je lepšia pandemická situácia než v meste Nitra, kde dosahuje pozitivita 2,1%.