Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb img 7092 Thumb digital 1920x1080 ev9 6 Thumb digital 1920x1080 ev9 4 Thumb digital 1920x1080 ev9 8 Thumb digital 1920x1080 ev9 5 Thumb img 7092 Thumb dji 20220329 112622 898 Thumb dji 20220329 112653 019 Thumb img 7093 Thumb img 7097 Thumb img 7098 Thumb img 7104 Thumb img 7099 Thumb img 7102 Thumb img 7106

Kia EV9 Concept: Predobraz nového veľkého SUV, elektrickej vlajkovej lode značky

Pozeráte sa na štúdiu veľkého elektrického SUV s názvom Kia EV9 Concept. Sériová Kia EV9 príde do predaja na jeseň 2023.

Veľkolepé SUV má na dĺžku 5 metrov a pod kabátom skrýva pokrokový elektrický pohon. Zároveň je nositeľom nového dizajnového jazyka značky. Interiér má zaujať inovatívnym usporiadaním a mimoriadnou vzdušnosťou. Sériová verzia konceptu EV9 je už potvrdená a v Európe sa objaví v roku 2023. Bude to ďalší zástupca rozrastajúcej sa rodiny elektrických modelov EV. Úspechom chce nadviazať na model EV6, ktorý zbiera ovácie po celom svete. 

O bližších technických podrobnostiach produkčného kúsku zatiaľ Kia mlčí, no niečo už poznáme. Základom bude verzia s pohonom zadných kolies. Vrcholom zasa dvojmotorový top model s pohonom 4x4 a výkonom 430 kW (585 k), podobne ako v športovej Kii EV6 GT. Kia EV9 dostane špičkovú 800V elektrickú sieť, vďaka tomu bude podporovať DC rýchlonabíjanie výkonom až 350 kW. Nabitie z 10 na 80 % má v ideálnych podmienkach trvať len 20 - 30 minút. To je skvelá hodnota, najmä ak vezmeme v úvahu veľkosť batérie masívneho elektrického SUV. Samotnú kapacitu batérie zatiaľ Kia ukrýva pod rúškom tajomstva, no vzhľadom na extrémny výkon nabíjania, dojazd okolo 540 km a samotné rozmery odhadujeme poriadny "balík" s kapacitou 100 kWh.  

Prevzdušnená kapota vylepšuje aerodynamiku. V druhej časti sú navyše aj solárne panely, ktoré dokážu vyrábať elektrickú energiu. Okrem zásuvky sa dokáže Kia EV6 nabíjať aj takýmto spôsobom. Spätné zrkadlá sú digitálne. Klasické sklo nahradili kamery a displeje.

Koncept Kia EV9 zaujme tiež kabínou, resp. usporiadaním vnútorného priestoru. Sme zvedaví, ktoré z použitých riešení sa dostanú aj do sériovej výroby. Kia však tvrdí, že EV9 nie je len technologickým a dizajnovým riešením, ale so sériovou podobou má veľa spoločného. 

Až 7 pasažierov do kabíny nastúpi cez bočné dvere, ktoré sa otvárajú proti sebe a karosérii chýba bočný B-stĺpik. Interaktívny 27-palcový ultraširoký displej v koncepte EV9 spája skutočný svet s virtuálnym a zároveň slúži ako riadiace centrum pre všetky požiadavky vodiča a spolujazdca, vrátane funkcií médií, klimatizácie a komfortu.

Materiál z recyklovaných rybárskych sietí sa využil na výrobu podlahy vozidla a látka na sedadlách je vyrobená z recyklovaných plastových fliaš a recyklovaných vlnených vlákien. V celom interiéri je okrem toho použitá vegánska koža, ktorej výroba je v porovnaní s bežnou kožou zo zvierat oveľa etickejšia a udržateľnejšia. Kia plánuje postupne obmedziť používanie zvieracej kože vo všetkých svojich vozidlách.

Kia EV9 má aj režimy interiéru

Veľké elektrické SUV ponúka tri pokročilé interiérové režimy, ktoré zachytávajú rôzne situácie na ceste a požiadavky. Režim Active sa využíva počas jazdy, aby si vodič aj cestujúci užili zážitok z jazdy. Dva ďalšie režimy sa využívajú, keď koncept EV9 stojí. V režime Pause sa priestor v interiéri upraví tak, aby sa viac podobal prvotriednemu salóniku. Cestujúci budú mať možnosť vzájomnej, priamej interakcie a zároveň si užijú svetlo prúdiace priamo dovnútra cez širokú panoramatickú strechu. V tomto režime sa sedadlá presunú, aby boli cestujúci v prvom a treťom rade otočení tvárou k sebe. Sedadlá v druhom rade sa sklopia do funkcie stolíka, čím sa dovŕši usporiadanie prvotriedneho salónika.

Druhým stacionárnym režimom je režim Enjoy, v ktorom sa interiér otvorí do priestoru počas prestávky využitím funkcie otočenej konfigurácie s tromi radmi sedadiel. V tomto režime sa otvoria dvere batožinového priestoru, aby všetci cestujúci mali možnosť precítiť vonkajšie prostredie, pozerať sa pred seba a za vozidlo, pričom môžu stále zostať pohodlne usadení.

Odvážne pre prírodu

Elektrické SUV s modernistickým, hranatým profilom má pri pohľade zboku jednoduché, avšak výrazné obrysy s dizajnovým jazykom „odvážne pre prírodu“. Masívna karoséria má 4 930 mm na dĺžku, 2055 mm na šírku, 1790 mm na výšku a rázvor osí kolies je 3100 mm.

Štúdia Kia EV9 stojí na 22-palcových kolesách. 

Nová digitálna tigria tvár využíva výhody čisto elektrických vozidiel, ktoré nepotrebujú tradičnú mriežku chladiča ako vozidlá so spaľovacím motorom. Koncept EV9 má preto celú prednú časť vo farbe celej karosérie. V maske sa nachádza spletitý vzor zoskupenia hviezd, a keď sa nepoužíva, je úplne skrytý za panelom karosérie. Sekvenčné vzory vytvárajú „svetlo na privítanie“ vodiča a slúžia na správne nasmerovanie svetiel počas jazdy. Vzor v tvare hviezdnej mapy inšpiroval dizajnérsky tím Kie k vytvoreniu vertikálnych denných svetiel (DRL) v prednej aj zadnej časti. Príležitosti, ktoré ponúka nová digitálna tigria tvár, viedli k novej konštrukcii nasávania, ktorá má menšiu hmotnosť a výrazne vylepšuje aerodynamiku.

K ďalšiemu vylepšeniu aerodynamickej účinnosti prispievajú zasúvateľné strešné nosiče. Ak sa nepoužívajú, zasunú sa dovnútra strechy konceptu EV9, takže vzduch nad vozidlom môže prúdiť plynulo. V prípade potreby možno strešné nosiče vysunúť jednoduchým stlačením tlačidla. Kamerový monitorovací systém novej generácie, ktorý nahrádza konvenčné vonkajšie spätné zrkadlá, zlepšuje aerodynamické vlastnosti a zároveň zlepšuje priestorovú orientáciu vodiča.