Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb kia ev9 2024 Thumb kia ev9 Thumb kia ev9 interior Thumb content content kia ev9 c Thumb content content kia ev9 d Thumb kia ev9 spy

Kia EV9 je poriadnu kus auta. Prvýkrát ju nafotili v produkčnom kabáte

Kia EV9 je jednou z najväčších automobilových noviniek roka 2023. Na internet "uniklo" krátke video, ktoré ukázalo veľké elektrické SUV bez maskovania, v plnej kráse.

Video:

Novinka vzhľadom do veľkej miery zodpovedá konceptu z roku 2021, samozrejme s malými dizajnovými zmenami detailov. Mimochodom, pôjde o poriadny kus auta. Koncept na dĺžku meria 4930 mm a rázvor osí kolies  má hodnotu 3100 mm. Zhodné rozmery má mať aj produkčný kus.

Podarilo sa tiež odfotiť čiastočne maskovanú kabínu novej Kie EV9. Pravdupovediac, na fotke interiéru toho veľa nevidieť. Všimnúť si môžete nový volant a trochu odlišne riešenú centrálnu konzolu v porovnaní so súčasnými európskymi modelmi. Na lepšie zábery si však budeme musieť ešte počkať. 

Veľké elektrické SUV bude mať oficiálnu premiéru už onedlho, v priebehu prvého štvrťroka 2023. Vývoj Kie EV9 podľa značky trval 44 mesiacov. Stáť bude na platforme E-GMP, ktorá je spoločným produktom značiek Hyundai/Kia. Pod kabátom bude mať EV9 podobnú techniku ako menší crossover EV6. O bližších technických podrobnostiach produkčného kúsku zatiaľ Kia mlčí, no niečo už poznáme. Základom bude verzia s pohonom zadných kolies.

Vrcholom zasa dvojmotorový top model s pohonom 4x4 a výkonom 430 kW (585 k), podobne ako v športovej Kii EV6 GT. Kia EV9 dostane špičkovú 800V elektrickú sieť, vďaka tomu bude podporovať DC rýchlonabíjanie výkonom až 350 kW. Nabitie z 10 na 80 % má v ideálnych podmienkach trvať len 20 - 30 minút. To je skvelá hodnota, najmä ak vezmeme v úvahu veľkosť batérie masívneho elektrického SUV. Samotnú kapacitu batérie zatiaľ Kia ukrýva pod rúškom tajomstva, no vzhľadom na extrémny výkon nabíjania, dojazd okolo 540 km a samotné rozmery odhadujeme poriadny "balík" s kapacitou 100 kWh.