Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 13 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 15 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 14 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 16 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 17 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 7 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 5 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 6 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 8 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 9 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 10 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 11 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 12 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 18 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 19 Thumb motor mazda skyactiv x kolko zerie prva jazda test autozurnal 20

Koľko žerie a ako jazdí motor SkyActiv-X v praxi?

Už vieme, za koľko jazdí! Nový motor Mazda SkyActiv-X, ktorý sa pýši revolučnou nálepkou, sme vyskúšali rovno v troch modeloch Mazdy. Značka sľubuje spotrebu naftového motora, aj keď SkyActiv-X spaľuje benzín. Splnil očakávania?

Prečítajte si tiež: 
Mazda3 2.0 Skyactiv-G: Zostala svojská a stále teší šoféra

Koľko žerie a ako jazdí mazda SkyActiv-X

Motor SkyActiv-X teoreticky

Najprv trocha teórie. Benzínový motor SkyActiv-X s výkonom 132 kW (180 koní) a krútiacim momentom 224 Nm v praxi spája donedávna nemysliteľné svety. V skratke, palivo benzín dokáže spaľovať vznetovým princípom. Zapaľovacie sviečky si však ponechal pre kontrolu procesu spaľovania. Motor SkyActiv-X mnohí nazývajú ako „vznetový motor spaľujúci benzín“. Nie je to však úplne správne pomenovanie. Mazda priniesla vlastné riešenie a vylepšenie už existujúcich technológií.

Základným princípom je v tomto prípade motor HCCI (Homogenous Charge Compression Ignition). Na jeho vývoji si v minulosti vylámali zuby mnohé automobilky. Zmes tu nezapaľujú sviečky, ale dôsledkom zvýšenej teploty a tlaku sa vznieti ako v klasickom vznetovom motore. Pracuje s mimoriadne chudobnou zmesou a palivom je benzín. Výhodou je efektivita motora, výkon a nízke emisie. Motor má však veľa nevýhod, ktoré bránili v jeho sériovom nasadení, napr. problém so studenými štartmi. Taktiež vysoké tlaky a teploty vo valci spolu so samovznietením dokážu mechanicky poškodiť komponenty motora.


Mazda prišla s riešením. Ponechala zapaľovacie sviečky pre "kontrolu" spaľovacieho procesu. Svoj princíp pomenovali SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition) – kompresné zapaľovanie kontrolované sviečkou. Motor plynule prepína medzi bežným zapaľovaním pomocou sviečky a režimom kompresného zapaľovania, v ktorom stláča extrémne chudobnú zmes vzduchu a paliva až do pomeru 36,8:1. Takto chudobnú zmes zapaľovacia sviečka nedokáže dokonale zapáliť a zabezpečiť optimálne horenie zmesi. Tu sa k slovu dostáva kompresné zapaľovanie, avšak v tomto prípade naďalej kontrolované sviečkou. V skratke, sviečka zapáli iba malú časť zmesi a dáva tak prvotný impulz. Hneď ako vo valci stúpne dostatočne tlak a teplota, zvyšok zmesi sa vznieti vďaka kompresii.  

Motor SkyActiv-X už nie je atmosférický, ale prepĺňaný kompresorom. Ten tu nie je primárne kvôli vysokému výkonu. Zabezpečuje dostatok vzduchu, keďže motor, ktorý pracuje s extrémne chudou zmesou, je hladný po kyslíku. Sekundárnym výsledkom je lineárny nástup krútiaceho momentu už od nízkych otáčok a príjemná otáčková charakteristika.

A teraz prax!

S bratmi Čechmi sme súťažili o to, kto dosiahne s motorom SkyActiv-X lepšiu spotrebu. Nešlo len o rivalitu medzi národmi, no každý "kopal sám za seba" aj vo vlastnom národnom tíme a chcel byť najlepší, v tomto prípade najúspornejší. Česi nás v úspornosti celkovo predbehli, no nenechali sme sa zahanbiť. Testovací okruh dĺžky cca. 30 km pozostával z okresných ciest v okolí Brna a zavítali sme aj do priľahlých malých miest a obcí. Dodržiavali sme rýchlostné limity, no flákať sme sa nemohli. Mali sme stanovený čas, dokedy sa s Mazdami vybavenými motormi SkyActiv-X musíme vrátiť do „depa“. Cesty boli zakrútené a terén pomerne hornatý, žiadne pridlhé roviny a podobné „triky“, na ktorých by sme šetrili viac. Mazda nám chcela ukázať, že SkyActiv-X funguje s príjemne nízkou spotrebou aj v bežnom svete, nielen na papieri. No treba povedať, že v každodennej premávke by som určite jazdil dynamickejšie, rýchlejšie, menej plynulo a s vyššou spotrebou o 0,5 – 1 l/100 km. Jednoducho, v hlave som mal nastavený program „economy rally“ a to sa samozrejme prejavilo na výslednej spotrebe.


Tá spomedzi mojich kolegov zo Slovenska a Česka nepatrila medzi najlepšie. S Mazdou 3 SkyActiv-X, pohonom všetkých kolies a manuálnou prevodovkou som jazdil za 6,4 l /100 km. Bola to moja prvá jazda, a keďže som trasu predtým nepoznal, bol tu priestor pre zlepšenie.

To prišlo s presadnutím do Mazdy 3 s rovnakým motorom, ale pohonom len predných kolies, 6-st. automatom a karosériou sedan. S ňou som testovací okruh zajazdil za pekných 5,9 l/100 km.

Poslednú som prevetral Mazdu CX-30 s pohonom 4x4 a 6-st. automatom. S ňou som to zvládol za 6,7 l/100 km, ale cestu mi skrížil autobus, ktorý som predbiehal pod plným plynom. Treba uznať, že niektorí kolegovia zvládli každú z trás priemerne o 0,5 l/100 km úspornejšie ako ja.

Model Priemerná spotreba paliva 
Mazda 3 SkyActiv-X 180 Hatchback 4WD 6M 6,4 l/100 km
Mazda 3 SkyActiv-X 180 Sedan 2WD 6AT 5,9 l/100 km
Mazda CX-30 SkyActiv-X 180 4WD 6AT 6,7 l/100 km


Ide o revolúciu? Ako sa to vezme... Technicky je motor SkyActiv-X určite revolučný a nabitý technológiami. Takýto typ spaľovacieho procesu do zdarného konca doviedla len Mazda, v minulosti si na podobných pokusoch vylámali zuby giganti ako GM, Nissan, Bosch a Hyundai. 

Prečítajte si tiež: 
TEST Mazda3 vs. Toyota Corolla: Atmosféry v nových úlohách

Z hľadiska dosiahnutej spotreby by som o revolúcii nehovoril. Skôr ide o peknú evolúciu v spotrebe benzínových motorov. SkyActiv-X vie jazdiť za veľmi pekné čísla a v praxi ho spotrebou dobehne len máloktorý  benzínový motor s podobnými dynamickými parametrami. No o „wau“ čísla nejde. A či je rovnako úsporný ako odpovedajúci naftový turbomotor? Ťažko sa k tomu jednoznačne vyjadruje, keďže poznám mnoho turbodieselov, ktoré budú určite úspornejšie, no zároveň existujú aj naftové motory, ktoré žerú plus mínus rovnako ako „zážihovo-vznetový“ SkyActiv-X. Mazda udáva priemernú spotrebu pre Trojku na úrovni 4,3 l/100 km a emisie CO2 na úrovni 96 g CO2/km, ale podľa staršej normy NEDC. V reči WLTP ide o priemer 5,4 – 6,9 l/100 km v závislosti od špecifikácie a výbavy. Na výsledný verdikt si ešte musíme počkať do redakčného testu a do prvých reálnych skúseností pri väčšej porcii kilometrov a rôznorodejších profiloch trasy.


O dynamických schopnostiach v praxi vám po prvej jazde veľa nepoviem, keďže som výkon a krútiaci moment využíval veľmi opatrne. No viem, že motor na voľnobehu doslova nepočuť, pri jazde je výborne odhlučnený a má príjemný mäkký chod so zaujímavou basovou zvukovou kulisou.

Okrem nového motora zaujala Mazda 3 a CX-30 celkovým naladením a šoférskou príchuťou. Trojka je mimoriadne podarený kompaktný model so skvelým podvozkom, kvalitnou až prémiovou kabínou a snáď najlepším radením manuálnej prevodovky v triede s krátkymi a presnými dráhami. Pripomína pohyb v kulise legendárnej Mazdy MX-5, a to už je čo povedať. Potešilo taktiež zladenie s klasickým automatom s hydrodynamickým meničom. Aj vyššia Mazda CX-30, ktorá zo základov Trojky vychádza, patrí medzi jazdne imponujúce kompaktné crossovery. Oproti Mazde 3 má plavnejší podvozok.