Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb 1l Thumb 2l 300x199 Thumb 1l 650x361 Thumb 3l 300x179 Thumb 4l 300x179 Thumb 57502 large 1111111lll Thumb 57501 large 2l Thumb 57500 large 4l Thumb 57499 large 3l Thumb 57498 large 1l

Lancia obmedzí ponuku na jediný model. Predávať bude iba v Taliansku

FIAT sa v najbližších rokoch plánuje sústrediť na rozvoj značky Alfa Romeo. Lancia žiadny nový model nepredstaví, naopak. Z jej ponuky postupne zmizne Delta i všetky deriváty Chyslerov. Ostane iba úspešný Ypsilon, aj to výhradne na domácom trhu.

Šéf koncernu FIAT Group Sergio Marchionne sa pre taliansky denník La Repubblica rozhovoril o budúcnosti Alfy Romeo, FIATu a Lancie. Interview prebehlo krátko po tom, čo taliansky koncern oznámil, že za 4,35 miliardy dolárov kúpi aj zvyšný podiel v americkom Chrysleri a celkom ho tak ovládne.

2lMarchionne má veľmi presne nalinkovanú novú stratégiu, čo sa tradičných talianskych značiek týka. FIAT sa bude sústrediť na masy, ktorým vraj ponúkne dostupné a primerane kvalitné autá. Portfólio sa zúži na Pandu a Cinquecento, pričom päťstovka obsiahne segment miniáut, malých áut, kompaktných modelov i crossoverov.

Najviac investícií zhltne Alfa Romeo. Marchionne uviedol, že po Taliansku aktuálne jazdí množstvo prototypov nových modelov tejto značky. Koľko ich je a aké sú, to sa vraj dozvieme v apríli. Pre FIAT je údajne kľúčové, aby Alfa opäť nadobudla punc prémiovej športovej značky. Kde portfólio Alfy Romeo skončí, začne ponuka Maserati, ako ďalšej prémiovej športovej automobilky v koncerne FIAT Group.

Marchionne sľúbil, že nedopustí, aby sa talianske autá vyrábali v USA. Plánuje vyťažiť domáce fabriky a do Melfi dotiahne produkciu nového kompaktného Jeepu, súrodenca pripravovaného FIATu 500X.

Ako napovedá titulok, Čierny Peter ostal v rukách Lancie. Automobilka založená Vincenzom Lanciom v roku 1906 v Turíne je už nejaký čas v agónii. Jej stav sa pravdepodobne nezlepší. Sergio Marchionne totiž uviedol, že Lancia sa bude sústrediť už iba na taliansky trh, a to výhradne s modelom Ypsilon, ktorý má na Apeninskom polostrove dobré renomé i predajné úspechy. Postupne tak skončí výroba Delty a rebrandovaných Chryslerov.

Marchionne v rozhovore pre list La Repubblica vyslovene nepotvrdil koniec samotnej automobilky, no avizované kroky veľa naznačili.

1l

3l4l

Lancia Ypsilon vo verzii Elefantino pre modelový rok 2014.