Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb  ancia y predok Thumb lancia ypsilon bok Thumb lancia y zadok Thumb lancia ypsilon p2 Thumb lancia ypsilon pr strojovka

Nová Lancia Ypsilon odhalená

Stalo sa to neplánovane alebo až veľmi dobre plánované počas nakrúcania a fotografovania auta na propagačné materiály.

Súčasný model je v predaji od roku 2011 ale vďaka dobrej cene, výbave a nízkym nákladom na prevádzku je natoľko populárny, že vlani bol tretím najžiadanejším modelom Talianska. Tento rok dostane konečne nasledovníka. Krátko pred svetovou premiérou ho novinári videli v Miláne, kde z neho zhotovovali promo podklady. Ako vidno z našich záberov, nový model bude mať okrúhle svetlá zo Stratosa a na čele svetelné pásy znázorňujúce kalich ako na historických modeloch značky.

Ypsilon štvrtej generácie postavili na podlahe CMP koncernu Stellantis, na ktorej spočívajú aj modely Opel Corsa, Peugeot 208, Citroen C3 a ďalšie. Poháňať ho bude 1,2 l trojvalcový motor spojený so 48V mild-hybridnou sústavou (100 kW/136 k) a neskôr aj elektromotor výkonu 115 kW/156 k s 51 kWh batériou ponúkajúcou dojazd 400 km. Nový model debutuje vo februári t. r. v Miláne a vyrábať ho bude závod Stellantis v španielskej Zaragoze.

Asi 4.000 mm merajúca Lancia Ypsilon bude porovnateľná s vlani predstaveným sesterským elektromobilom FIAT 600e. Na rozdiel od neho to nebude mestský crossover ale skôr klasický 1.440 mm vysoký hatchback. Na budúci rok z neho predstavía o 20 mm širšiu výlučne rýdzo elektrickú športovú verziu HF. Poháňať ju bude elektromotor výkonu 176 kW/240 k, ktorý jej udelí zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,8 s.