Kia 1140x190
Thumb lancia ypsilon black and noir Thumb alfa romeo 2019 gims geneva al1 5068 Thumb alfa romeo 2019 gims geneva al1 5092 Thumb alfa romeo 2019 gims geneva al1 5054 Thumb alfa stelvio quadrifoglio racing 2019 gims geneva alpha stelvio quadrifoglio racing 2019 gims geneva  mg 1833 Thumb alfa tonale concept 2019 gims geneva alpha tonale concept 2019 gims geneva  mg 1811 Thumb lancia ypsilon Thumb lancia ypsilon 30 Thumb lancia ypsilon mya Thumb lancia ypsilon test drive prezzi nuovi 19 restyling Thumb lancia ypsilon black and noir 1

Lancia prosperuje ale Alfa Romeo sa prepadáva

Prémiová talianska značka, ktorá je už roky v útlme na veľké prekvapenie prekonáva svoju sestru Alfu Romeo.

Tá má už dlhé roky problémy. Koncern FCA o nich dobre vie a do jej ozdravného procesu zaradil väčšie aj menšie SUV než je Stelvio. V prvom polroku dosiahla však Alfa Romeo nelichotivé výsledky. Počet jej predaných áut v Európe medziročne klesol o hrozivých 42% na 29.059 ks. V tejto disciplíne ju predbehla aj novinka Tesla Model 3, z ktorého sa minulo 37.476 elektromobilov. Ešte bolestnejšie je však konštatovanie, že lepšie než Alfa Romeo si v spomínanom období počínala aj jej výrazne utlmená sesterská značka Lancia, ktorá už pôsobí iba na domácom trhu a ponúka iba jediný model – zastaralý malý Ypsilon. Aj napriek týmto obmedzeniam z neho stihla predať 34.693 áut.

Alfa Romeo dopadla v prvom polroku horšie aj než Jaguar a Porsche a všetko nasvedčuje tomu, že ju do konca roka ešte predbehne aj luxusná značka Toyoty, ktorá predala v prvých 6 mesiacoch t. r. 27.267 vozidiel Lexus.

Výsledky milánskej značky su zdrvujúce aj preto, že vlani ešte globálne predala vyše 120.000 áut. Stalo sa tak vďaka veľkému dopytu po jej dvoch modeloch predovšetkým v USA a Číne. Žiaľ v USA poklesol jej odbyt v prvých 6 mesiacoch tohto roka o 26% a klesajúci čínsky trh jej tiež  nepomohol.

Výsledky predaja v Európe za júl tiež nie sú povzbudivé. Odbyt Alfy Romeo sa totiž v Taliansku prepadol o 56%, vo Francúzsku o 66% a v Španielsku o 70%. Sedan strednej triedy Giulia sa v klesajúcom segmente stráca a záujem o stredne veľké SUV Stelvio tiež opadá. Pritom do vývoja týchto modelov Alfa investovala pred 5 rokmi 5 mld € a predpokladala, že jej do konca roku 2018 pomôžu zvýšiť odbyt na 400.000 áut ročne. To sa nestalo a najbližší nový model kompaktné SUV Tornale príde na trh až v roku 2021.

Ďalší nedostatok je, že na rozličných prezentáciách koncernu sa o Alfe Romeo hovorí  zriedka kedy. Na posledných 3 telefonických tlačových konferenciách o hospodárskych výsledkoch FCA nepadlo o nej ani slovo. V minulosti sa vedúci manažéri koncernu, najmä jeho šéf a veľký fanúšik značky Sergio Marchionne o nej vyjadrovali pozitívne. Zmenilo sa to pred rokom keď nečakane zosnulého Kanaďana s talianskymi koreňmi na čele koncernu FCA nahradil 55-ročný Brit Mike Manley. Ten o nej hovoril naposledy na konferencii v októbri 2018 keď priznal, že to bola chyba zlúčiť automobilky Alfa Romeo a Maserati pod spoločného riaditeľa. Na tom istom podujatí Manley povedal: „Alfa Romeo sa už nepodieľa na našom obchodnom pláne.“ Rýchlo sa však spamätal a opravil: „na našom tohtoročnom vývoji.“ Je to aj odraz skutočnosti, že medzi špičkovými manažérmi taliansko-amerického koncernu už sotva nájdete nejakého Taliana.