Vw 10 polo 10 2021 1140x190

Legendárny Jeep Cherokee má problém. Indiáni chcú, aby zmenil meno

Meno auta je súčasťou jeho identity. Platí to najmä pre ikonické modely, ktoré si svoje pomenovanie uchovávajú po generácie a desaťročia. Jedným z veľmi dobrých príkladov je Jeep Cherokee a Grand Cherokee. Teraz naň však tlačia Indiáni, označenie ich kmeňa nechcú mať "nalepené" na boku auta.

Jeep používa označenie Cherokee celkovo dobrých 47 rokov. V rámci politickej korektnosti však zjavne nejde o neutrálny názov. Indiánskemu kmeňu Čerokiov (z angl. Cherokee) sa nepáči, že ich pomenovanie sa používa pre označenie automobilového modelu. "Verím, že to nie je myslené zle, ale nepáči sa nám, že je náš odkaz a naše meno nalepené na boku karosérie automobilu," hovorí Chuck Hoskin Jr., popredný predstaviteľ kmeňa Cherokee Nation pre magazín Car And Driver.

Aktivisti začali na Jeep ihneď tlačiť, aby ikonické meno Cherokee zmenili. To isté platí pre väčší Grand Cherokee. Hoskin ďalej tvrdí, že najlepším spôsobom ako pochopiť kultúru Čerokiov a uctiť si ju je dozvedieť sa viac o ich histórii, o úlohe, ktorú zohrali pri budovaní Ameriky, o ich jazyku a následne viesť zmysluplný dialóg. Taktiež preferuje zmeniť pomenovanie jedného z najznámejších amerických áut.

Vedenie Jeepu to samozrejme nenechalo chladným. Kontrovali tým, že model Cherokee reprezentuje oslavu ich kultúry a zároveň si takto indiánsky kmeň po celom svete ctia a vážia. Firma sa zaviazala k otvorenému dialógu a vyjednávaniu, no meno terénnej ikony zatiaľ nemieni meniť. Uvidíme, ako sa celá situácia nakoniec vyvinie. V minulosti sa totiž niektorým kmeňom pôvodných obyvateľov Ameriky podarilo vydobyť si na tomto poli víťazstvo. Spomenieme napr. premenovanie futbalového tímu Washington Redskins alebo stopku maskotovi bejzbalového tímu Clevelands Indians.

Odporúčame:

Nový Jeep Grand Cherokee L 2021 oficiálne: Majestátny americký koráb je tu