Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb mazda skyactiv x autozurnal 2 Thumb mazda motor skyactiv x 2017 09 nestandard1 Thumb mazda skyactiv x autozurnal 4 Thumb mazda skyactiv x autozurnal 3

Mazda hlási nečakaný záujem o motor SkyActiv-X

Mazda nedávno svetu predstavila revolučný motor SkyActiv-X. Taký záujem však hirošimská značka nečakala.

Prečítajte si tiež: 
TEST Mazda3 vs. Toyota Corolla: Atmosféry v nových úlohách

SkyActiv-X
Nie všetky novinky sú širokou verejnosťou prijímané s otvorenou náručou. Nový motor SkyActiv-X, ktorý sme si nedávno vyskúšali pri prvých jazdách, však mimoriadne predčil očakávania značky. Záujem zákazníkov Mazdy v Európe je prekvapivý aj pre samotnú značku, ktorej nechýbalo pri uvedení novinky na trh sebavedomie.

CEO Mazdy v Európe, Yasuhiro Aoyama  tvrdí, že 60 % objednávok Mazdy 3 je v súčasnosti práve s motorom SkyActiv-X. 45 % podiel mu patrí v crossoveri CX-30. Pre Automotive News Europe  Aoyama potvrdil, že "záujem je oveľa vyšší, ako sme predpokladali". Mazda CX-30 sa má aj vďaka motoru SkyActiv-X stať budúcoročným bestsellerom značky v Európe. V súčasnosti túto pozíciu okupuje väčšia Mazda CX-5.

Odporúčame:

Koľko žerie a ako jazdí motor SkyActiv-X v praxi?
 

Nový motor SkyActiv-X je akýmsi prienikom a kombináciou zážihového a vznetového princípu spaľovania. Právom ide o technickú a technologickú revolúciu. Pri prvých jazdách nás motor zaujal a odmenil sa príjemne nízkou spotrebou, ktorá je peknou evolúciu toho, čo dokážu benzínové motory. V praxi však nečakajte zázračné čísla z ríše divov. My sme so SkyActiv-X pri súboji o čo najlepšiu spotrebu jazdili na českých zakrútených cestách v pomerne hornatom kraji s priemernou spotrebou 5,9 až 6,7 l/100 km. No najlepší sme neboli.


Mazda už stihla na motor SkyActiv-X vyhlásiť zvolávaciu akciu. Dôvodom je chybný softvér riadenia zmesi vzduchu a paliva, ktorý má za následok nesprávny chod motora a v najhoršom prípade až "zdochýňanie". Oprava spočíva v aktualizácii softvéru. Zvolávacia akcia sa týka cca 6000 kusov Mázd s týmto motorom. Ide o modely Mazda3 vyrobené od 14.6.2019 a Mazda CX-30 od 14.7.2019  až do 1.10.2019.

Ako motor SkyActiv-X funguje?

Benzínový motor SkyActiv-X s výkonom 132 kW (180 koní) a krútiacim momentom 224 Nm v praxi spája donedávna nemysliteľné svety. V skratke, palivo benzín dokáže spaľovať vznetovým princípom. Zapaľovacie sviečky si však ponechal pre kontrolu procesu spaľovania. Motor SkyActiv-X mnohí nazývajú ako „vznetový motor spaľujúci benzín“. Nie je to však úplne správne pomenovanie. Mazda priniesla vlastné riešenie a vylepšenie už existujúcich technológií.

Základným princípom je v tomto prípade motor HCCI (Homogenous Charge Compression Ignition). Na jeho vývoji si v minulosti vylámali zuby mnohé automobilky. Zmes tu nezapaľujú sviečky, ale dôsledkom zvýšenej teploty a tlaku sa vznieti ako v klasickom vznetovom motore. Pracuje s mimoriadne chudobnou zmesou a palivom je benzín. Výhodou je efektivita motora, výkon a nízke emisie. Motor má však veľa nevýhod, ktoré bránili v jeho sériovom nasadení, napr. problém so studenými štartmi. Taktiež vysoké tlaky a teploty vo valci spolu so samovznietením dokážu mechanicky poškodiť komponenty motora.


Mazda prišla s riešením. Ponechala zapaľovacie sviečky pre "kontrolu" spaľovacieho procesu. Svoj princíp pomenovali SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition) – kompresné zapaľovanie kontrolované sviečkou. Motor plynule prepína medzi bežným zapaľovaním pomocou sviečky a režimom kompresného zapaľovania, v ktorom stláča extrémne chudobnú zmes vzduchu a paliva až do pomeru 36,8:1. Takto chudobnú zmes zapaľovacia sviečka nedokáže dokonale zapáliť a zabezpečiť optimálne horenie zmesi. Tu sa k slovu dostáva kompresné zapaľovanie, avšak v tomto prípade naďalej kontrolované sviečkou. V skratke, sviečka zapáli iba malú časť zmesi a dáva tak prvotný impulz. Hneď ako vo valci stúpne dostatočne tlak a teplota, zvyšok zmesi sa vznieti vďaka kompresii.  

Motor SkyActiv-X už nie je atmosférický, ale prepĺňaný kompresorom. Ten tu nie je primárne kvôli vysokému výkonu. Zabezpečuje dostatok vzduchu, keďže motor, ktorý pracuje s extrémne chudou zmesou, je hladný po kyslíku. Sekundárnym výsledkom je lineárny nástup krútiaceho momentu už od nízkych otáčok a príjemná otáčková charakteristika.

Zdroj: Autonews