Tonale 1140x190
Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 6 Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 1  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 2  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 3  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 4  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 5  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 6 Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 7  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 8  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 9  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 10  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 11  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 12  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 13  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 14  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 15  k pia Thumb mazda mx30 skyactivg autozurnal.com 16  k pia Thumb mazda mx 30 e skyactiv g hybrid japan market badging  k pia Thumb mazda mx 30 e skyactiv g hybrid japan market front three quarter  k pia Thumb mazda mx 30 e skyactiv g hybrid japan market front three quarter motion  k pia Thumb mazda mx 30 e skyactiv g hybrid japan market profile  k pia

Mazda MX-30 bude aj so spaľovacím motorom!

Po predstavení modelu MX-30 japonská značka komunikovala len čisto elektrickú verziu, teda elektromobil. Podľa najnovších informácii sa Japonci rozhodli do štýlového crossover-kupé nasadiť okrem elektrického pohonu aj verziu so spaľovacím motorom!

Mazda MX-30 je svojským elektromobilom. Značka si obhájila pomerne krátky dojazd 200 km, ktorý považuje za dostatočný. Menej kilometrov dojazdu znamená nižšiu hmotnosť a lepšie jazdné vlastnosti - atribúty, vďaka ktorým si Mazda získava srdcia fanúšikov po celom svete. Značka opäť prekvapuje. Na automobilovom zasadaní v Tokiu uviedla, že Mazda MX-30 dostane spaľovaciu verziu. Pod kapotu sa nasťahuje atmosférický zážihový motor e-SkyActiv-G. Pôjde o kombináciu 2,0 l benzínového motora v spolupráci s decentnou pomocou elektriny, teda mild-hybrid.

Prečítajte si tiež:

Mazda MX-30: Mazda ako má byť, ale nie pre každého (+VLOG)

Rozhodnutie ponúknuť spaľovaciu verziu MX-30 je súčasťou stratégie Mazdy ponúkať rozličné riešenia pre optimálnu ponuku na trhu. Mazda je známa tým, že žiadny typ pohonu majoritne nepreferuje pred iným. Verí spaľovacím motorom (benzínovým aj naftovým), ako jedna z prvých prišla s mild-hybridným systémom a teraz už má aj elektromobil.

Odporúčame:

Mazda vidí budúcnosť v biopalivách. Pomôcť majú riasy!

O spaľovacej motorizácii v MX-30 zatiaľ veľa informácii nepoznáme a nevieme ani to, či sa do Európy dostane. Veľkú nádej dáva práve spomínaná mild-hybridná technika motora e-SkyActiv-G, ktorá je prísľubom "osekania" emisií a splnenia flotilových limitov. Predaj v domácom Japonsku už značka potvrdila. 

Mazdu MX-30 sme si už vyskúšali

Elektrickú verziu MX-30 sme si už vyskúšali, tu sú prvé dojmy:


Vzhľadom sa MX-30 výraznejšie odlišuje aj od ostatných modelov značky, má špecifický charakter. Mazda nezabudla ani na historický odkaz. Okrem vydareného retro dizajnu adoptovala riešenie zadného páru dverí z legendárnej Mazdy RX-8 s rotačným motorom. Dvere sa otvárajú proti sebe a chýba stredový stĺpik. "Samovražedné dvere", ako sa im familiárne hovorí v žargóne automobilových nadšencov, používa napr. aj skvelé elektrické BMW i3. Veľkosťou je MX-30 veľmi podobná konvenčnej sestre CX-30. Dĺžka je 4395 mm, šírka 1795 mm, rázvor 2655 mm. Elektromobil je oproti CX-30 vyšší o 30 mm.

Elektromotor má výkon 105 kW (143 koní). Batéria s kapacitou 35,5 kWh od Panasonicu postačí na praktický dojazd 200 km. Pri využití 50 kW DC rychlonabíjačky sa batéria dobije na 80 % za 30 až 40 minút. Z wallboxu (22 kW) sa úplne nabije za 4,5 hod. Podobne ako v prípade batérii Mazda vsadila na dodávateľa z Japonska, aj elektromotor pre ňu vyrába japonská spoločnosť Hitachi. Elekromotor dokáže kompaktný crossover rozbehnúť z 0 na 100 km/h za 9,7 sekundy. Maximálna rýchlosť je fabricky obmedzená na 140 km/h.  Aj v elektrickej MX-30 nájdete fabrický systém G-Vectoring Control, ktorý prostredníctvom jemného prerušenia prívalu krútiaceho momentu zabezpečí plynulejší prejazd zákrutami.