Kia 1140x190
Thumb p90471904 highres the mini concept ace Thumb p90471902 highres the mini concept ace Thumb p90471903 highres the mini concept ace Thumb p90471908 highres the mini concept ace Thumb p90471939 highres the mini concept ace Thumb p90471940 highres the mini concept ace Thumb p90471941 highres the mini concept ace Thumb p90471910 highres the mini concept ace Thumb p90471913 highres the mini concept ace Thumb p90471942 highres the mini concept ace Thumb p90471947 highres the mini concept ace Thumb p90471954 highres the mini concept ace Thumb p90471952 highres the mini concept ace Thumb p90471955 highres the mini concept ace Thumb p90471956 highres the mini concept ace Thumb p90471960 highres the mini concept ace Thumb p90471877 highres the mini concept ace Thumb p90471975 highres the mini concept ace Thumb p90471880 highres the mini concept ace Thumb p90471958 highres the mini concept ace Thumb p90471959 highres the mini concept ace

MINI Concept Aceman je predobrazom mestského crossoveru, s ktorým nebude nuda

Štúdia MINI Aceman je predobrazom budúceho elektrického modelu a zároveň nositeľom nového dizajnového jazyka. Sériová verzia plne elektrického modelu hierarchicky vyplní priestor medzi Cooperom a Countrymanom.

Vzniká nová rodina áut značky MINI. Britská automobilka predstavuje štúdiu Concept Aceman, ukážku nového dizajnu budúcej generácie svojich modelov. Aceman kladie dôraz na dizajn a technologické inovácie, ktoré MINI považuje za dôležité. Čisto elektrický pohon, jasný a redukovaný dizajnový jazyk Charizmatic Simplicity (Charizmatická jednoduchosť), nový digitálny zážitok z interiéru a zodpovedný materiálový dizajn úplne bez použitia kože a chrómových prvkov –  MINI tieto vlastnosti vložilo do konceptu prvého crossoveru v prémiovom segmente malých vozidiel.

Elektrický crossover je dlhý 4,05 m a široký 1,99 metra. Pre porovnanie, aktuálne MINI Countryman má na dĺžku 4,31 m a široký je 2 m (vrátane spätných zrkadiel).

Dizajnový jazyk prvýkrát predstavený na štúdii MINI Concept Aceman predstavuje úsvit novej éry dizajnu MINI. Podľa značky nový dizajn zostáva verný tradičným hodnotám značky, no s vášňou pre technologické inovácie. Spolu s jasným a zredukovaným dizajnom exteriéru a interiéru sa tento štýl spája aj s užívateľským zážitkom zo svetla, pohybu, interakcie a zvuku. 

Povrchy vyrobené z pletenej recyklovanej textílie so sviežimi farebnými kontrastmi sa spájajú s digitálnym ovládaním s novým OLED displejom, ktorý sa stáva centrálnym rozhraním. Plne elektrické modely ďalšej generácie prvý raz dostávajú nezávislý zvukový prejav.

Funkčný dvojpriestorový dizajn s krátkymi prevismi vytvára na minimálnej ploche či najviac priestoru pre cestujúcich a batožinu. MINI Concept Aceman má štyri dvere, veľké veko batožinového priestoru a 5-miestny interiér.

MINI Concept Aceman sa zaobišiel bez chrómových lemov okolo hrán, ktoré boli bežné v predchádzajúcich generáciách modelov. Široké lemy na spodnej hrane karosérie, výrazne tvarované podbehy kolies, veľké kolesá, výrazný strešný nosič a predné a zadné bočné panely v štýle ochrany proti podkĺznutiu zdôrazňujú všestranné vlastnosti crossoveru. 

Prvok masky chladiča v strede prednej časti vozidla obklopujú číre plochy, tradične šesťuholníkový obrys prešiel prepracovaním do osemuholníkového tvaru. Nový dizajn zvýrazňuje osvetlený rámik. LED obrysové osvetlenie vo svetlozelenom odtieni poskytuje výrazný svetelný podpis tak v denných svetlách, ako aj v nočnom režime.Centrálny prvok mriežky MINI Concept Aceman je úplne uzavretý. Jednotky Matrix LED sú integrované v jeho hornej časti, aby vytvorili svetelné efekty na privítanie cestujúcich. Svetlomety získali svoje vlastné obrysy, čím sa vzďaľujú od klasického okrúhleho tvaru. 

Veľkoryso dimenzované podbehy kolies vypĺňajú 20-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny. Trojuholníkový obrys v strede ráfika, je špeciálnym grafickým prvkom, ktorý si vo všeobecnosti všimnete až na druhý pohľad. Výrazné vertikálne zadné svetlá MINI poskytujú kontrast k čistým, horizontálnym plochám. Sú tiež vybavené Matrix LED jednotkami, rovnako ako prvok masky chladiča v prednej časti vozidla a vnútorná časť svetlometov, čo, v závislosti od situácie, umožňuje rôzne svetelné efekty.

Charakter štúdie MINI Concept Aceman podčiarkuje výrazný lak karosérie a štýlovo zladená kontrastná farba strechy. Lak karosérie Icy Sunglow Green, svetlo tyrkysový odtieň prechádzajúci do zlatista, má odtieň, ktorý, v závislosti od svetla a uhla pohľadu, prichádza s rôznymi úrovňami intenzity. 

Strecha štúdie MINI Concept Aceman je lakovaná v tradičnej zelenej metalickej farbe British Racing Green. Tmavozelené lemovanie na spodnej hrane karosérie a na podbehoch, podobne ako farebná schéma na streche, dodáva svetlej farbe exteriéru kontrast. Kvapky neónovej zelenej farby vytvárajú živý efekt hĺbky.

Kokpit štúdie sa dôsledne zredukoval na to najnutnejšie, presne tak, ako to mal na mysli dizajnér klasického vozidla Mini v roku 1959. Alec Issigonis navrhol interiér, ktorý na to, aby ste zažili bezkonkurenčnú zábavu z jazdy, potreboval okrem sedadiel, volantu a radiacej páky len centrálny okrúhly prístroj a lištu s prepínačmi.

Doširoka otvorené a jemne zakrivené plochy v oblasti výplní dverí a palubnej dosky poskytujú veľkorysý pocit priestoru. Veľká panoramatická sklenená strecha štúdie MINI Concept Aceman vytvára atmosféru zaliatu svetlom. Na jej sklenenom povrchu vzniká priečnymi a diagonálnymi vzperami strešného nosiča vzor, ktorého štruktúra nadväzuje na motív britskej vlajky Union Jack, ktorý pri pohľade z interiéru na oblohu pripomína pôvod značky.

Palubná doska je vytvára dizajnový prvok v štýle pozdĺžneho reproduktora, ktorá sa pred sedadlami vodiča a spolujazdca tiahne po celej šírke interiéru. Jej mäkké pletené textilné povrchy vytvárajú modernú a domácu atmosféru. Palubná doska je prepojená pomocou nosnej konštrukcie, ktorá, podobne ako strešný nosič, zobrazuje vzor Union Jack, čím opätovne zdôrazňuje harmóniu medzi dizajnom exteriéru a interiéru.

Palubná doska, siahajúca v centrálnej oblasti obzvlášť hlboko do interiéru, tvorí podklad pre centrálne rozhranie, ktoré v podobe okrúhleho OLED displeja spája všetky funkcie prístrojovej dosky a stredovej obrazovky. Podľa tradícií značky sa pod veľkou obrazovkou nachádza lišta s prepínačmi. Dotykové ovládanie využívajúce najmodernejšiu digitalizáciu a analógové funkcie s fyzickými spínačmi sú kombinované spôsobom, ktorý je vlastný značke MINI.

Prepracované prepínače ovládajú parkovaciu brzdu, radia prevodové stupne, aktivujú a deaktivujú pohon, vyberajú režimy Experience Modes a upravujú hlasitosť audio systému. Každý prepínač je pre čo najintuitívnejšie ovládanie individuálne navrhnutý ako otočný gombík, alebo prepínač.

MINI je prvým výrobcom automobilov na svete, ktorý predstavuje kruhový OLED displej, ktorý zaberá celú plochu centrálneho rozhrania. Technológia OLED dodáva displeju mimoriadne kvalitný vzhľad a dokáže zobraziť výrazné kontrasty, ako aj hlboké odtiene čiernej. Užívateľské rozhranie má tiež úplne nové grafické zobrazenie, moderné usporiadanie a atraktívne navrhnuté widgety. Zobrazovací a riadiaci systém v sériovom vozidle bude založený na najnovšej generácii operačného systému MINI, ktorý prvýkrát využíva softvérový balík Android Open Source Project (AOSP). 

Režimy Experience Modes  kombinujú špecifické displeje a farebné prostredia zobrazené na centrálnom paneli rozhrania a prostredníctvom interiérovej projekcie, pričom k nim pridávajú aj presne vytvorené zvukové pozadie.

Puristický dizajn interiéru sa spája s farebnou a materiálovou schémou špeciálne vyvinutou pre štúdiu MINI Concept Aceman. Atmosféru umocňujú materiály vybrané s vedomým ohľadom na trvalú udržateľnosť. Na minimalistických výplniach dverí a v oblasti palubnej dosky upútajú pozornosť farebné kontrasty. Khaki zelená základná farba podkladových plôch sa spája s pleteným textilný lemovaním zo svetlosivého recyklovaného polyesteru s jemným modrým nádychom a s precízne umiestnenými ozdobnými švami.

Pri konštrukcii exteriéru aj interiéru štúdie MINI Concept Aceman sa konštruktérom úplne podarilo upustiť od chrómových prvkov. Nosná konštrukcia palubnej dosky namiesto toho vytvára v interiéri svoj vlastný, individuálny vzhľad, pričom jej dúhový povlak ladí napríklad so stĺpikmi strechy.

Volant, rovnako ako sedadlá, výplne dverí a všetky ostatné vnútorné povrchy, neobsahujú kožu. Veniec volantu je laminovaný tmavozeleným zamatovým velúrom. Multifunkčné tlačidlá sú integrované pod podsvietenými textilnými plochami. Lúč na šiestej hodine volantu tvoria nápis Aceman a robustný pásik.

Verejnosť prvýkrát uvidí štúdiu MINI Concept Aceman na veľtrhu počítačových hier a videohier gamescom 2022 v Kolíne nad Rýnom. Medzinárodné stretnutie vývojárov, vydavateľov, expertov a fanúšikov hernej a e-športovej scény sa začne 23. augusta 2022 priamym prenosom, a potom bude na kolínskom výstavisku pokračovať do 28. augusta 2022.