Vw limited 1140x190  1
Thumb new mini country Thumb mini countryman 2024 b Thumb 2024 mini countryman at bmw leipzig plant 15 Thumb 2024 mini countryman at bmw leipzig plant 10 Thumb new mini country

Mini Countryman príde z Lipska

Závod BMW Group v Lipsku sa už pripravuje na začiatok sériovej výroby prvého vozidla značky Mini. Bude to všestranný mestský crossover Countryman novej generácie, ktorý debutuje na jeseň a jeho sériová produkcia sa začne v novembri tohto roka.

Bude z neho existovať verzia s čisto elektrickým pohonom aj so spaľovacími motormi. Lokálne bezemisné vozidlo sa vynikajúco hodí do portfólia trvalo udržateľného závodu BMW Group, ktorý patrí medzi najmodernejšie na svete. Rýdzo elektrické auto, ktoré je najväčším modelom značky, bude pokračovateľom produktovej ofenzívy čisto elektrických modelov značky Mini a vovedie jej novú rodinu do éry elektromobility bez lokálnych emisií. Transformácia na čisto elektrickú značku do roku 2030 sa začína práve touto modelovou generáciou. Vďaka priestorovo úsporným komponentom, ako je obzvlášť plochá vysokonapäťová batéria, ktorú tiež vyrába BMW Group v Lipsku, ponúkne Mini Countryman v budúcnosti väčší vnútorný priestor, ešte väčší cestovný komfort než doteraz a dostane spaľovacie motory zo sesterského modelu BMW X1. Auto bude mať preštylizovanú prednú masku s máličko menšími a hranatejšími diódovými reflektormi než má doterajší model.

Rýdzo elektrické Mini Countryman E spočívajúce na rovnakej platforme FAAR ako sesterské modely BMW X1 a iX1 má poháňaciu sústavu výkonu 140 kW/191 k a jeho verzia SE ALL4 je prvým plne elektrickým modelom značky s pohonom všetkých kolies. Jeho dve vysoko integrované elektromotory uložené na prednej a zadnej náprave dávajú celkový výkon 230 kW/313 k, ktorý sa dá krátkodobo zvýšiť. Vďaka batérie kapacity 64,7 kWh má tento Countryman dojazd podľa WLTP do vzdialenosti asi 450 km. Na výber bude aj verzia s 54 kWh batériou a kratším dojazdom. V ponuke má byť aj turbodiesel výkonu 110 kW/150 k. Vo výhľade sú aj mild-hybridné poháňacie sústavy výkonu 100 kW/136 k a 160 kW/218 k. Vozidlo s dĺžkou zväčšenou o 130 na 4.429 mm a výškou zväčšenou o 60 mm na súčasných 1.613 mm má priestrannejší interiér a ponúka aj viacej miesta na hlavy cestujúcich.

Nový Countryman spája svoju elektromobilitu bez vypúšťania lokálnych emisií s čo najmenším dopadom na životné prostredie už vo výrobe. Zahŕňa to upustenie od všetkých exteriérových aj interiérových dekoratívnych prvkov. Disky kolies z ľahkých zliatin obsahujú až 70% sekundárneho hliníka. Palubných dosiek, volantu, stropu vozidla a koberčeky sú vyrobené z recyklovaného polyesteru získaného z PET fliaš a zvyškov kobercov.