Thumb motor nissan sr20 autozurnal.com 1 Thumb motor nissan sr20 autozurnal.com 4 Thumb motor nissan sr20 autozurnal.com 3 Thumb nissan sr20 motor driveit.sk nissan pulsar gti r almera gti primera gt sr20ve najlepsi motor 1

Motor Nissan SR20: Menej známy, no jeden z najlepších štvorvalcov!

Aj keď ho už dávno nevyrábajú... Štvorvalcový dvojlitrový motor Nissan SR20 je legendárny agregát, ktorý dodnes patrí medzi to najlepšie, čo japonská značka na poli motorov priniesla. A to nielen výkonmi, ale aj poctivou mechanikou, spoľahlivosťou a odolnosťou. Kombinuje vysoký výkon (podľa verzie), prijateľnú spotrebu paliva a na rozdiel od niektorých dobových konkurentov (zdravím napr. Alfu Romeo so 16V motormi TwinSpark) dokáže vydržať skutočne veľa. V našich končinách však nepatrí medzi najznámejšie. Preto si ho poďme pripomenúť.

Ak vezmeme do úvahy všetky aspekty, ktoré má mať srdce pod kapotou, dvojlitrový benzínový motor Nissan SR20 patrí medzi absolútnu špičku. A prekonáva aj dobovú konkurenciu v podobe Mazdy, Toyoty a možno aj Hondy. Začína to výkonmi, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani dnes a končí nepriestrelnou spoľahlivosťou s predimenzovaným mechanickým základom. A nie, nejde len o starý dobrý atmosféricky motor!

Špičková mechanická práca

Na konci 80. rokov minulého storočia Nissan vyvíjal náhradu za starnúce motory radu CA. A keďže išlo o „staré dobré“ časy, nenechali nič na náhode. Za úlohu mali vyvinúť perfektný štvorvalec SR s ohľadom na skvelý výkon v stredných a vysokých otáčkach, k nemu prislúchajúci krútiaci moment, lineárnu zvukovú kulisu v celom otáčkovom spektre, prijateľnú spotrebu a mechanickú odolnosť. Po desaťročiach konštatujem, že sa im to podarilo…

Prečítajte si tiež:

Motor Alfa Romeo V6 Busso: Umelecké dielo umrelo s konštruktérom

Okrem dvojlitra SR20 rad motorov zastupoval aj SR16 a SR18. Tie sú však u nás veľkou neznámou, tešili sa z nich Japonci a Američania. A viete, že so „základným“ SR20 DE motorom ste jazdili, a možno o tom ani nevedeli? Presne tak, ak si pamätáte na skvelé Primery P10 a P11 z 90. rokov, dvojliter bol motor SR20. Vo verzii SR20DE dával v Primere P11 96 kW (131 k) a v GT verzii 110 kW (150 k). S ním ste dostali aj športový podvozok a tandem motor – podvozok tvorí z Primery P11 GT jednu z najlepších predokoliek všetkých čias. Celohlinikový „štvorcový“ motor s vŕtaním a zdvihom valca 86 mm, nepriamym vstrekovaním benzínu, 16 ventilmi a rozvodmi DOHC s robustnou reťazou poháňal aj hravejšie Almery GTi.

Nielen výkonný štvorvalec, ale aj odolný

Medzi znalcami je štvorvalec Nissan SR20 to, čo pri šesťvalcoch legendárny 2JZ z Toyoty Supra. Pri úpravách vydrží dvojnásobný výkon a ani sa nezapotí. Znalci vedia, že napr. oproti tiež skvelým a točivým štvorvalcom Hondy je SR20 ľahšie a lacnejšie "upraviteľný". Jednoducho, za každý kW navyše zaplatíte na úpravách menej ako pri konkurencii. A čo jednotlivé verzie? SR20 DE už poznáte. Poháňal Almeru GTi, Primeru a Primeru GT. Čo však SR20VE, SR20DET a brutálny SR20VET?

SR20VE s Neo-VVL časovaním ventilov.

„Atmosféra“ aj turbo

Ak vám sériový výkon 96 kW (131 k) motora nestačí, môžete siahnuť po množstve aftermarketových dielov od rôznych úpravcov. Vačky, piesty, software na ladenie – to všetko nájdete ešte jednoduchšie a lacnejšie ako napr. na Hondu. Je tu však možnosť kompletného „swapu“ motora za SR20VE. Ten mali japonské verzie, mnoho ich po Slovensku a Česku behá a celá procedúra je lacnejšia, ako si myslíte. Na nissanclub.cz je mnoho chalanov, ktorý 190 koňový (neskôr až 205 koní) atmosférický dvojliter s variabilným časovaním ventilov Neo VVL pod kapotou Primery majú. Motor dáva maximálny výkon pri 7000 ot/min, krútiaci moment 196 Nm až pri 6000 ot/min a je to vážne hukot! Neuveriteľné je, že pri pokojnej jazde spáli 6,5 – 7 l benzínu na 100 km. Schválne, pozrite si video, ako cvičí „swapnutý“ v ľahučkej Primere P10.

Nissan SR20 je kráľ výkonového tuningu

Ak by predsa vysokootáčková atmosférická beštia nestačila, máte možnosť pod kapotu dostať prepĺňané SR20DET a SR20VET. A s nimi začína ta poriadna zábava! Kvôli software pre ladenie motora, množstvu dielov v zahraničí a prirodzenom „ladičskom“ charaktere prepĺňaného motora môžete vytrieskať z motora neuveriteľný výkon. SR20DET sériovo montovali do Nissan Silvia, alebo do legendárneho Nissan Pulsar GTi-R, kde mal už v sérii 169 kW (230 k). SR20VET dával 206 kW (280 k) a od roku 2001 ho malo SUV Nissan X-Trail GT. Samozrejme, nie na európskych brehoch.

AJ Nissan Pulsar GTi-R mal pod kapotor “SRko”. V tomto prípade prepĺňaný SR20DET.

Najlepší štvorvalec? 

Aj keď dnešné turbomotory ho výkonmi predbehli, pozrite sa, s akými výkonmi Nissan pracoval už pred 15-20 rokmi! Ak ostaneme viac pri zemi a zhodnotíme motor Nissan SR20 ako taký, je iba málo motorov, ktoré si zaslúžia toľký rešpekt. Bohužial, nástupca QR20 (napr. v Primere P12) reputáciu nepotvrdil a nikto si naň nespomenie. SR20 tak ostáva ikonou minulosti a právom patrí medzi najlepšie štvorvalce, aké kto kedy vyrobil.