Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb euro ncap crash testy 2022 Thumb bmw 2 coupe crash test Thumb vw polo crash test Thumb vw taigo crash test Thumb renault megane 2022 crash test Thumb lexus nx 2022 crash test Thumb ford tourneo 2022 crash test Thumb vw id.5 crash test

Najnovšie nárazové testy: Euro NCAP rozbilo VW Polo, Taigo, ID.5, elektrický Megane, Lexus NX, BMW 2 Coupé a Ford Tourneo Connect

Prísnymi nárazovými testami Euro NCAP prešlo ďalších sedem áut. Šesť z nich dosiahlo na plný počet 5 hviezd, BMW 2 Coupé si pripísalo 4 hviezdy.

Prekvapením najnovšieho setu nárazových testov je výsledok nového BMW radu 2 Coupé, ktoré dosiahlo "len" na celkové hodnotenie štyroch hviezdičiek. Ochrana dospelej posádky aj detí pri náraze bola však veľmi dobrá, nové kupé si pripísalo v týchto disciplínach 82 % a 81 %. Horšie na tom bola ochrana chodcov s hodnotením 67 % a tiež funkcia asistenčných a bezpečnostných systémov, kde BMW dosiahlo 64 %. Kupé sa napr. pri teste autonómneho brzdenia nedokázalo vyhnúť zrážke s chodcom a cyklistom pri niektorých  zo simulovaných situácií. Podobne na tom však boli aj niektoré ďalšie autá z najnovšieho testu. Viac si môžete pozrieť na videu:

Volkswagen s plným počtom hviezd

Euro NCAP najnovšie otestoval až tri modely zo stajne Volkswagen, a to Polo, technicky spriaznené Taigo a elektrický crossover ID.5. Polo aj Taigo sú technicky veľmi podobné autá, stojace na spoločnej platforme MQB AO. Nečudo, že aj výsledky sú takmer totožné. Dosiahli vyvážené výsledky a finálne hodnotenie 5 hviezd. V dvoch disciplínach sa však Taigo ukázalo o čosi lepšie. V ochrane detskej posádky pri náraze dosiahlo o 4 % lepší výsledok, a symbolické 1 % má viac aj pri ochrane chodcov. Mimochodom, Polo a Taigo dosiahlo najvyššie skóre z najnovšej skupiny testovaných pri ochrane dospelej posádky, až 94 %. No a do tretice, aj VW ID.5 so svojimi 93 % zažiaril v hodnotení ochrany dospelej posádky. Za ochranu detí má 89 %. Chodcov chráni na 76 % a výborne dopadol aj test asistenčných bezpečnostných systémov - 85 %.

VW Polo:


VW Taigo:

VW ID.5:

Renault Megane

Najnovšia generácia populárneho francúzskeho kompaktu je už čisto elektrická, s batériou uloženou v podlahe. Megane dosiahol celkovo veľmi dobrý výsledok (ochrana dospelých 85 %, ochrana detí 88 % a asistenčné systémy 79 %). Horšie na tom bola iba ochrana chodcov, kde dosiahol 65 %. 

Lexus NX

Jediným zástupcom z Japonska bol Lexus NX. Prémiové SUV si pripísalo plný počet hviezd a darilo sa mu aj v jednotlivých disciplínach. Najlepší bol v teste asistenčných a bezpečnostných systémov, kde si pripísal parádnych 91 %. Výrazne nezaostal ani v ďalších oblastiach. Za ochranu dospelej posádky získal 83 %, za ochranu detí 87 % a zraniteľných účastníkov premávky chráni na taktiež veľmi dobrých 83 %.

Ford Tourneo Connect

Výborný výsledok dosiahlo aj Tourneo Connect od Fordu (spoločná technika a čiastočne aj vzhľad s novým VW Caddy), pretože 5 hviezd u áut s "úžitkovým" základom rozhodne nie je pravidlom. Za ochranu dospelej posádky ho Euro NCAP ohodnotilo na 84 %, za ochranu detí na slušných 82 %. Za ochranu chodcov si pripísalo 69 % a za asistenčné bezpečnostné systémy 79 %.