Vw suv bonus 04 2021 1140x190

Nedostatok čipov je vážnejší problém ako sa zdalo. Značky nevyrobia 2,5 milióna áut

Pre problémy s nedostatkom čipov výrobcovia automobilov v 1. polroku 2021 nevyrobia približne 2,5 milióna aút. Uviedla to firma Infineon Technologies, jeden z popredných výrobcov polovodičov.

Infineon po vypuknutí pandémie a zavedení prvej blokády, počas ktorej museli automobilky odstaviť výrobné linky, zredukoval objednávky niektorých komponentov. Teraz, keď dopyt po autách ožil a pokračuje aj rast dopytu po spotrebnej elektronike, majú spoločnosti ako Infineon problémy so zabezpečením dodávok čipov.

"V 1. štvrťroku sa nevyrobilo zhruba 1,5 milióna automobilov a v druhom sa nevyrobí 1 milión," uviedol v utorok šéf marketingu Helmut Gassel. Infineon v utorok zverejnil aj svoje výsledky. Jeho zisk aj tržby v uplynulom štvrťroku vzrástli, keďže ich podporil silný dopyt. Zároveň varoval pred pokračujúcimi prekážkami v dodávateľskom reťazci.

"Trh s polovodičmi zažíva rozmach," vyhlásil Reinhard Ploss, riaditeľ spoločnosti Infineon. Dodal však, že existujú problematické miesta v tých segmentoch, ktoré sú závislé od dodávok čipov. Riaditeľ Intelu uviedol, že problémy s globálnym nedostatkom polovodičov, s ktorými zápasí široké spektrum priemyselných odvetví, sa pravdepodobne podarí vyriešiť až v priebehu niekoľkých rokov.

Automobilky na celom svete museli pre nedostatok polovodičov obmedziť alebo zastaviť výrobu viacerých modelov. Napätá situácia na trhu s čipmi priniesla silné tržby ich najväčším výrobcom. Generálny riaditeľ spoločnosti STMicro Jean-Marc Chery uviedol, že dopyt v automobilovom priemysle rástol od 4. štvrťroka 2020 oveľa rýchlejšie, ako sa očakávalo, a spôsobil obmedzenia v dodávateľskom reťazci v celom polovodičovom priemysle.

Na nedostatok čipov zareagovala oficiálne už aj Európska únia. Do roku 2030 chce zvýšiť výrobu na území štátov EÚ - konkrétne hovorí o zdvojnásobení produkcie do roku 2030. Keďže automobily obsahujú čoraz viac elektronickej výbavy, dopyt bude ešte vyšší. Výpadok dodávateľského reťazca môže ochromiť kompletne celý automobilový priemysel a zároveň aj ekonomiku štátov, ktoré sú na výrobe áut závislé. 

Prečítajte si tiež:

Nedostatok čipov v automobilovom priemysle pretrváva. A má byť ešte horšie

Zdroj TI: TASR