Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Nedostatok čipov v automobilovom priemysle pretrváva. A má byť ešte horšie

Rozvoj moderných technológií v rôznych odvetviach priemyslu si vyberá svoju daň - nie je dostatok čipov. Dopyt po elektronických mozgoch je vysoký nielen v automobilovom priemysle, ale samozrejme aj pri čiernej a dokonca aj bielej technike ("smart" domácnosť...). Volkswagen tvrdí, že problém tak skoro neodznie a už onedlho sa má ešte viac prehĺbiť. 

Volkswagen počíta s tým, že problém s dodávkami čipov pre automobilový sektor bude pretrvávať ešte niekoľko mesiacov. Uviedol to šéf značky VW Ralf Brandstätter. "Myslím, že situácia bude ešte nejaký čas napätá," povedal Brandstätter v rozhovore pre agentúru DPA. Poukázal aj na snehové búrky vo februári v americkom Texase a marcový požiar v závode jedného z najväčších výrobcov čipov na svete, japonskej spoločnosti Renesas. To predstavovalo výrazný výpadok v situácii, keď už nejaký čas dodávky čipov viazli. "Dôsledky budeme cítiť ešte niekoľko mesiacov," povedal Brandstätter.

V 2. polroku by sa situácia mala začať pomaly zlepšovať. Počas 2. štvrťroka 2021 sa však problém ešte zhorší. Na to upozornil tiež Wayne Griffiths, šéf značky Seat spadajúcej pod Volkswagen. Podľa neho problémy spôsobené obmedzovaním dodávok čipov naberú počas 2. kvartálu na intenzite.

Šéf koncernu VW Herbert Diess ešte v marci upozornil, že v dôsledku nedostatku čipov nedokázala spoločnosť vyrobiť 100 000 áut. Zároveň dodal, že tento výpadok sa automobilke počas tohto roka dobehnúť nepodarí.

S nedostatkom čipov bojujú v podstate všetky automobilové značky. Napr. taký Peugeot sa pri výbehovom modeli 308 dočasne vrátil k analógovým prístrojovým panelom, keďže verzie s displejom potrebujú pre svoju funkciu čip. Tento rok to výrobcovia áut veru nebudú mať ľahké...