Vw limited 1140x190  1
Thumb nemecko spalovacie motory 2035 Thumb content 21c0479 037  1

Nemecko nesúshlasí so zastavením predaja áut so spaľovacími motormi

Stopka predaju áut so spaľovacími motormi od roku 2035 nie je taká istá, ako by sa na prvý pohľad zdalo... Nemecko vyjadrilo rázny nesúhlas. Navrhovaný zákaz spaľovacích motorov v Európe od roku 2035 je stále v štádiu návrhu, ktorý podlieha dlhému schvaľovaciemu procesu a prijatiu členmi EÚ.

Návrh Európskej komisie, ktorý hovorí o kompletnom zastavení predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku Nemecko rázne odmieta. Svoj názor vyjadrilo prostredníctvom ministra dopravy, Volkera Wissinga. „Chceme povoliť spaľovacie motory aj po roku 2035,“ povedal Wissing. Ale pozor. Nemecko chce povoliť predaj spaľovákov len vtedy, "ak budú poháňané výlučne syntetickými palivami“.

Odporúčame:

Šéf Mercedes-AMG predpovedal, ako dlho tu ešte budú osemvalcové motory

V syntetických palivách vidia niektorí odborníci ale aj samotné automobilky "spásu" a možnosť záchrany tradičných spaľovacích motorov. Keďže syntetický benzín a nafta sú potenciálne kompatibilné aj so staršími motormi, dovolilo by im to zostať na cestách a znížiť emisnú záťaž. A benefity samozrejme prinesú aj vozidlám novým, predaným po roku 2035. Nemecký minister dopravy si je preto istý, že „existuje riešenie, ktoré zabezpečí, že autá nebudú využívať fosílne palivá“. Podľa Volkera Wissinga sa „v budúcnosti nemôžeme spoliehať len na elektrickú alebo vodíkovú mobilitu“ a „musíme zostať technologicky neutrálni“. 

Prečítajte si tiež:

Palivá budú ešte drahšie! Cena ropy prekročila 8-ročné maximá

Do syntetických palív už začali investovať mnohé automobilky, napr. Porsche, Toyota, BMW alebo Mazda. Audi síce dávnejšie ohlásilo zastavenie vývoja úplne nových spaľovacích motorov, no nedávno oznámilo, že jeho šesťvalcové TDI motory sú kompatibilné so syntetickými palivami z obnoviteľných zdrojov, ktoré podľa všetkého znížia emisnú záťaž CO2 o 70 až 95 %. 

Podobne ako nemecký minister dopravy sa vyjadril aj jeho taliansky kolega, minister pre ekologickú transformáciu. Ten tvrdí, že budúcnosť automobilov nemôže byť len plne elektrická, ale namiesto toho sa môžeme zamerať generáciu ultramoderných hybridov, s možnosťou obmedzenia ich výkonu a tým aj zníženia emisií CO2.

Zdroj: Motor1