Continental 09 2020 1140x190

Nemecký paradox? Nemci kupujú počas koronakrízy drahšie autá

Nemci kupujú aj napriek kríze čoraz drahšie autá. V obľube sú SUV. Trhovo rastú tiež drahšie autá s plug-in hybridným pohonom a elektromobily, a to vďaka štátnej dotácii.

V roku 2020 nemeckí motoristi dali za nové auto priemerne viac peňazí. Podľa najnovšej štúdie Centra pre automobilový výskum (CAR) priemerná katalógová cena medziročne vzrástla o 8,1 % na 37 710 eur. Dôvodom je rastúca obľuba mestských športovo-úžitkových vozidiel (SUV), prémiových značiek a elektromobilov. 

Prečítajte si tiež:

EÚ odhlasovala ešte prísnejšie limity emisií CO2! Ďalšia rana pre automobilový priemysel?

"V časoch koronakrízy sa predávajú výrazne drahšie nové vozidlá," cituje agentúra DPA popredného nemeckého odborníka Ferdinanda Dudenhöffera. Okrem rastúcej obľuby drahších vozidiel k tomuto trendu prispela aj štátna prémia pre elektricky poháňané autá. Plug-in hybridy a čisto elektrické vozidlá zvýšili svoj trhový podiel takmer na 10 %. Štátna dotácia až do výšky 9 000 eur na jeden elektromobil nie je započítaná v priemernej katalógovej cene, ktorú vypočítal CAR. Trhové podiely si zvýšili aj SUV a luxusné modely značiek Audi, BMW, Mercedes-Benz a Porsche.

Z nedávneho prieskumu konzultačnej spoločnosti PwC Strategy vyplynulo, že mnohí ľudia budú po kríze uprednostňovať vlastné vozidlo ako primárny dopravný prostriedok. Približne 31 % nemeckých respondentov uviedlo, že aj po ukončení pandemických obmedzení budú využívať svoje osobné auto na cestu do práce častejšie než predtým. Pre 45 % opýtaných sa nič nezmení, kým 24 % mieni využívať vlastné auto pomenej. Na štúdii sa zúčastnilo zhruba 2 600 respondentov v Nemecku, USA a Číne.

Zdroj TI: TASR