Suv bonus all bannery 1140x190 02

Nissan plánuje obmedziť aktivity v Európe. S predajom áut však nekončí

Automobilka Nissan plánuje obmedziť svoje aktivity na európskom trhu. Informuje o tom agentúra Reuters s odkazom na japonský denník Yomiuri. Podľa neho sa japonská značka v rámci reštrukturalizácie chystá zatvoriť ďalšiu európsku továreň, zároveň budú nové Nissany predávať dílerstvá Renaultu.

Podľa najnovších informácií budú "škrty" Nissanu na európskom trhu pokračovať. Značka sa musí opäť postaviť na nohy, no prísna emisná politika EÚ je neúprosná. Nissan sa zameria na elektrifikované modely, no šetriť musí kde sa dá. V súvislosti s novou stratégiou tak podľa japonských novín plánuje ďalšie, výrazne zmeny a obmedzenie aktivít na európskom trhu. Veľkú továreň v Barcelone zatvorí koncom roka 2021, okrem toho dostane stopku aj fabrika v Ávile pri Madride. Jej priestory plánujú využiť ako centrálny európsky sklad náhradných dielov.

Nissany budú predávať dílerstvá Renaultu

Spolu so zatvorením továrni prejde Nissan na odlišnú stratégiu predaja nových vozidiel. V 30 krajinách obmedzí distribučné kanály, najmä na "východných" trhoch ako Maďarsko alebo Poľsko, ale napr. aj v západnom Holandsku. Nissan sa však z týchto častí európskeho trhu nesťahuje kompletne, k predaju nových vozidiel využije už existujúce, vybrané  dílerstvá Renaultu. Ide o súčasť stratégie aliancie a užšiu spoluprácu medzi jednotlivými značkami. Keďže na európskych trhoch je dominantnou značkou aliancie práve Renault, Nissan jej prenechá značnú časť aktivít. To okrem iného znamená, že aj výroba nových vozidiel Nissanu bude prebiehať vo fabrikách Renaultu. Už teraz vyrába Renault vo Francúzsku malý hatchback Micra, do budúcna sa spolupráca oboch značiek v tomto ohľade prehĺbi.

Samotný Nissan sa zameria na ťažiskové trhy ako Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko, Španielsko a štáty na severe Európy, kde sú elektrické vozidlá populárne a žiadané. 

Pripomíname, že informácie agentúry Reuters a denníka Yomiuri pochádzajú z nemenovaného, neoficiálneho zdroja, blízkeho japonskej značke.