Thumb img 20180505 171006  1 Thumb 1 Thumb 2 Thumb 3 Thumb 5 Thumb 6 Thumb 8 Thumb 7 Thumb 9 Thumb img 20180506 111822  1 Thumb 4

Nissan X-Trail 1.6 DIG-T: Ako fungujú asistenti?

V rámci dlhodobého testu sme v benzínovom X-Traili absolvovali ďalšiu dlhú trasu a asistenčné systémy sa ocitli pod drobnohľadom.

Náš Nissan X-Trail má aktuálne na konte už vyše 25 000 kilometrov. Po týždňoch strávených v meste, opäť prišiel čas na dlhší výlet. Vybrali sme sa na sever Poľska, do mesta Gdansk ležiaceho na brehu Baltského mora. Štyria dospelí na palube, plus kufor plný batožiny dávali otázku, akú dávku benzínu si vypýta motor za svoje služby. Vyrážali sme z Košíc a spoľahli sa na navigačný systém, ktorý ako najrýchlejšiu trasu do Gdansku zvolil cestu cez Krakov, okolo Katovíc, Čestochovej a Lodže.

Poľské cesty prekvapili najprv tým, že štvorprúdovky sú popretkávané semaformi a následne anarchiou na diaľnici A1. Tempo 160 km/h je tam absolútne bežná cestovná rýchlosť, hoci predpisy povoľujú maximálne stoštyridsiatku. Priznávame, nechali sme sa strhnúť okolitou premávkou a aj preto sa finálna priemerná spotreba po 2300 kilometroch ustálila na hodnote 8,1 l/100 km. Nissan X-Trail sa opäť ukázal ako pohodlné cestovateľské auto. Dobre sa sedí nielen vpredu, ale aj vzadu. Zadný sedák je ukotvený dostatočne vysoko, takže podopiera stehná. Priestoru v oblasti kolien je dostatok a operadlo sa dá polohovať. Faux pas s chýbajúcimi výduchmi kúrenia pre zadných pasažierov, ktoré chvíľu trápilo menší Qashqai, sa X-Trailu netýka. Výduchy ústia spod predných sedadiel u zo stredového tunela. Privítali by sme však trochu plavnejšiu jazdu po nerovnostiach. Otrasy totiž cítiť hlavne vzadu.

V rámci dlhodobého testu sme sa tentoraz bližšie pozreli na fungovanie jednotlivých asistenčných systémov. Autonómne núdzové brzdenie alebo monitorovanie takzvaného mŕtveho uhla dnes ponúka takmer každá automobilka, ale to neznamená, že všetky systémy vždy pracujú spoľahlivo.

 

Plne diódové predné svetlomety s natáčaním sú ozdobou auta. Už stretávací režim produkuje príjemne intenzívne svetlo a svetelný kužeľ je široký, takže veľmi dobre zaberá aj pravú krajnicu. Prepnutie do diaľkového módu prinesie očakávané svetelné vyvrcholenie. Automatické prepínanie stretávacieho a diaľkového módu funguje rýchlo, ale občas mu trvá trochu dlhšie, kým opäť aktivuje diaľkové svetlá.

 

Autonómne núdzové brzdenie má Nissan zvládnuté na jednotku. Presvedčil nás o tom nielen X-Trail, ale aj malá Micra nedávnom v porovnávacom teste malých áut. Systém v premávke nepanikári, falošných poplachov je minimum. Keď však príde na brzdenie, neváha. Z rýchlosti 40 km/h dokázal zastaviť včas, z päťdesiatky už do škatule jemne narazil, ale v reálnej premávke by výrazne zmenšil následky havárie.

 

Stráženie takzvaných mŕtvych uhlov je spoľahlivé. Výstražné svetielka sú súčasťou predných stĺpikov a šofér ich vníma periférne. Toto riešenie sa nám páči viac, ako keď sú svetielka v spätných zrkadlách.

 

Upozornenie na neúmyselné opustenie jazdného pruhu nie je príliš horlivé. Nezasahuje do riadenia a zapípa až vtedy, keď auto kolesami reálne prejde za deliacu čiaru. Keď systém raz vypnete, auto si to zapamätá. To znamená, že zostane vypnutý aj po ďalšom naštartovaní.

 

Oranžové svetielka – v kombinácii s pípaním – slúžia aj pri cúvaní z radu zaparkovaných áut. Ak sa po ceste približuje iné vozidlo, systém naň šoféra upozorní.

 

Čítanie dopravných značiek rozpoznáva obmedzenia maximálnej dovolenej rýchlosti a zákaz predbiehania. Kamera vníma aj dodatkové tabule, no nevie ich prečítať. Na displeji zobrazí symbol, že tam nejaká dodatková tabuľa bola. Systém je pozorný, všíma si aj prenosné dopravné značenie. Chýba nám akurát spolupráca s navigáciou. Kamera totiž nerozpozná, ak obmedzenie rýchlosti preruší križovatka a naďalej zobrazuje obmedzenie, ktoré už neplatí.

 

Nissan patril medzi prvé značky, ktoré začali montovať kompletný kamerový systém aj do relatívne dostupných áut. X-Trail obsahuje
dokopy štyri kamery. Môžete vidieť zvlášť obraz každej z nich, alebo softvérom vytvorený pohľad na auto z vtáčej perspektívy. Pravda, displej
by mohol byť väčší a obraz ostrejší, no kamery sú aj tak obrovským pomocníkom pri manévrovaní.

 

Tempomat je „obyčajný“. Zatiaľ nemá  adaptívnu funkciu v kombinácii s manuálnou, ani automatickou prevodovkou.

 

Funkciu automatického parkovania sme využili iba za účelom testu. Niežeby nefungovala, ale celý proces je na náš vkus zdĺhavý. Vzhľadom na relatívne veľké spätné zrkadlá a kamerový systém je parkovanie s X-Trailom hračka.