Thumb nov  gener cia tatra force 1 Thumb nov  gener cia tatra force 4 Thumb nov  gener cia tatra force 3 Thumb nov  gener cia tatra force 2

Nová generácia radu Tatra Force

Na brnianskom výstavisku v rámci veľtrhu PYROS 2023 sa 24. mája predstavila nová generácia modelu Tatra Force. Automobilka Tatra Trucks vo svetovej premiére odhalila nové vozidlá vo vyhotovení pre hasičov, ale bude ich ponúkať, samozrejme, aj verzie pre ďalšie segmenty.

Tretia generácia radu Tatra Force popri zásadnom vylepšení koncepcie s nízko položenou kabínou a motorom nad prednou nápravou prináša rozšírenie portfólia o varianty s motorom umiestneným vpredu. „Tatra Force je náš kľúčový typový rad a má veľký potenciál rozvoja. To dokazujú dnes predstavené nové vozidlá – majú dôkladne vylepšené kabíny, podvozok a širokú ponuku moderných motorov, ktoré výhľadovo doplnia i alternatívne pohony,“ povedal pri svetovej premiére novinky Lukáš Andrýsek, generálny riaditeľ Tatry.

Médiám a návštevníkom veľtrhu PYROS 2023 sa nové vozidlá predstavili vo vyhotovení cisternová automobilová striekačka na podvozku 4x4 so štvordverovou kabínou a s hasičskou nadstavbou od THT Polička a tiež ako podvozok 6x6 s krátkou dvojdverovou kabínou pripravený pre montáž hasičskej cisterny. Nastupujúcu generáciu modelového radu Tatra Force bude automobilka ponúkať v tradičných i nových segmentoch: Pre hasičov a záchranárov, armádu a bezpečnostné organizácie, ale napríklad aj pre ťažobný či stavebný priemysel, pre výrobcov špeciálnych nadstavieb i ďalšie odvetvia.

Komfortné a bezpečné kabíny

Kabíny s prepracovaným skeletom a modernými konštrukčnými prvkami zvyšujú bezpečnosť aj komfort pre vodiča a celú posádku vrátane zlepšeného výhľadu. „Krátke i predĺžené kabíny sa vyznačujú malou celkovou výškou, čo umožní prejazd nízkymi profilmi a znižuje riziko poškodenia vozidla. Nechýba integrovaná ochrana posádky pri prevrátení vozidla, dvojdverové varianty majú k dispozícii aj ochranu proti padajúcim predmetom. Nový dizajn kabíny sme zvolili tiež s ohľadom na pohodlnejšie a ľahšie nastupovanie na sedadlo vodiča i spolujazdca a maximálne bezpečný nástup do zadnej časti predĺženej kabíny,“ priblížil nové prvky Radomír Smolka, riaditeľ výskumu a vývoja automobilky Tatra Trucks.

Pri dvojdverovej kabíne si zákazník môže zvoliť konfiguráciu sedadiel pre dvoj-, troj- alebo štvorčlennú posádku vrátane vodiča. Štvordverová kabína má plnohodnotný priestor prezadný rad sedadiel a na výber je základná konfigurácia sedadiel pre 6-člennú posádku alebo verzia pre osemčlennú posádku so sedadlami v troch radoch. „V kabíne s novými obkladovými materiálmi sme inštalovali modernú prístrojovú dosku kombinujúcu klasické spínače a ovládanie cez displej, vodič má k dispozícii aj multifunkčný volant. Novinkou sú voliteľné vzduchom odpružené sedadlá vodiča a spolujazdca, nová je tiež vykurovacia/klimatizačná jednotka, ktorú dopĺňa vylepšená izolácia kabíny,“ doplnil informácie Radomír Smolka.

Modernizované osemvalce i dvanásťvalcové motory

Nová generácia vozidiel Tatra Force je postavená na tatrováckom podvozku s centrálnou nosnou rúrou a výkyvnými nezávisle zavesenými polonápravami. V tejto oblasti nadväzuje na výnimočné jazdné vlastnosti predchádzajúcich dvoch generácií v teréne i na ceste. Ide predovšetkým o nadpriemerné hodnoty nájazdových uhlov, veľmi dobrú priechodnosť ťažkým terénom a stabilitu pri jazde. Základné vyhotovenia budú v ponuke reprezentovať  podvozky 4x4, 6x6 a 8x8 s kotúčovými brzdami na všetkých kolesách. Podobne ako pri predchádzajúcej generácii sú však k dispozícii aj viacnápravové verzie s rôznym počtom poháňaných a riaditeľných náprav. Vozidlá pre hasičov majú štandardne ochranu elektrických a vzduchových zväzkov umiestnených na podvozku pomocou žiaruvzdorných materiálov.

V základnej verzii sa model Force bude dodávať s modernizovaným elektronicky riadeným vzduchom priamo chladeným osemvalcovým motorom Tatra s výkonu až 340 kW. Vybrané varianty môžu byť vybavené i novou generáciou vzduchom chladeného 12-valcového motora Tatra s výkonom až 440 kW. Súčasťou štandardnej ponuky budú tiež kvapalinou chladené motory Cummins vrátane verzií Euro VI pre vybrané trhy. K dispozícii sú 10-stupňové alebo 14-stupňové prevodovky Tatra s vylepšeným  elektronickým preraďovaním, 12-stupňová automatizovaná prevodovka ZF TraXon, resp. 6-stupňová automatická prevodovka Allison.

Prvú generáciu radu Tatra Force začala kopřivnická automobilka dodávať v roku 2007. Druhá generácia, ktorá prišla na trh roku 2016, priniesla modernizáciu štandardných dvoj- i štvordverových kabín, zásadnou novinkou bolo rozšírenie ponuky o verzie náprav s kotúčovými brzdami a nové riadenie prevzaté z modelu Phoenix. V tom čase začala Tatra Trucks v spolupráci s podnikom Tatra Defence Vehicle ponúkať pre modelový rad Force pancierované kabíny, tiež s dvoma alebo so štyrmi dverami. Táto možnosť ostane zachovaná aj u najnovšej generácie.

V porovnaní so súčasným modelom Force nová generácia rozšíri paletu verzií, čím zároveň v produktovom portfóliu Tatry nahradí modelový rad Terra.