Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb honda accord hybrid touring 1 Thumb 2023 honda accord front view Thumb 2023 honda accord interior Thumb 2023 honda accord rear view  1 Thumb 2023 honda accord rear view Thumb honda accord hybrid touring 2

Nová Honda Accord 2023 oficiálne: Vráti sa do Európy? Hybrid dáva nádej...

Honda Accord prichádza už v 11. generácii! Jedno z najdlhšie používaných automobilových mien strednej triedy sa z Európy vytratilo odchodom 8. generácie, no nový hybrid nám dáva nádej, že Accord by sa predsa len mohol vrátiť aj na naše trhy.

Ukončením výroby Accordu 8. generácie v roku 2012 sa jedno z najlepšie jazdiacich áut strednej triedy z európskych brehov vytratilo. Snáď nie nadobro... Accord mohol byť dodnes skvelým konkurentom Mazdy 6, no chute zákazníkov sa menia a predaje klasických áut strednej triedy v našich končinách viaznu. V iných častiach sveta však Accord pokračuje dodnes a vznikli už ďalšie tri generácie ikonickej Hondy.

Novinka stojí na vylepšenej platforme 10. generácie a na dĺžku meria až 4970 mm!  Rázvor osí kolies má štedrú hodnotu 2830 mm. Nový Accord bude stáť na kolesách s priemerom 17 - 19 palcov. Vzhľad je relatívne konzervatívny, no štíhle, atletické proporcie mu nemožno uprieť. V interiéri nájdeme rovnaký dizajnový jazyk ako v Civicu, ktorý sme mali nedávno na test. Palubná doska bude z kvalitných materiálov, kombinácia "retro" vzhľadu s prémiovou atmosférou sa Honde vydarila.  

Nový Accord má podľa značky tuhšiu karosériu, lepšie sa ovláda a k posádke prúdi menej vibrácii ako v minulosti. Zároveň prichádza so 4. generáciou hybridného pohonu so základom v 2.0 l atmosférickom benzínovom motore s priamym vstrekovaním paliva, ktorému asistuje elektromotor. Systémový výkon hybridu je 152 kW (204 k) a krútiaci moment dosahuje 334 Nm. Okrem toho bude v USA k dispozícii aj 1.5 l turbobenzínový motor s výkonom 143 kW (192 k), spolupracujúci s CVT prevodovkou. 2.0 l turbobenzínový štvorvalec (188 kW/252 k) s príchodom 11. generácie Accordu vypadáva z ponuky... Podvozok kombinuje vpredu nápravu typu MacPherson so zadnou viacprvkovou nápravou. Posledný "európsky" Accord 8. generácie mal vpredu lichobežníkové zavesenie kolies.

Honda donesie na európske trhy model ZR-V, ktorý už Američania poznajú. Ide o komapktný crossover, stojaci na základoch Civicu. Ako inak, u nás bude v predaji len v hybridnej verzii. Prajeme si, aby podobný osud zastihol aj nový Accord. Keďže pod kapotou bude aj plne hybridná motorizácia s nízkou udávanou spotrebou paliva, flotilové emisie by Accord Honde zásadne nezvyšoval. Oficiálne stanovisko nepoznáme, modely Honda prichádzajú do Európy s oneskorením voči ostatným, pre značku dôležitejšim trhom, ako napr. USA. V strednej triede by bolo staronové meno príjemným osviežením postupne vymierajúceho automobilového segmentu. Hlavným konkurentom by bola hybridná Toyota Camry a ako vždy aj Mazda 6.

Prečítajte si tiež:

Honda Civic 2.0 Hybrid 2022: Podrobný test/porovnanie s Toyota Corolla Hybrid/Zdeno JapGarage (VIDEOTEST)