Thumb mazda6 962 Thumb 05 vision coupe ext rq

Nová Mazda 6 s pohonom zadných kolies a šesťvalcom? Netešme sa predčasne...

Tak čo, príde konečne nová Šestka alebo nie? A akú techniku využije? Nanešťastie, hirošimská značka o tradičnom zástupcovi strednej triedy stále mlčí a jej súčasná, tretia generácia je tu s nami už od roku 2012! 

Povesti a báje o Šestke s pohonom zadných kolies sa šíria už roky, ale Mazda ešte stále predáva rovnaký sedan a  kombi strednej triedy, ktorý na trh prišiel v roku 2012. Prešiel dvoma faceliftami a donedávna to vyzeralo tak, že príde aj tretí (!) facelift tej istej generácie auta. Aj keď súčasná Mazda 6 je tu s nami 12 rokov, stále vyzerá dobre a ponúka niečo, čo už v klasickej strednej triede vymiera - radosť z jazdy a štandardnú siluetu štíhlej limuzíny.

Pred pár rokmi nás potešila informácia o novej spoločnej platforme s pohonom zadných kolies a motorom vpredu pozdĺžne pre Mazdu CX-60 a Mazdu 6, ktorú mal poháňať aj radový šesťvalec. V prípade Mazdy CX-60 sa to naplnilo, no v roku 2022 európsky šéf vývoja Mazdy Joachim Kunz pre magazín Autocar povedal:  "Bolo by pekné mať platformu s motorom vpredu a pohonom zadných kolies pre nástupcu súčasnej Mazdy 6, v spolupráci so šesťvalcovými motormi. Chceli by sme ju, no v týchto časoch je najdôležitejšie predávať SUV modely...," a zároveň tiež vylúčil príchod veľkého športového kupé, o ktorom bola tiež v minulosti reč.

Koncept Vision Coupe 2017 je stále dizajnovým skvostom, aj po 6 rokoch od premiéry. Podľa zdroja má práve takto nová Mazda 6 vyzerať.

Oficiálne tak vo vývoji nie je žiadna Mazda s karosériou sedan a kombi so šiestimi valcami, ktoré prenášajú silu na zadné kolesá. Neoficiálne zdroje blízke hirošimskej značke však pre magazín Best Car tvrdia, že došlo k zmene názoru. Prečo? Nie kvôli náhlemu nárastu popularity sedanov, ale skôr vďaka silnej odozve zákazníkov na nové veľké SUV, postavené na tejto "prémiovej" platforme. 

Úspech majestátnych SUV CX-60 a CX-90 zrejme podnietil vysokopostavených predstaviteľov Mazdy, aby sa ich myšlienky opäť vrátili k novej generácii limuzíny so spomínanou spoločnou platformou. Podľa Best Car auto nebude tradičným sedanom, ale skôr elegantným štvordverovým kupé slúžiacim ako „vyvrcholenie dizajnu Kodo“ v štýle štúdie Vision Coupe. Podľa tej istej správy by však nová Šestka nemala prísť skôr ako v roku 2025. Medzitým je súčasná generácia na niektorých trhoch stále dostupná, a to aj v špeciálnej výročnej edícii 20th Anniversary Edition pri príležitosti dvoch desaťročí od predstavenia pôvodnej Mazdy 6 "GG" z roku 2022.

PS: Na úvodnej fotke je súčasná, tretia generácia Mazdy 6.

Advertisement