Vw limited 1140x190  1

Nová Škoda Kodiaq príde aj vo verzii RS. Čo bude pod kapotou?

Nová generácia Škody Kodiaq je pre slovenský a český trh jednou z najväčších noviniek roka 2023. Potešením je tiež to, že s najväčšou pravdepodobnosťou dorazí aj vo vrcholnej verzii s atraktívnym odznakom RS.

Druhá generácia vlajkovej lode českej značky sa svetu oficiálne ukázala pred troma týždňami a my sme boli pri tom. Všetko podstatné o novom Kodiaqu zaznelo v našom videu:

Dnes sa však pozrieme, ako je to s novým Kodiaqom RS. V prvej generácii mal spočiatku pod kapotou 176 kW (240 k) štvorvalcový turbodiesel s dvomi turbami 2.0 BiTDI, neskôr dostal strednú výkonovú verziu turbobenzínového motora 2.0 TSI 180 kW (245 k). V oboch prípadoch išlo o štvorkolku s automatickou dvojspojkovou prevodovkou.

Odporúčame:

TEST Škoda Kodiaq RS 2021: Napriek rýchlemu odznaku zaujme hlavne komfortom

Prestížnemu britskému magazínu Autocar sa podarilo získať potvrdenie o tom, že Škoda pracuje aj na RS verzii nového Kodiaqu priamo od šéfa vývoja techniky, Johannesa Nefta. "Pracujeme na tom," povedal Neft a spomenul tiež, že nemusí ísť nutne o plug-in hybrid. Naznačil pohon všetkých kolies a použitie spaľovacieho motora 2.0 TSI, no tentokrát vo vyššej výkonovej verzii. V súrodeneckom, novom Tiguane má 2.0 TSI výkon až 195 kW (265 k) a práve táto verzia turbobenzínového štvorvalca je adeptom pre pohon Kodiaqu RS.  

Podľa interných zdrojov Autocaru práve úspech prvej generácie Škody Kodiaq RS zaviazal českú značku k vývoju nástupcu, ktorý by sa mal ukázať už začiatkom roka 2024. Rovnako ako výbehová generácia RS-ky, aj novinka sa bude od štandardného Kodiaqu odlišovať okoreneným vonkajším vzhľadom pozostávajúcim z prepracovaných nárazníkov, dizajnov kolies a ďalších kontrastných ozdobných prvkov, ktoré budú "nadstavbou" vzhľadu Kodiaqu Sportline (na úvodnej fotke článku). Samozrejmosťou je tiež športovejšie naladený podvozok v kombinácii s adaptívnymi tlmičmi.

Zdroj: Autocar