Kia 1140x190
Thumb nove mini 2023 autozurnal.com 3 Thumb nove mini 2023 autozurnal.com 1 Thumb nove mini 2023 autozurnal.com 2 Thumb nove mini 2023 autozurnal.com 4 Thumb nove mini 2023 autozurnal.com 5 Thumb nove mini 2023 autozurnal.com 6

Nové MINI na prvých záberoch bez masky. Známa tvár, revolučná zadná časť

Ikonické MINI postupne odhaľuje tvary novej generácie najmenšieho modelu z ponuky. Po sérií záberov maskovaných prototypov tu máme prvé fotky bez rúška maskovacej fólie a taktiež pohľad do minimalistickej kabíny malej "štýlovky". Na trh by nové MINI malo doraziť v roku 2023. 

Základná silueta sa obzvlášť nezmenila. Akurát sa zdá, že MINI nasadí ešte menšie previsy v spolupráci s rozšírenými rozchodmi kolies. Bude tak pôsobiť ešte viac "motokárovo". No je to práve zadná časť britskej novinky, ktorá pôsobí oproti predchodcovi vzhľadovo revolučne. Jednoduché, oválne svetlá vymenili za agresívnejšie vyzerajúce lampy, ktorým dodáva šmrnc aj čierne prepojenie s nápisom "Cooper S" v strede. Spredu ide o dizajnovú evolúciu a nezasvätení budú mať jednotlivé generácie problém rozoznať. Nechýba tradičné poňatie okrúhlych predných svetiel, maska chladiča a jednoduchý nárazník. Novinka pôsobí ešte uhladenejším dojmom ako súčasná generácia.

Interiéru bude vládnuť minimalizmus. V kabíne kompletne chýba prístrojový panel, ktorý nahradí projekčný displej so sklíčkom. Centrom však bude obrovský stredový displej infotainmentu, pod ktorým nechýba panel s manuálnym prepínačmi v štýle MINI pre ovládanie základných funkcií.

Model na obrázku je plne elektrickou verziou novej generácie MINI a zachytili ho v Číne. Prezrádza ho absencia koncoviek výfuku alebo zelené písmeno "S" v spomínanom nápise na zadnom veku kufra. Stáť bude na spoločnej platforme, vyvinutej v rámci spolupráce BMW a čínskej spoločnosti Great Wall. Benzínová verzia, ktorá sa bude vyrábať v Oxforde, bude mať rovnaký dizajn aj rozmery, no stáť bude na odlišnom technickom základe. Podľa britského magazínu Autoexpress pôjde o aktualizovanú verziu platformy UKL súčasného modelu s názvom FAAR. Okrem MINI s trojdverovou karosériou by malo dôjsť aj päťdverové prevedenie a samozrejme aj verzia Cabrio s plátennou otváracou strechou.

Prečítajte si tiež:

TEST MINI Cooper S Cabrio 2021: "Hore bez" s turbobenzínovým dvojlitrom

MINI bude v budúcnosti čisto elektrickou značkou. A prvé kroky k tomu už urobilo. Podľa šéfa spoločnosti Bernda Körbera je plán dokončený na „80 percent“, pričom tento nový štýlový hatchback zohráva kľúčovú úlohu pri transformovaní značky na plne elektrickú. Po trojdverovom hatchbacku MINI bude v roku 2024 nasledovať nový, čisto elektrický crossover, ktorý má uspokojiť zákazníkov po tomto rastúcom segmente. Okrem toho má pomôcť značke na čínskom trhu.

Pokiaľ ide o Countryman, ten má byť v ďalšej generácii ešte väčší ako súčasný model. „Povedal by som, že pokiaľ ide o rozmery, hovoríme o polovičnom náraste segmentu pre Countryman, teda v smere veľkosti BMW X1, ale s proporciami MINI,“ vysvetlil Körber. Countryman bude v ponuke s benzínovými, naftovými a elektrickými pohonnými jednotkami. Na rozdiel od nového malého MINI hatchbacku však bude stáť len na jednej platforme, pôvodom od BMW.