Continental 09 2020 1140x190

Nové modely s pohonom zadných kolies a šesťvalcom začne Mazda vyrábať už o rok

To, že Mazda chystá nové radové šesťvalce pre nasadenie v modeloch s pohonom zadných kolies nie je žiadnym tajomstvom. Vďaka magazínu Nikkei Asia poznáme vieme, kedy začnú autá na novej platforme schádzať z výrobných liniek.

Podľa zdroja Nikkei Asia, ktorý získal informácie od subdodávateľov a výrobcov dielov pre Mazdu majú nové autá s pohonom zadných kolies a radovým šesťvalcom pod kapotou začať vyrábať už začiatkom roka 2022. Podľa všetkého pôjde o nástupcov modelov CX-5 a CX-8 (predĺžená verzia CX-5 pre japonský trh). Prvý menovaný má prísť aj do Európy, no v rámci zmeny identity sa šepká o zmene mena na CX-50. Mazda chce totiž úspešné SUV posunúť o level vyššie a zabojovať v prémiovej triede s konkurentmi od Audi, BMW a Mercedes-Benz. Aj preto dostane klasické usporiadanie a nové šesťvalce. Tie budú podľa zdroja vyrábať v meste Hofu, pôjde v majorite prípadov o mild-hybridy a zdvihový objem má byť 3.0 alebo 3.3 l. Okrem benzínových verzií sa počíta s turbodieselom a taktiež s motorom SkyActiv-X, ktorý spája zážihový a vznetový princíp spaľovania do jedného celku. Štart výroby už začiatkom roka je príjemným prekvapením, keďže doteraz sa príchod novej generácie motorov a platformy spájal až s koncom roka 2022. Po nových SUV modeloch dostane rovnakú platformu a nové šesťvalce aj ďalšia generácia Mazdy 6.

Už minule sme vás informovali, že podľa magazínu Car And Driver do úvahy pripadá spoločný vývoj nového mild-hybridného šesťvalca SkyActiv-X spolu s Toyotou, ktorá ho môže dokonca použiť v budúcich modeloch Lexus. Šepká sa, že agregát poskytne výkon na úrovni 257 kW (350 k). To však nie je všetko, podľa zdroja má Mazda v prvej polovici r. 2022 predstaviť nové elektrické auto, ktoré využije pomoc rotačného wankelovho motora. Ten tu samozrejme nebude poháňať kolesá, ale preberie úlohu generátora na výrobu elektrickej energie pre elektromotor. Motor s rotačným piestom je kompaktný, má vysoký výkon, nízke vibrácie a tým pádom je podľa Mazdy pre nasadenie v elektrických autách ako "predlžovač dojazdu" ideálny.

Nepôjde však o úplne nové auto, model s rotačným motorom má obohatiť ponuku súčasného elektromobilu Mazda MX-30. Ten je známy dojazdom len na úrovni 200 km a nepredáva sa príliš dobre. Práve spaľovací rotačný motor s určitou zásobou benzínu má pomôcť vylepšiť celkový dojazd na cca 400 km. O rýdzi elektromobil však už v tomto prípade nepôjde. 

Zdroj: Nikkei Asia