Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb datsun micra Thumb datsun micra1 650x487 Thumb 42040 large datsun ve k Thumb 42039 large datsun micratt Thumb 42038 large datsun micra1 Thumb 42037 large datsun micra

Novodobý Datsun už o 2 týždne

Včera 1. júla uverejnil Nissan škice prvého modelu oživenej značky, ktorý bude mať svetovú premiéru v polovici júla na autosalóne v indickom meste New Delhi.

Bude to prvý produkt určený pre indický trh a prvé vozidlo portfólia, ktoré príde do predaja na budúci rok. Ľudovo povedané bude to lacnejšia verzia modelu Nissan Micra, ktorú doladia podľa požiadaviek viacerých trhov, kde ju aj zväčša budú vyrábať. Výrobca tvrdí, že to bude cenovo prístupné spoľahlivé autíčko modernej konštrukcie s nízkymi prevádzkovými nákladmi.

Šéf koncernu Renault-Nissan Carlos Ghosn už v marci 2012 v indonézskom hlavnom meste Jakarta oznámil, že japonská automobilka pridá po Infiniti do svojho portfólia ešte jednu obchodnú značku. Po 3 desaťročiach znovu oživí svoje kedysi slávne meno Datsun. Nasleduje tak príklad, ktorý úspešne rozvíja jeho francúzsky partner Renault s automobilkou Dacia. Vozidlá Datsun spočiatku určené pre rozvíjajúce sa trhy Indie, Indonézie a Ruska začnú predávať už na budúci rok. Neskôr ich budú ponúkať aj v Južnej Afrike, Brazílii a Číne. O 2 roky chce Nissan svoj podiel v týchto krajinách zvýšiť zo 40% v roku 2007 na 60%. V pláne má ročne vyrábať 300.000 lacných áut jednoduchšej konštrukcie. Majú to byť nové modely využívajúce techniku starších vozidiel Nissan. Japonská automobilka chce nimi účinnejšie konkurovať vozidlám Maruti Suzuki v Indii a Toyota v Indonézii. Ghosn tiež povedal, že Datsun možno povýšia na globálnu značku ale v žiadnom prípade jej autá nebudú ponúkať na rozvinutých trhoch Japonska, západnej Európy ani USA. Vo fiškálnom roku, ktorý sa skončí v marci 2017, má na vozidlá novej značky pripadať štvrtina až polovica všetkých predaných áut koncernu Nissan v Rusku, Indii a Indonézii.