Tonale 1140x190
Thumb 1n Thumb 3n 650x481 Thumb 73347 large 3n Thumb 73343 large 11111nnn Thumb 73342 large 2n Thumb 73341 large 1n

Novú Nivu postaví Chevrolet. Tu sú prvé upútavky

Veterán predávaný pod značkou Lada sa obávať nemusí. Nový Chevrolet Niva nebude jeho nástupcom. 

Práva na používanie názvu Niva v Rusku nemá AvtoVaz, teda Lada, ale spoločný podnik AvtoVazu s General Motors. Rusi ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia postavili SUV, ktoré malo byť nástupcom aj u nás známej pôvodnej Nivy. Novinka síce dostala názov Niva, ale napokon sa z nej stal samostatný model, predávaný pod značkou Chevrolet. Stará Niva ostala vo výrobe dodnes, no musela sa premenovať. V Rusku jej hovoria jednoducho – Lada 4×4.

Dnes je jasné, že veterán prežije svojho nástupcu. Chevrolet totiž o dva týždne na moskovskom autosalóne predstaví druhú generáciu novodobej Nivy. Pôjde o predprodukčný prototyp, ozdobený prvkami, ktoré sa do sériovej výroby nedostanú. Štart produkcie je naplánovaný na december tohto roku.

Prvé dve upútavky veľa neukazujú. Vieme, že koncept má vyššiu svetlú výšku ako sériový variant aj vďaka pneumatikám 235/70 R16, špecifický nosič na streche s prídavnými svetlometmi alebo ochranné mriežky na koncových svetlách.

Výrobca uviedol, že novinka bude opäť výborná v teréne, ale posádke zároveň ponúkne omnoho viac komfortu. Dýchavičnú benzínovú jedna-sedmičku, pochádzajúcu od AvtoVazu, nahradí modernejší štvorvalec s objemom 1.8 litra (99 kW/135 k), pochádzajúci z dielne koncernu PSA Peugeot-Citroen.

S exportom novej Nivy sa ráta napríklad do Južnej Ameriky.

3N

Chevrolet Niva (1995-2014). Toto mal byť pôvodne nástupca starej Lady Niva. Napokon ho veterán prežije.