Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb nova skoda kodiaq 2023 autozurnal 3 Thumb nova skoda kodiaq 2023 autozurnal 2 Thumb nova skoda kodiaq 2023 autozurnal 1 Thumb nova skoda kodiaq 2023 autozurnal 4

Novú Škoda Kodiaq 2024 už dokončujú

Najväčšie SUV českej značky už onedlho dorazí v druhej generácii. Rýchle foťáky ho prvýkrát zachytili s produkčným telom, zahaleným do maskovacej fólie pri testoch vo Švédsku. 7-miestna vlajková loď sa ukáže oficiálne ešte v roku 2023, no do predaja dôjde až v roku 2024.  

Od uvedenia modelu Kodiaq na trh sa SUV "divízia" mladoboleslavskej značky rozrástla o menší Karoq a Kamiq spolu s plne elektrickým Enyaqom. Pri novom Kodiaqu očakávame evolučný vývoj súčasného dizajnového jazyka, bez revolučných výstrelkov, obohatený o prvky z novších vozidiel Škoda. Nový Kodiaq by dokonca mohol byť konzervatívnejší ako odchádzajúci model. Na fotkách maskovaných prototypov badať mierne "krabicoidnejšie" tvary zadnej časti bez splývajúcej línie strechy. Taktiež chýba ostrá horizontálna línia, ktorá sa tiahne oboma pármi bočných dverí a zasahuje až do blatníkov (podobne ako v prípade Tiguanu). Kodiaq by mal ešte o čosi narásť a poskytnúť viac praktickosti a priestoru.

Aktuálny Kodiaq je postavený na koncernovej platforme MQB A2, ktorú zdieľa s Tiguanom, Tiguanom Allspace alebo Seatom Tarraco. Očakávame, že novinka bude stáť na platforme MQB Evo, ktorú používajú VW Golf, Cupra Formentor, Škoda Octavia a pripravovaná tretia generácia Tiguanu. Platforma MQB Evo (podobne ako MQB A2) umožňuje nasadenie plug-in hybridného pohonu, ktorý by sa už v budúcej generácii Kodiaqu mal pod plechy nasťahovať. Kodiaq ho doteraz na rozdiel od technicky spriazneného Tiguanu v ponuke nemal. Prím však budú hrať benzínové a naftové mild-hybridy v najnovšej evolúcii - motory TSI a TDI.

Nový Kodiaq si s najväčšou pravdepodobnosťou "požičia" riešenie interiéru z Volkswagenu. Prístrojová doska adoptuje dva stredne veľké displeje infotainmentu, požičané zo súčasného Golfu, a všetky bezpečnostné prvky, ktoré momentálne ponúkajú autá koncernu VW v triede stredne veľkých SUV. Veľká 15-palcová obrazovka infotainmentu z pripravovaného VW ID.7 bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyhradená pre cenovo vyššie modely Volkswagenu .

Vzhľadom na ohlásené regulácie a zákaz predaja nových áut so spaľovacím motorom bude budúca generácia Kodiaqu pravdepodobne posledná, ktorá bude mať pod kapotou spaľovacie motory a celkovo môže uzatvoriť kapitolu značky s menom Kodiaq. Nástupca už bude čisto elektrický a aj s odlišným menom. Jeho predobrazom je elektrická štúdia Vision 7S.

Naše video Škody Vision 7S: