Thumb 6 Thumb 2 Thumb 3 Thumb 1 Thumb 5

Nový FIAT 600 bude crossover

Nová generácia vozidla s legendárnym typovým označením spočinie na koncernovej podlahovej plošine Stellantis e-CMP, debutuje v júli a sériovo ju začnú vyrábať koncom tohto roka.

Vzhľadovo bude pripomínať súčasný FIAT 500X, ktorý je dvojníkom modelu Jeep Renegade ale jeho čelná maska sa bude podobať na rýdzi elektromobil FIAT 500e. Bude to prvý nový model značky po spojení koncernov PSA a FIAT Chrysler pred 2 rokmi.

Talianska automobilka použila toto typové označenie v minulosti už dvakrát. Prvý raz v roku 1955 ním pomenovala nasledovníka legendárneho miniautíčka Topolino. Vyrábala ho do konca 60-tych rokov a jeho súčasťou bol aj minivan Multipla. Druhá generácia debutovala koncom 90-tych rokov ako Seicento (po taliansky 600), ktorú neskôr premenovala na 600.

Nový FIAT 600 budú opäť vyrábať v bývalom závode koncernu FCA v poľskom mestečku Tychy, kde už montujú jeho dvojníka, ktorým je prvý rýdzi elektromobil americkej značky Jeep Avenger. Ten debutoval na vlaňajšom októbrovom autosalóne v Paríži a práve prichádza do predaja aj na našom trhu.

Na platforme e-CMP už postavili viacero modelov s benzínovým aj naftovým motorom i rýdze elektromobily (Opel Mokka, DS 3). Patrí medzi ne aj Jeep Avenger vo väčšine európskych krajín ponúkaný ako čisto elektrický model. V Taliansku, Poľsku a Španielsku ho však budú ponúkať aj s trojvalcovým zážihovým turbomotorom 1.2 PureTech (74 kW/100 k) resp. (96 kW/130 k) a 6-stupňovou prevodovkou. Očakáva sa, že nový FIAT 600 dostane také isté poháňacie sústavy. Jeho rýdzo elektrickú verziu s 54 kWh batériou a dojazdom asi 400 km bude poháňať 400V elektromotor (115 kW/156 k, 260 Nm). Na rovnakej podlahovej plošine dokončujú aj malý crossover Alfa Romeo, ktorý bude mať premiéru koncom tohto roka. Bude to Alfa MiTo novej generácie, ktorá má mať typové označenie Brenner a do predaja príde na jar 2024 a vyrábať ju budú tiež v Tychách.

FIAT 600 bude prvý úplne nový model talianskej značky predstavený od roku 2020 keď uviedla novú čisto elektrickú Päťstovku. FIAT však plánuje tento rok predstaviť ešte jeden rýdzi elektromobil. Povráva sa, že to bude jeho verzia mikroauta Citroën Ami, ktorú už ponúka aj Opel pod typovým označením Rocks Electric. FIAT by jej mohol prideliť legendárne typové označenie z minulosti Topolino.

Trhový podiel v Európe kedysi veľmi populárnej značky FIAT v posledných rokoch výrazne klesol následkom nedostatku nových modelov. V prvom štvrťroku t. r. sa podľa agentúry ACEA zlepšil o 7,5% na 103.312 áut. Lenže v rovnakom období celý trh ožil o 18% ale podiel talianskej značky na ňom medziročne klesol z lanských 3,5 na 3,2%.