Top leaderboard 1140x190 po fdbii
Thumb traseira do fiat fastback 2023 Thumb fiat pulse interno Thumb fiat fastback 2023

Nový Fiat Fastback: Už aj Taliani majú svoju Arkanu

BMW X6 v roku 2008 spustilo módu, ktorá zdá sa nemá konca kraja... Autá typu SUV-kupé boli donedávna výsadou prémiových značiek, no dnes ich kvôli šialenému dopytu zákazníkov chce mať každá značka. Dokonca aj tá, ktorá sa zameriava na praktické, dostupné autá s "dobrou" cenou.

To bol aj prípad Renaultu Arkana, ktorá sa najprv predstavila vo verzii pre ruský trh a neskôr, vzhľadom na obrovský záujem motoristickej verejnosti, došla aj do Európy v prepracovanej podobe. Veľmi podobný typ auta teraz ukázal aj Fiat. Volá sa jednoducho Fiat Fastback a práve s Renaultom Arkana má na prvý pohľad veľa spoločného.

Fastback je oficiálne malé mestské SUV segmentu B, technicky spriaznené modelu Pulse. Jazdí aj na rovnakej platforme MLA. Je to v podstate evolúcia architektúry MP1, použitej v modeloch Argo a Cronos. Technické špecifikácie ešte neboli zverejnené, no veľkosťou by mal byť Fastback podobný tamojšiemu modelu Pulse. Ten je 4,1 m dlhý, 1,77 m široký a 1,57 m vysoký, s rázvorom osí kolies 2,53 m. Zdá sa však, že nový Fiat Fastback má dlhšie previsy a celkovo bude o čosi väčším kusom auta. 

Odporúčame:

Brazílsky Fiat predstavil úplne nový crossover Pulse

Podľa informácií z Brazílie je uvedenie Fastbacku na miestny trh naplánované na október 2022. Po modeli 500e má ísť o druhé najdrahšie auto v ponuke osobných vozidiel značky v Brazílii. Pod kapotou má mať Fastback dvojicu turbodúchadlom prepĺňaných motorov s objemom 1.0 a 1.3 l. V závislosti od motorizácie má byť k dispozícii 6-st. automatická prevodovka a taktiež bezstupňový automat CVT.

Zábery interiéru zatiaľ Fiat nezverejnil. Kokpit by však mal vychádzať kompletne z modelu Pulse.

Prečítajte si tiež:

Motory Fiat Firefly podrobne: Konštrukcia, typy, technika

Do Európy sa zatiaľ Fiat Fatsback nechystá... No vzhľadom na úspech SUV-kupé aj u "mainstreamových" značiek by sme sa nečudovali, ak by nasledoval príbeh Arkany a neskôr do Európy nakoniec dorazil. Potreboval by však pridať na technologickej výbave, aby korešpondoval s nariadeniami EÚ a bol vybavený povinnými asistenčnými a bezpečnostnými systémami. Európski zákazníci sú taktiež oveľa náročnejší ako v Brazílii, no veríme, že vylepšený a modernejší Fastback by sa uchytili aj u nás. Navyše, kedy ak nie teraz by mal Fiat využiť "módu" vzhľadových hybridov medzi SUV a kupé? 

Advertisement