Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb thejeepbrandischargingintotheelectrifiedsuvsegmentwiththerevealofitsfirstglobalbattery electricvehiclebevthe2024jeepwagoneerslaunchedition.theall newall electric2024jeepwagoneerswilllaunchfirstintheu Thumb jeepwagoneers 1 Thumb jeepwagoneers 2 Thumb jeepwagoneers 3 Thumb jeepwagoneers 4 Thumb jeepwagoneers 6 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb jeepwagoneers 7 Thumb jeepwagoneers 5 Thumb jeepwagoneers 8 Thumb jeepwagoneers 10 Thumb jeepwagoneers 9 Thumb jeepwagoneers 11 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb jeepwagoneers 12 Thumb jeepwagoneers 13 Thumb jeepwagoneers 14 Thumb jeepwagoneers 16 Thumb jeepwagoneers 17 Thumb jeepwagoneers 15 Thumb jeepwagoneers 18 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb jeepwagoneers 19 Thumb jeepwagoneers 20 Thumb jeepwagoneers 21 Thumb jeepwagoneers 22 Thumb jeepwagoneers 23 Thumb jeepwagoneers 24 Thumb jeepwagoneers 25 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb jeepwagoneers

Nový Jeep Wagoneer S 2024 oficiálne

Jeep vstupuje do segmentu SUV elektromobilov uvedením svojho prvého globálneho elektrického modelu Wagoneer S. Predávať sa začne v druhom polroku 2024 najprv v USA a Kanade a neskôr aj v ďalších štátoch sveta.

Jeep Wagoneer S sa bude vyrábať výlučne s elektrickým pohonom, umožňujúcim dojazd vyše 480 km a vďaka výkonu 441 kW (600 k) a krútiacemu momentu vyše 800 Nm zabezpečujúcim bleskurýchlu akceleráciu z 0 na 100 km/h za približne 3,5 sekundy. Wagoneer S je vybavený 400-voltovou batériou s kapacitou 100 kWh, ktorá sa dá na rýchlonabíjacej stanici s jednosmerným prúdom (DC) dobiť z 20 % na 80 % za 23 minút.

Technický základ poskytuje platforma STLA Large pre elektrické automobily koncernu Stellantis. Konštruktéri značky Jeep platformu STLA Large výrazne modifikovali, pričom pre Jeep Wagoneer S upravili jej dĺžku a šírku, svetlú výšku podvozka, ako aj konfiguráciu pohonu špecificky s dôrazom na vysoký krútiaci moment okamžite po rozjazde a bleskurýchlu akceleráciu.

Štandardný elektrický pohon všetkých kolies zabezpečuje vyváženú jazdnú dynamiku rovnako na ceste, ako aj v rozličných terénnych podmienkach. Elektromotory nezávisle poháňajú predné a zadné kolesá pre optimálnu trakciu, pričom systém regulácie trakcie SelecTerrain značky Jeep umožňuje nastaviť päť rozličných jazdných režimov: Auto, Sport, Eco, Snow, Sand. Elektrické moduly pohonu EDM 3-in-1 združujú elektromotor, redukčný prevod a výkonovú elektroniku do jedinej kompaktnej jednotky, ktorá je výkonná a súčasne efektívna. Predný modul EDM je vybavený spojkou, ktorá pri jazde ustálenou rýchlosťou po ceste s dobrým povrchom odpája kolesá pre zníženie spotreby energie a predĺženie dojazdu.

Na zlepšenie zážitku z jazdy a zníženie hluku i vibrácií sa tímu konštruktérov značky Jeep pri vývoji modelu Jeep Wagoneer S podarilo dosiahnuť o 35 % väčšiu torznú pevnosť karosérie oproti predchádzajúcim SUV značky rovnakého veľkostného formátu. Torzne pevnejšia karoséria prispieva aj k zlepšeniu jazdných vlastností a ovládateľnosti vozidla.

Pri vozidle s elektrickým pohonom hrá rozhodujúcu rolu aerodynamika. Vďaka využitiu najmodernejších simulačných nástrojov a rigoróznym testom v aerodynamickom tuneli sa podarilo dosiahnuť koeficient aerodynamického odporu 0,29. To je najnižšia hodnota pri automobile značky Jeep a približne o 15 % nižšia hodnota ako má priemer pre SUV v tejto triede.

Vďaka exkluzívnemu partnerstvu značky Jeep s legendárnou značkou McIntosh z USA, ktorá v tomto roku oslávila svoje 75-ročné jubileum, majú k dispozícii systém najvyššej kvality. Systém priestorového ozvučenia McIntosh zahŕňa multikanálový zosilňovač s celkovým výkonom 1160 wattov, napájajúci sústavu 19 reproduktorov, vrátane 30 cm subwoofera, špeciálne vyladených na akustické podmienky kabíny elektrického SUV.

Predná časť kabíny modelu Jeep Wagoneer S sa vyznačuje detailmi ako napríklad hliníkové obklady s čiernym keramickým povrchom na rozličných kontaktných miestach vozidla. Takýto obklad je aj na stredovej konzole v mieste, kde sú sústredené ovládacie prvky pohonu. Obklad na dotyk pôsobí ako porcelán, pričom haptická štruktúra intuitívne navádza ruku k ovládacím prvkom. Mäkko čalúnené obloženia dverí sú zvýraznené dekoratívnym lemovaním s kovovými akcentmi, ktoré ladia s predným prístrojovým panelom. Sedadlá, stredová konzola, dvere a prístrojová doska sú potiahnuté syntetickým materiálom vzhľadom a na dotyk pripomínajúcim kožu. Strop kabíny je potiahnutý materiálom z mikrovláka, ktoré je vyrobené z recyklovaného materiálu, rovnako ako aj koberec na podlahe kabíny.

Nový Jeep Wagoneer S je vybavený kompletne digitálnym kokpitom zloženým celkovo zo štyroch rozličných displejov. Pred vodičom je displej prístrojového panelu s uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca), koncipovaný s využitím spätnej väzby od zákazníkov značky. V spolupráci so štandardným navigačným systémom dynamicky zobrazuje vizuálne pokyny pre navigáciu a informácie štandardného asistenčného systému pre autonómnu jazdu. Menu displeja je prispôsobené špecifikám elektrického pohonu, takže indikuje aj úroveň nabitia batérie, disponibilný výkon a informácie o „zdraví“ batérie. Pri zaparkovanom vozidle pripojenom k nabíjačke prístrojový panel vozidla zobrazí aktuálnu úroveň nabitia batérie keď zaregistruje v blízkosti elektronický kľúč vodiča.

Pred spolujazdcom je interaktívny dotykový displej s uhlopriečkou 26 cm (10,25 palca) na ktorom si môže vyvolať rozličné informácie, ale napríklad aj vyhľadať a zadať cieľ priamo do štandardného navigačného systému. Stredný dotykový displej s uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca) slúži pre mnohokrát systém infotainmentu Uconnect 5 s integrovanou navigáciou. Oproti predchádzajúcim generáciám má rýchlejšie reagujúci dotykový displej s vysokým rozlíšením a prehľadnejším zobrazovaním mapy navigácie, obrazu kamery a widgetov. Sýte farby a optimalizované podsvietenie zlepšujú aj zobrazovanie systémových aplikácií.