Ceed sw 09 2021 1140x190
Thumb lexus is artisan spirits 1 Thumb lexus is artisan spirits 2 Thumb lexus is artisan spirits 3 Thumb lexus is artisan spirits 4 Thumb lexus is artisan spirits 5 Thumb lexus is artisan spirits 6 Ceed sw 09 2021 1024x597 Thumb lexus is artisan spirits 7

Nový Lexus IS od Artisan Spirits v japonskom štýle

Japonská tuningová spoločnosť Artisan Spirits nikdy nesklame. Lexus IS v novej verzii debutoval len nedávno, ale napriek tomu už dostal kompletný balík modifikácií.  Vďaka vizuálnym zmenám, pripraveným japonskými tuningovými špecialistami, sa stal sériový vzhľad Lexusu agresívnejším.  

Popredný japonský tuner drží ruku na pulze noviniek Lexusu. Modifikácie tokijských remeselníkov sú známe na celom svete a spoločnosť má svoje zastúpenie aj na starom kontinente. Preto niet divu, že balík doplnkov a tuningových prvkov pre nový Lexus IS vznikol rýchlo, efektívne a vyzerá naozaj efektne.  

Balík Sports Line Black Label

Úpravy navrhnuté tunerom sa obmedzujú na vizuálne zmeny a sú vyslovene v japonskom štýle. Najvýraznejším prvkom sú karbónové krídla na prednom nárazníku. Balík Artisan Spirits Sports Line Black Label je klasikou - pozostáva z kontrastných prvkov z uhlíkových vlákien a ďalších prvkov, ktoré vizuálne znižujú úroveň vozidla a veľkých diskov. 

Predná časť vozidla dostala nový nárazník doplnený spojlerom, ktorý presahuje boky automobilu. Charakteristický doplnok pokračuje až do bočných líšt v rovnakom štýle. Zadný nárazník je ukončený podobným prvkom, ale pre športovejší pocit ho možno doplniť difúzorom vo farbe karosérie. Zadná časť vozidla vyzerá najefektnejšie, keď obsahuje výfukový systém s vypaľovanými koncovkami výfuku. Štyri rúry vychádzajúce spod nárazníka sú nielen neprehliadnuteľnou ozdobou, ale menia aj zvuk automobilu. Hovoríme o kompletnom výfukovom systéme vyrobenom z titánu, ktorý váži iba 6,4 kg.

Vyladený Lexus IS môže byť vybavený tiež spojlerom na veku kufra. Impozantné krídlo môže byť vyrobené z uhlíka. Časti príslušenstva vyrobené z uhlíkových vlákien však musia byť pred inštaláciou ošetrené lakom, čo je doplnková platená služba. Cena karbónových dielov je asi dvakrát vyššia ako u plastových. 

Impozantný výsledok

Krídelká na nárazníku pripomínajú modernú aerodynamiku zo sveta motoristického športu, hoci nie je tajomstvom, že v prípade vizuálne upraveného Lexusu IS predstavujú iba oku lahodiaci doplnok. Na zozname balíka úprav  Sports Line Black Label sú aj 20-palcové disky so špecifickým dizajnom a s rôznymi šírkami.  Tie širšie sú samozrejme určené na zadnú nápravu a zákazníci si môžu vybrať z rôznych farieb diskov. Hliníkové disky nielen štýlovo vyzerajú, ale zároveň dávajú vyniknúť v plnej kráse mohutným brzdovým strmeňom. Výsledok je skutočne pôsobivý.

Všetky úpravy, s výnimkou výfukového systému, sa inštalujú ľahko a rýchlo, pretože pasujú na štandardné nárazníky a časti karosérie. Artisan Spirits  sa obmedzil na vizuálne zmeny, čo znamená, že pod kapotou môže pracovať akýkoľvek motor. Na snímkach je Lexus IS 300h, hybridná verzia s 2,5-litrovým benzínovým motorom, elektromotorom a automatickou prevodovkou E-CVT.

Nový Lexus IS s prepracovanou súčasnou platformou

Nový Lexus IS, ktorý značka predstavila presne pred rokom, ostal zadokolkou (v opcii pohon 4x4) a jazdí na rovnakej platforme ako predchádzajúca generácia, no nie sú úplne totožné. Rozmerovo narástlo len minimálne, dôležitejšie zmeny sa odohrali v naladení podvozka a použitých materiáloch. V rámci vyššej miery športovosti a zároveň špičkového komfortu konštruktéri Lexusu odľahčovali vo veľkom. Približne o pätinu ľahšie v porovnaní so predchádzajúcim IS-kom sú pružiny, ramená a stabilizátory. Rázvor osí kolies s hodnotou 2800 mm sa nemenil. Karoséria je tuhšia, jazdné vlastnosti majú zlepšiť menej neodpružených hmôt. Lexus išiel do detailov, nasadil dokonca ľahšie skrutky kolies! Pri tomto riešení sa inšpiroval u superšportu LFA. Zavesenie kolies musí po novom zhltnúť aj 19-palcové kolesá, ktoré doteraz IS nemal. Nanešťastie, na trhy EÚ sa nové IS-ko nechystá.