Hyundai 02 2021 1140x190
Thumb mercedes eqa autozurnal.com 1 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 2 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 3 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 4 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 5 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 6 Continental 09 2020 1024x597 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 7 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 8 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 9 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 10 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 11 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 12 Continental 09 2020 1024x597 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 13 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 14 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 15 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 16 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 17 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 18 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 19 Continental 09 2020 1024x597 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 20 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 21 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 22 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 23 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 24 Thumb mercedes eqa autozurnal.com 25

Nový Mercedes-Benz EQA 2021 oficiálne: Slušný dojazd, prémiová cena

Nový Mercedes-Benz EQA bude vstupnou bránou stuttgartskej značky do sveta elektromobility. Má 140 kW motor a dojazd podľa WLTP na úrovni 426 km. Dizajn a platforma vychádza z modelu GLA.

Mercedes-Benz rozširuje ponuku rýdzich elektromobilov o najmenšieho zástupcu. Aj keď EQA nebude lacnou záležitosťou, pôjde o najdostupnejší elektromobil značky. Postavili ho na základe "spaľovacieho" modelu GLA, s ktorým zdieľa základné dizajnové rysy a proporcie. Elektrické SUV bude k dispozícii u európskych obchodníkov na jar roka 2021. Na Slovensku bude model EQA 250 dostupný od 51 396 eur s DPH.

Verzia EQA 250 má elektromotor s výkonom 140 kW (190 k), krútiaci moment 375 Nma  vďaka batérii s kapacitou 66,5 kW dojazd až 426 km podľa WLTP. Priemerná spotreba el. energie má byť 17,7 kWh/100 km. EQA 250 zrýchli na stovku za priemerných 8,9 sekúnd a maximálka je 160 km/h. Batéria podporuje DC rýchlonabíjanie výkonom až 100 kW, pričom z 10 na 80 % sa nabije za 30 minút. Palubná nabíjačka má výkon 11 kW a umožňuje nabitie za 5 h 45 min.

Technické údaje:

Model   EQA 250
Náhon   Predný
Elektromotor na prednej náprave Typ Asynchrónny motor
Menovitý výkon kW 140
Menovitý krútiaci moment Nm 375
Zrýchlenie 0 – 100 km/h s 8,9
Maximálna rýchlosť  km/h 160
Kapacita energie akumulátora, použiteľná (NEDC) kWh 66,5
Kombinovaná spotreba (NEDC) kWh/100 km 15,7
Dojazd NEDC km 486
Čas nabíjania z nabíjacej skrinky alebo z verejnej nabíjacej stanice (nabíjanie striedavým prúdom) h 5:45
Čas nabíjania z rýchlonabíjacej stanice (jednosmerný prúd) min 30

No to nie je všetko. . „Na príklade nového modelu EQA chceme ukázať, ako si predstavujeme e-mobilitu šitú na mieru potrebám našich zákazníkov. Budeme ponúkať celú rodinu modelov EQA s výkonmi od 140 až po 200 kW a s náhonom na predné či všetky kolesá. A pre zákazníkov, ktorí považujú dojazd za mimoriadne dôležitú tému budeme mať v budúcnosti v programe mimoriadnu verziu modelu EQA s dojazdom viac ako 500 kilometrov podľa WLTP. EQA dokazuje, že pri použití osvedčenej architektúry možno dosiahnuť vynikajúci kompromis medzi výkonnosťou, nákladmi a dobou potrebnou na uvedenie na trh,“  tvrdí Markus Schäfer, člen predstavenstva, zodpovedný za koncernový výskum Daimleru. 

Vzhľad spája prvky modelu GLA a elektrických vozidiel EQ. Model EQA disponuje čiernym panelom na mieste prednej masky s centrálnou hviezdou, ktorý je typický pre značku Mercedes-EQ. Ďalším pozoruhodným charakteristickým dizajnovým prvkom plnoelektrického sveta Mercedes-EQ je svetelný pás vpredu i vzadu. Horizontálny prvok spája obe svietidlá denného osvetlenia svetlometov, ktoré využívajú výlučne technológiu svetelných diód, a stará sa o rozpoznateľnosť či už počas dňa alebo noci.

Modré farebné akcenty vo vnútri svetlometov zdôrazňujú vzhľad typický pre značku Mercedes-EQ. Zadné svietidlá s LED plynulo prechádzajú do zúženého svetelného pásu s LED. Pri pohľade zozadu to podčiarkuje dojem z horizontálnej šírky modelu EQA. Evidenčné číslo vozidla je okrem toho presunuté do nárazníka. Exkluzívne sú k dispozícii až 20-palcové disky z ľahkej zliatiny v dvoj alebo trojfarebnom vyhotovení s dekoračnými prvkami v čiastočne ružovozlatej alebo modrej farbe.

Prečítajte si tiež:

TEST Mercedes-Benz E 450 All-Terrain: Alternatíva k luxusným SUV

Rázvor EQA je na úrivni 2729 mm, zhodný s GLA-čkom. Dĺžkou 4463 mm EQA prerastá GLA o 53 mm, a to vďaka dlhšiemu zadnému previsu. Batožinový priestor s objemom 340 l je takmer o sto litrov menší ako prípade spaľovacieho GLA a o 45 l menší ako pri plug-in hybridnom GLA. Tu sa negatívne prejavil spoločný technický základ so spaľovacími verziami a platforma, ktorá musí byť určitým kompromisom pre všetky typy pohonu.

Vpredu má EQA nápravu s tlmičovými vzperami MacPherson, vzadu je nezávislé zavesenie kolies. Značka tvrdí, že EQA ponúkne výborný komfort odpruženia a zároveň obratné jazdné vlastnosti. V ponuke bude aj adaptívny podvozok. Šasi sa však musí popasovať s vysokou pohotovostnou hmotnosťou 2040 kg. 

Prepracovaná aerodynamika

S hodnotou koeficientu odporu vzduchu cw od 0,28 dosahuje EQA veľmi dobré výsledky na poli aeroynamiky. Čelná plocha A predstavuje 2,47 m2. Medzi najdôležitejšie aerodynamické opatrenia patrí kompletne uzatvorená regulácia chladiaceho vzduchu v hornej časti, aerodynamicky optimalizovaný predný i zadný nárazník, mimoriadne hladký, takmer kompletne uzatvorený spodok vozidla, špeciálne optimalizované aerodynamické kolesá a k nim prispôsobený spojler kolesa vpredu a vzadu. Sériovo dodávané tepelné čerpadlo je súčasťou prepracovaného teplotného manažmentu. 

Do rozsiahlej sériovej výbavy patria okrem iného svetlomety s LED s adaptívnym asistentom diaľkového svetla, zadné výklopné dvere s elektrickým ovládaním otvárania a zatvárania, 18-palcové disky z ľahkej zliatiny, náladové osvetlenie so 64 farbami, držiak na dva poháre, komfortné sedadlá s bedrovou opierkou nastaviteľnou v štyroch smeroch, cúvacia kamera pre lepší prehľad a komfort pri manévrovaní či kožený multifunkčný športový volant. Novinku možno individualizovať pomocou dvoch línií výbav AMG Line a Electric Art či balíkom Night.